Četvrtak, 18.04.2024 | 15:01
IZVOR: nezavisne.rs

Ovo voće SNIŽAVA krivni pritisak

Višnja je voće koje je u savremenoj ishrani vrlo zastupljeno pa ga nalazimo u mnogim proizvodima.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ne nalaze se samo u piti od višanja, već i u sokovima, džemovima, sirupima, kompotima, sladoledima, kremama… I dobro je što se toliko intenzivno koristi jer višnje su zdravije nego što mnogi misle.

Višnja je stigla na naše prostore iz Male Azije, još u doba Rimljana, i danas se gaji plantažno. Uzgaja se više sorti i najpoznatije su: ujfehertska grozdasta (mađarica), šumadinka, reksele i oblačinska višnja.

Svako voće pa i višnja oskudno je masnoćama, bjelančevinama i kalorijama, ali zato obiluje vitaminom Ce, vitaminima Be kompleksa i mineralima – kalijumom, gvožđem i kobaltom.

Energetska vrijednost višnje je svega 46 kilokalorija u 100 grama ploda, a karakteristike joj se ne mijenjaju ni kada je zamrznuta. Zbog toga u višnjama uživamo cijele godine.

Sitno koštunjavo voće sadrži moćne antioksidanse koji se nalaze u njenom pigmentu (antocijanine) i imaju veliku ulogu u prevenciji najtežih bolesti. Smanjenjem uticaja slobodnih radikala na ćelije štitimo ih od razaranja. Osim glukoze, višnje sadrže i kiseline (jabučnu, limunsku i vinsku) koje uz sadržaj vode, oko 85 odsto, djeluju okrepljujuće i osvježavajuće na organizam. To je i razlog zašto je sok od višanja tako ukusan. Višnja je odlično sredstvo u sprečavanju anemije, infarkta, šloga i arterioskleroze. Sok od višanja snižava krvni pritisak, pa višnju cijene i osobe koje boluju od hipertenzije, prenosi "Politikin magazin".

Višnje su odlične i za osobe sa povišenim holesterolom, jer antioksidansi sprečavaju da loš LDL holesterol oksidiše i oštećuje krvne sudove. Višnja je čuvar cijelog kardiovaskularnog sistema. Dobar je izvor vitamina Ce koji povoljno utiče na odbrambene snage organizma. Poboljšava vid, smanjuju koagulaciju krvi, popravljaju krvnu sliku žena poslije ciklusa, snižava pritisak, ublažavaju reumu i giht.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tramp: Nema dogovora sa Iranom osim bezuslovne predaje

Petak, 06.03.2026 | 16:28

Predsjednik SAD Donald Tramp je isključio mogućnost bilo kakvog diplomatskog sporazuma sa Iranom za okončanje sukoba.

Za stipendije i studentske kredite 820.000 eura

Petak, 06.03.2026 | 16:17

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je danas da je obezbijedilo sredstva za isplatu stipendija i studentskih kredita za mart školske 2025/2026. godine u iznosu 820.237 eura.

Knežević Šćepanoviću: Ipak je ljepše biti “pipun”, nego “bukva”

Petak, 06.03.2026 | 16:12

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević je danas u Skupštini Crne Gore poručio direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću da je “ljepše biti pipun nego bukva”.

Skandal na pomolu: Ukrajina optužila Mađarsku da im je otela zvaničnike, novac i zlato

Petak, 06.03.2026 | 16:05

Ukrajina je u petak optužila Mađarsku za pritvaranje sedam zaposlenika državne banke Oschadbank i zapljenu miliona u gotovini i zlatu.

Šturanović: Borovinić Bojović od DNP, pa Jakova, pa NSD izvršila i još jedan politički transfer u Demokrate

Petak, 06.03.2026 | 16:00

Odbornica Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Glavnog grada i sekretarka za međunarodnu saradnju Savjeta mladih te partije, Maša Šturanović kazala je na mreži X da se odbornica Jelena Borovinić Bojović oglasila da pruži podršku Demokratama u vezi antidemokratskog zakona o MUP.

Abazović: Osjećali smo da ste nesposobni, a sad ste potvrdili i da ne govorite istinu

Petak, 06.03.2026 | 15:50

Dritan Abazović (URA) optužio je vlast da ne govori istinu.

Laković: Kad nepravda postane zakon otpor postane obaveza

Petak, 06.03.2026 | 15:48

Poslanik PES-a Miodrag Laković kazao je kako neće podržati izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima.

URA: Poslanici vlasti opet pokazali da ih ne zanima povećanje penzija i ispravljanje nepravde prema bivšim radnicima

Petak, 06.03.2026 | 15:38

Poslanici vladajuće većine odbili su predlog Građanskog pokreta URA da se u dnevni red prve sjednice proljećnjeg zasijedanja Skupštine uvrste inicijative o povećanju penzija za sve penzionere u iznosu od 40 eura i obeštećenju svih radnika državnih firmi koje su pošle u stečaj.

Vrlo dobri rezultati Grupe Triglav u 2025. godini, planirano daljnje profitabilno poslovanje za 2026. godinu

Petak, 06.03.2026 | 15:37

Triglav je povećao svoj poslovni rezultat i obim poslovanja te održao solidnu kapitalizaciju

Policija radi na identifikaciji osobe koja je prijetila Nerminu Abdiću

Petak, 06.03.2026 | 15:05

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica postupaju po prijavi poslanika Skupštine Crne Gore Nermina Abdića i u saradnji sa nadležnim tužilaštvom preduzimaju sve mjere i radnje na identifikaciji lica koje je, kako se sumnja, uputilo prijetnje poslaniku na radnom mjestu, tokom obavljanja radnih zadataka.