Ponedjeljak, 22.04.2024 | 17:47
IZVOR: b92.net

Konzumiranjem ovih namirnica imaćete VIŠE ENERGIJE u toku dana

Stručnjaci se slažu da spavanje treba da bude prioritet ako želimo da se probudimo puni energije.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Međutim, postoje i neke namirnice koje se smatraju neophodnim za više energije.

Složeni ugljeni hidrati

Prema Američkom udruženju za srce, složeni ugljeni hidrati, za razliku od jednostavnih, sporije se vare i sporije oslobađaju glukozu u krvotok.

Zbog toga nam konzumiranje složenih ugljenih hidrata može pomoći da se osjećamo kao da smo puni energije tokom cijelog dana.

Namirnice koje se sastoje od složenih ugljenih hidrata su pšenični hljeb, slatki krompir, ovsena kaša, sjemenke bundeve, jabuke i leblebije.

Hrana bogata vlaknima

Konzumiranje hrane bogate vlaknima može biti odličan trik za više energije. Jedite bobičasto voće, kinou, suve šljive ili lisnato povrće, posebno spanać.

Zdrave masti, korisne za srce

Uobičajena grupa namirnica za koje nutricionisti kažu da može poslužiti kao veliki pojačivač energije su masti koje su zdrave za srce. Takve namirnice su: avokado, tofu, masline, sardine, crna čokolada i losos.

Voda

Voda se često zanemaruje, ali zapravo može povećati energiju. Osjećaj dehidracije može uticati na raspoloženje i učiniti da se osjećate usporeno, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.

Opšta smjernica je da nam je potrebno šest do osam čaša vode dnevno, uključujući čaj i kafu. Ali dijetetičarka Ejmi Gudson za New York Post tvrdi drugačije.

"Tačno je da mnogi faktori utiču na količinu vode koja vam je potrebna, uključujući vaše godine, pol, nivo aktivnosti i opšte zdravlje. Za žene, ukupna količina vode je oko 11,5 šoljica dnevno, a za muškarce oko 15,5 šoljica. Međutim, tu se uključuju i tečnosti koje se konzumiraju iz hrane i pića. Uzimajući to u obzir, ženama je potrebno oko devet šoljica tečnosti dnevno, a muškarcima oko 13 šoljica da nadoknade izgubljenu vodu", rekla je Gudson.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Krstović: Nema problema ko počinje, gladan sam

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 10:53

Nikola Krstović, napadač Atalante, oglasio se nakon utakmice protiv Sasuola i poručio da nema nikakav problem sa konkurencijom koju mu predstavlja Đanluka Skamaka.

Tokom vikenda uhapšeno 107 vozača, izdato više od 2.100 prekršajnih naloga

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 10:42

Tokom prethodnog vikenda na crnogorskim putevima uhapšeno je 107 vozača, izdato 2.138 prekršajnih naloga, dok su četiri vozila privremeno oduzeta. Od 21. do 23. avgusta evidentirano je 66 saobraćajnih nezgoda, u kojima nije bilo poginulih, četiri osobe su teško, a 20 lakše povrijeđeno, saopšteno je iz Uprave policije.

U sudaru četiri vozila na Obzovici nije bilo povrijeđenih

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 09:34

Saobraćajnoj nezgodi koja se nešto poslije 7.30 časova dogodila na magistralnom putu Cetinje–Budva, u mjestu Obzovica, učestvovala su četiri vozila.

US Open dobio tandem iz snova: Serena Vilijams i Karlos Alkaras zajedno u miksu

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 09:06

Jedna od najvećih teniserki svih vremena Serena Vilijams će na predstojećem US Openu nastupiti u konkurenciji mješovitih dublova zajedno sa Karlosom Alkarasom.

Camaj: Ukrajinski narod što prije da dočeka mir i da svoju budućnost gradi u slobodi

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 08:32

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj čestitao je građanima Ukrajine 24. avgust – Dan nezavisnosti Ukrajine i tom prilikom im poželio da budućnost grade u slobodi, sigurnosti i stabilnosti.

Šaranović: Situacija stabilna, pod kontrolom požari u šest opština

Nedjelja, 23.08.2026 | 20:36

Prema podacima Operativno komunikacionog centra 112 Ministarstva unutrašnjih poslova večeras je situacija na požarištima stabilna, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

PONEDJELJAK u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za 24. avgust

Nedjelja, 23.08.2026 | 15:32

U ponedjeljak nas očekuje pretežno sunčano i toplo, ponegjde uz slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Uspješna akcija Vojske Crne Gore: Povrijeđeni planinar helikopterom evakuisan sa Maganika

Nedjelja, 23.08.2026 | 15:26

Uprkos neprekidnom angažovanju pripadnika Vojske Crne Gore na zadacima podrške u borbi protiv požara širom zemlje, pripadnici Vazduhoplovstva i helikopterski spasioci realizovali su uspješnu operaciju pretrage i spašavanja na reonu Maganika.

Uz nekoliko sastojaka do neodoljivih keksića sa komadićima čokolade

Nedjelja, 23.08.2026 | 15:22

Ako vam se jede nešto slatko, a nemate mnogo vremena za pripremu, ovi keksići s komadićima čokolade mogli bi biti pravi izbor.

Zemljotres u Hrvatskoj

Nedjelja, 23.08.2026 | 15:11

Zemljotres magnitude 3,1 stepen po Rihterovoj skali registrovan je kod Splita, saopšteno je iz hrvatske Seizmološke službe.