Subota, 11.05.2024 | 15:22
IZVOR: krstarica

Snižava krvni pritisak, čuva srce: Pijte samo čašu ovog napitka dnevno, značajno ćete smanjiti rizik

Naučna studije je pokazala da sok od ovog povrća ima blagotvorno dejstvo na organizam.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Srčani udar je ozbiljno medicinsko stanje koje se dešava kda se iznenada blokira dovod krvi u srce. Ako se ne odreaguje odmah, ovo opasno stanje može imati fatalne posljedice. Po pravilu, do srčanog udara dolazi usljed povišenog nivoa holesterola u tijelu. Masnoće začepe arterije, i tako najvažnije organu uskraćuju ishranu.

Visok krvni pritisak takođe može da doprinese porastu holesterola. Zato je veoma važno držati ga pod kontrolom kako bi se spriječio rizik od srčanog udara. Nedavna studija ukazala je na namirnicu koja može da ublaži hipertenziju, a samim tim i smanji rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Sok od paradajza

Naučnici su otkrili zdravstvene prednosti neslanog soka od paradajza. Sproveli su istraživanje u kojem su 184 muškarca i 297 žena iz Japana godinu dana pili ovaj sok, u različitim količinama. Kao rezultat, 94 ispitanika sa neliječenom prehipertenzijom ili hipertenzijom značajno su smanjili krvni pritisak i LDL holesterol (štetni tip koji se akumulira na unutrašnjosti zidova arterija).

U prosjeku se sistolni krvni pritisak smanjio sa 141,2 na 137,0 mm Hg. Pokazatelji dijastolnog krvnog pritiska smanjili su se u prosjeku sa 83,8 na 80,9 mm Hg..

Istraživači su primijetili da je ovaj pozitivan efekat nakon konzumacije soka primijećen i kod muškaraca i kod žena različitih starosnih grupa.

„Koliko nam je poznato, ova studija je prva koja je ispitala efekat konzumacije paradajza ili proizvoda od paradajza na markere rizika od kardiovaskularnih bolesti tokom cijele godine i tokom širokog raspona starosti“, napisali su naučnici u svom radu objavljenom u časopis „Food Science & Nutrition“.

Nedavna studija istraživača sa Univerziteta Riding i drugih naučnih institucija u Velikoj Britaniji, Australiji i Novom Zelandu otkrila je nov pozitivan efekat ovog soka. Analizirani su podaci o zdravstvenom stanju više od 2 miliona ljudi. Kao rezultat, ispostavilo se da jedna čaša soka od paradajza svakog dana može značajno da smanji rizik od kardiovaskularnih bolesti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Bura u Engleskoj: Tuhel izostavio Palmera i Tomorija, navijači bijesni!

Petak, 07.11.2025 | 13:37

Selektor reprezentacije Engleske, Tomas Tuhel, saopštio je spisak od 25 fudbalera na koje računa za predstojeći duel devetog kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. godine, koje će se održati u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.

Građani za Kolektiv.me o LIMITIRANIM CIJENAMA: "Male promjene, ali NE UTIČE mnogo na budžet“

Petak, 07.11.2025 | 12:25

Vlada je juče donijela odluku o privremenim mjerama za ograničavanje cijena osnovnih životnih namirnica i higijenskih proizvoda – Limitirane cijene.  Cilj je zaštita životnog standarda građana usljed rasta troškova života i inflacije, uz očuvanje stabilnosti tržišta i sprečavanje neosnovanog poskupljenja.

Platforma „Budi vojnik“ i nove kampanje: Crnogorci (ne) žele u vojsku?

Petak, 07.11.2025 | 12:06

Zainteresovanost mladih za prijem u Vojsku Crne Gore trenutno nije na željenom nivou, a posljednjih godina bilježimo blagi pad interesovanja saopšteno je iz Ministarstvo Odbrane Crne Gore za portal Kolektiv.me.

Jedna osoba POGINULA u udesu kod Ravne Rijeke, saobraćaj u prekidu

Petak, 07.11.2025 | 14:16

Jedna osoba je poginula u udesu koji se danas dogodio na magistralnom putu Bijelo Polje – Mojkovac u mjestu Ravna Rijeka, saopšteno je CdM-u iz policije.

URA: Većina poslanika vlasti ponovo protiv povećanja dječijih dodataka i obeštećenja radnika

Petak, 07.11.2025 | 14:43

Na današnjoj sjednici Skupštine Crne Gore nije proširen Dnevni red sa tačkama koje je predložio poslanički klub Građanskog pokreta URA, a koje su se odnosile na povećanje dječijih dodataka i na obeštećenje radnika državnih preduzeća koja su otišla u stečaj.

Ulcinj: Tri vozača uhapšena zbog odbijanja testiranja na droge

Subota, 08.11.2025 | 11:40

Policija u Ulcinju je juče sprovela lokalne akcije pod nazivom „Alkohol“ i „PAS“, usmjerene na bezbjednost saobraćaja i kontrolu vozača pod dejstvom alkohola i droga.

ANKETA: Gdje najradije kupujete voće i povrće – na pijaci ili u supermarketima?

Subota, 08.11.2025 | 11:12

Na pijaci domaćih proizvoda u “Bazaru” u Bloku, ponuda je bogata, a kupci mogu pronaći sve – od svježe ribe i mesa do domaćih sokova, meda, jaja i sezonskog voća i povrća. Cijene su umjerene, a kvalitet domaći, što potvrđuju redovni posjetioci koji i dalje vjeruju proizvođačima “iz prve ruke”. 

Nova Era Uzbuđenja Počinje!

Subota, 08.11.2025 | 10:38

Adrenalin je stigao – igra se promijenila!

Domaće na pijaci: Cijene u “Bazaru” u Podgorici – svježa riba, med i zimnica po staroj tradiciji

Subota, 08.11.2025 | 10:36

Na pijaci domaćih proizvoda u “Bazaru” u Bloku, ponuda je bogata, a kupci mogu pronaći sve – od svježe ribe i mesa do domaćih sokova, meda, jaja i sezonskog voća i povrća. Cijene su umjerene, a kvalitet domaći, što potvrđuju redovni posjetioci koji i dalje vjeruju proizvođačima “iz prve ruke”. 

Duško Marković: Izvještaj EK nije realna slika stanja, cijelo društvo treba da se koncentriše na integraciju u EU

Subota, 08.11.2025 | 10:08

Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori nije realna slika stanja, ali taj Izvještaj treba prihvatiti i cijelo društvo bi trebalo da se posveti članstvu u Evropskoj uniji kao ključnom cilju, ocijenio je predsjednik Stranke evropskog progresa Duško Marković.

Opozicija pisala Satleru: Većina predložila za člana Senata DRI kandidata koji ne ispunjava zakonske uslove

Subota, 08.11.2025 | 09:54

Pismo opozicionih članova u Odboru za ekonomiju, finansije i budžet, šefu Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, ambasadoru Johanu Satleru, prenosimo u cjelosti:

Janis srušio Bulse, Vučević 16 poena, Jokić ponovo briljantan – zanimljiva NBA noć

Subota, 08.11.2025 | 09:19

Čikago Bulsi Nikole Vučevića poraženi su od Milvoki Baksa 126:110 u meču koji se računao i u okviru NBA Kupa. 

Premijer Spajić tek na petom mjestu najplaćenijih u Vladi

Subota, 08.11.2025 | 09:07

Za oktobarske zarade 52 javna funkcionera u Generalnom sekretarijatu Vlade (GSV) i Kabinetu predsjednika Vlade isplaćeno je 77.845 eura. Najveću zaradu u Vladi ima zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Katarina Peković, čija neto plata iznosi 3.812 eura.

MPNI: Završena rekonstrukcija OŠ "Miroslav Đurović", vrijednost radova preko 450.000 eura

Subota, 08.11.2025 | 07:54

"Završena je rekonstrukcija školskog objekta JU OŠ „Miroslav Đurović”, Bašča u Rožajama. Vrijednost radova je preko 450.000 eura, a projekat se realizuje uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, kroz saradnju Kancelarije za odbrambenu saradnju i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, s ciljem unapređenja obrazovne infrastrukture u Crnoj Gori" saopštili su iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).   

OBLAČNOST i KIŠA - Prvi dan vikenda donosi ove TEMPERATURE

Petak, 07.11.2025 | 22:02

U subotu nas umjereno do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša, pljuskovi i grmljavina, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.