Utorak, 07.05.2024 | 10:02
IZVOR: kolektiv.me

Na LiTeritoriji drugog dana Željko Janković, Marina Gudelj i Tijana Rakočevič

U srijedu, 8. maja održava se drugo veče osmog izdanja književnog festivala KIC-a „Budo Tomović” „Literitorija”, sa temom „Gdje je priča?”.




Foto: KIC "Budo Tomović"

U okviru glavnog programa 8. maja u 20h, kroz razgovor i čitanja predstaviće se pisci Alena Begić, Srđan Gavrilović i Nikola Nikolić, uz moderaciju književnog kritičara Vladimira Arsenića.

Na ovogodišnjoj LiTteritoriji, sva tri dana, biće organizovana radionica pisanja kratke priče koju će za grupu studenata i srednjoškolaca voditi pisac Srđan Srdić.

Alena Begić rođena je 1997. godine u Njemačkoj, odrastala u BiH, a živi u Ljubljani, gdje završava magistarske studije iz filozofije i komparativne književnosti. Objavljivala je poeziju i prozu u nekoliko regionalnih zbornika i časopisa. Osvojila je nekoliko nagrada za kratku priču, među kojima su: prva nagrada na 18. međunarodnom literarnom konkursu za kratku priču Lapis Histirae; druga nagrada na Festivalu evropske kratke priče (2020), a iste godine je ušla i u finale 15. međunarodnog konkursa za kratku priču Lapis Histriae. Godine 2021. osvojila je treću nagradu za najbolju „gorku“ priču, koju organizuje Narodna knjižnica Vrbovec. Napisala je i objavila zbirku priča „Dan za ispravljanje“ (2022, Durieux). Pored filozofije i kratkih priča, bavi se i izučavanjem modernih oblika orijentalnog plesa.

Srđan Gavrilović rođen je u Mostaru 1991. godine. Završio je srednju likovnu školu „Gabrijel Jurkić“ na odsjeku grafike. Studirao je jezike, književnost i biznis marketing. Autor je zbirki priča „Ljetne himne“ (Prosvjeta, 2015.) i „Nemoj ići u Anderlecht“ (VBZ, Buybook, LOM, 2022). Nakon pet godina u Belgiji, preselio se u Lajpcig, gdje trenutno živi i radi. Jedan je od osnivača i urednika regionalnog portala za književnost i kulturu Strane.

Nikola Nikolić je rođen 1989. godine u Podgorici. Završio je Fakultet političkih nauka Univerziteta Crne Gore, gdje je odbranio magistarsku tezu o kvislinškim režimima. Objavio je tri romana: „Čvor“ (2011), „Meandar“ (2014) i „Sirene za uzbunu“ (2019), kao i zbirke priča „Atakama“ (2016) i „Posijecite visoko drveće“ (2023). Koautor je knjige „Dnevnik 2020“, sa još petoro autora iz ex yu zemalja (Lana Bastašić, Luiza Bouharaoua, Rumena Bužarovska, Danilo Lučić, Dijana Matković), koja je objavljena u Hrvatskoj, Srbiji i Sjevernoj Makedoniji. Kourednik je knjige „Ko je ko u dijaspori Crne Gore - nauka“ (2013). Priče objavljuje u crnogorskim i regionalnim časopisima i na portalima za književnost. Autor je više desetina književnih kritika i blogova (Glif, Vijesti). Dobitnik je nagrade „Bihorska Venera“ za kratku priču. Priče su mu prevođene na nekoliko evropskih jezika. Zbirka priča „Atakama“ prevedena je na italijanski i makedonski jezik.

U periodu 2017-2019. Nikolić je bio umjetnički direktor Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja. Na portalu Kombinat autor je serijala intervjua s autorima i autorkama iz ex yu regiona. Član je Savjeta Crnogorske kinoteke.

Vladimir Arsenić rođen je u Beogradu, 1972. godine. Magistrirao je komparativnu književnost na Telavivskom univerzitetu. Redovni je kritičar nekoliko regionalnih internet portala.  Pisao je za Treći program HRT-a, Books, Proletter, Quorum, Beton, Peščanik. Tekstovi su mu prevođeni na slovenački i albanski. Prevodi sa engleskog i hebrejskog. Sa piscem Srđanom Srdićem vodi Radionicu kreativnog pisanja u UK Parobrod, u Beogradu. Uređuje književni časopis Ulaznica koji izlazi u Zrenjaninu. Urednik je u izdavačkoj kući Partizanska knjiga, koju je osnovao sa Srđanom Srdićem.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vujović u Solunu: Države moraju GRADITI SISTEM koji garantuje sigurnost novinarima

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 15:52

Bezbjednost novinara mora biti zajednička odgovornost institucija, društva i međunarodne zajednice. Crna Gora je reformskim procesima unaprijedila stanje u medijima i bezbjednost novinara, ali i dalje mora raditi na razvoju efikasnih pravnih mehanizama zaštite medija i novinara, od zloupotreba sudskog procesa kao  jednog od sredsatva nedozvoljenog pritiska, kao i svih poznatih oblika nasilja, sa akcentom na onlajn nasilje.   

Održan protokolarni sastanak u susret POSJETI ministarke Vujović Grčkoj

Petak, 13.06.2025 | 15:26

U susret zvaničnoj posjeti ministarke kulture i medija Crne Gore,  Tamare Vujović, Republici Grčkoj, delegacija Ministarstva kulture i medija održala je protokolarni sastanak sa ambasadorom Grčke u Crnoj Gori, Dimitrosom Gioldasisom.

Deveti regionalni književni festival „LiTeritorija“ od 16. do 18. JUNA

Petak, 13.06.2025 | 09:17

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović“ organizuje deveto izdanje regionalnog književnog festivala „LiTeritorija“ od 16. do 18. juna 2025. godine na platou Gimnazije „Slobodan Škerović”, sa početkom u 20 sati.

CNP: Pićurić svojom autentičnošću obilježio pozorišni i filmski prostor Crne Gore

Četvrtak, 12.06.2025 | 12:24

S dubokim bolom, poštovanjem i zahvalnošću, Crnogorsko narodno pozorište se oprašta od prijatelja i kolege, glumca Momčila Moma Pićurića, koji je preminuo juče u Podgorici u 79. godini. Pićurić je bio doživotni član Crnogorskog narodnog pozorišta, navodi se u saopštenju ove kulturne institucije.

PREMINUO Momčilo Pićurić

Četvrtak, 12.06.2025 | 09:49

Poznati crnogorski pozorišni, televizijski i filmski glumac Momčilo Momo Pićurić preminuo je u 79. godini.

UP: U saobraćajnoj nezgodi učestvovalo i vozilo MUP-a u kojem je bio ministar Šaranović

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 00:05

Na magistralnom putu Bar–Podgorica, u nedjelju u mjestu Virpazar, oko 20:30 časova došlo do saobraćajne nezgode u kojoj su učestvovala tri vozila, među kojima i jedno službeno vozilo Ministarstva unutrašnjih poslova, u kojem se nalazio ministar, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Crna Gora - Od ponoći SKUPLJE sve vrste goriva

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 10:38

Od ponoći, u Crnoj Gori će biti skuplje sve vrste goriva, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Abazović: Različita mišljenja u partiji su kvalitet više, nisu tačne tvrdnje da je Adžić odbio da ispoštuje odluku GO

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 08:15

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović kazao je da nije tačna informacija da je potpredsjednik i poslanik te partije Filip Adžić odbio da ispoštuje odluku Glavnog odbora o rotaciji u poslaničkom klubu.

Luka Modrić ODUŠEVIO Milicu Todorović: "Ne postoje riječi da opišem zahvalnost" (VIDEO)

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 11:05

Pala je i po koja suza.

Tim Glavnog grada dobija podršku svjetskog eksperta za UNAPREĐENJE SAOBRAĆAJA

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 08:40

Glavni grad se priprema za drugu fazu modernizacije saobraćajnih raskrsnica. Jedan od vodećih svjetskih eksperata u oblasti adaptibilnog upravljanja raskrsnicama, prof. dr Aleksandar Stevanović, stiže na jesen u Podgoricu kako bi pružio podršku timu Glavnog grada u realizaciji ovog važnog projekta, saopšteno je iz Glavnog grada.

"Nisam znao kako to da ODGLUMIM“: Orlando Blum OTKRIO zašto je odbio ulogu u Netfliksovoj hit seriji

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 21:11

Orlando Blum otkrio je zbog čega nije prihvatio da glumi u seriji "Black Mirror".

Ovo je NAJBOLJE vrijeme za unos kalcijuma kako bi imao efekta

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 20:56

Kad pomislimo na kalcijum, većini nas prvo padne na pamet – čaša mlijeka.

POŽAR kod Krivog mosta: Vatrogasci brzom intervencijom spasili objekte

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 20:23

Pripadnici podgoričke Službe zaštite i spašavanja ugasili su požar u blizini Krivog mosta gdje je bila zapaljena trava i nisko rastinje.

Izgledaju prelijepo, ali NISU za vjenčanje: Cvijeće koje treba IZBJEGAVATI

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 20:17

Većina žena voli cvijeće, stoga je odabir buketa za svečanu prigodu izuzetno važan - posebno kada je riječ o vjenčanom buketu.

Treći PORAZ mladih vaterpolista na SP

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 19:59

Crnogorska U20 vaterpolo reprezentacija poražena je od Sjedinjenih Američkih Država u trećem meču grupe A na Svjetskom prvenstvu čiji j domaćin Zagreb.

Vukčević poslije debakla: Ovo NIJE PRAVO LICE ove generacije

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 19:39

Nakon ubjedljivog poraza od Danske (0:5) u drugom kolu Evropskog prvenstva za omladince u Bukureštu, selektor Crne Gore Nenad Vukčević, očekivano nije bio zadovoljan.

Vešović: Osobe sa invaliditetom će imati BESPLATAN, SIGURAN, dostupan i redovan prevoz

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 19:28

Glavni grad pokrenuo je novu fazu servisa od vrata do vrata – besplatnog prevoza za osobe sa invaliditetom, kazao je u Jutarnjem programu Gradske sekretar Sekretarijata za socijalno staranje Stefan Vešović. 

Ovih PET NAMIRNICA donosi više koristi za SRCE nego čaša crnog vina

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 19:22

Poznato je da lošom ishranom možemo naškoditi našem kardiovaskularnom sistemu.

Budućnost Voli SIGURNA u prvom duelu sa Podgoricom

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 18:53

Nije bilo veće neizvjesnosti u prvoj utakmici polufinala plej-ofa crnogorskog šampionata – Budućnost Voli je u Mtel dvorani Morača nadigrala Podgoricu 97:85.

Džejla Ramović DIPLOMIRALA: Evo šta je po struci nakon teškog fakulteta u Španiji

Ponedjeljak, 16.06.2025 | 18:39

Radosne vijesti objavila je na svom Instagramu.