Ponedjeljak, 27.05.2024 | 11:59
IZVOR: index.hr

Ovo niste znali - Šta jedna šolja kafe radi našem tijelu iz MINUTA U MINUT?

Za mnoge od nas jutarnja kafa je suštinski dio našeg svakodnevnog rituala.




Foto: Ilustracija, Pixabay

U prvih deset minuta

Kafa počinje da djeluje deset minuta nakon prvog gutljaja. dr. Duane Mellor iz Britanskog udruženja dijetetičara tvrdi da to zavisi od toga koliko brzo se kofein apsorbuje u krvotok u djelovima digestivnog sistema.

"Nakon ispijanja kafe, kofein će početi da se pojavljuje u krvi nakon desetak minuta. Neki apsorbuju manje količine kofeina kroz usta i želudac, ali se većina apsorpcije dešava u prvom dijelu crijeva", objasnila je ona.

Kada se kofein iz kafe apsorbuje, osjetićete značajno povećanje energije koje će nas spriječiti da se osjećamo umorno i učiniti nas budnijima.

Poslije 20 minuta

"Kofein, koji blokira adenozinske receptore u tijelu, ne podstiče samo budnost. Takođe se smatra da izaziva porast krvnog pritiska u roku od pola sata nakon ispijanja kafe, a efekti se i dalje mogu vidjeti oko četiri sata kasnije", kaže Dr Mellor.

Ovaj skok krvnog pritiska uzrokovan je kofeinom koji uzrokuje sužavanje krvnih sudova, što zauzvrat povećava broj otkucaja srca. Iako je privremeno, ispijanje više od četiri šoljice kafe dnevno može dugoročno povećati vaš krvni pritisak.

Poslije 45 minuta

Efekat kofeina na tijelo dostiže vrhunac nakon 45 minuta. Stimulativno dejstvo kafe, ubrzanje otkucaja srca i osjećaj energetske energije poboljšavaju koncentraciju i pamćenje. Međutim, previše kafe može imati štetne posledice.

Previše kofeina može nas učiniti nervoznim ili anksioznim. Smernice Nacionalne zdravstvene službe Velike Britanije kažu da je oko 400 miligrama kofeina dnevno bezbjedno za odrasle, što je ekvivalent četiri obične šolje. Trudnicama se savjetuje da konzumiraju otprilike polovinu toga, dok je preporučena granica za tinejdžere oko 100 miligrama.

Poslije 60 minuta

Kada počne stimulativni efekat kofeina, možda ćete primijetiti neželjeni efekat.

"Kada se kofein pojavi u vašoj krvi, osjetićete diuretički efekat kafe. To znači da kafa može da izazove mokrenje. Kada pijete kafu, kofein u napitku inhibira proizvodnju antidiuretičkog hormona, ili ADH, koji normalno pomaže da se reguliše količina vode u vašem tijelu. To dovodi do toga da bubrezi ne apsorbuju vodu i povećava količinu urina", kaže dr Melor.

Ali, osim mokrenja, kafa može da podstakne i pražnjenje crijeva. Istraživanja su pokazala da kafa može da aktivira kontrakcije u debelom crijevu i unutrašnjim mišićima. Studija iz 1998. pokazuje da kofein čini debelo crijevo 60 odsto aktivnijim od vode. Ove kontrakcije u debelom crevu potiskuju sadržaj prema rektumu.

Poslije 90 minuta i više

Vrijeme koje je potrebno za metabolizam kofeina varira od osobe do osobe. Ali za većinu ljudi, sat ili dva nakon prvog gutljaja kafe, stimulativni efekti počinju da nestaju, kao i diuretički efekti, kaže dr Melor. Ovo može izazvati osjećaj umora, anksioznosti i slabe koncentracije.

Međutim, samo zato što osjećate da kofein pada, ne znači da je potpuno napustio vaš sistem.

"Za većinu ljudi, količina kofeina opada za oko pola nakon šest sati kako se metaboliše u jetri. Iako se čini da efekti nestaju nakon sat ili dva, u vašem sistemu će i dalje biti dosta kofeina", primijetio je dr Melor.

Kao rezultat toga, kofein može ostati u vašem tijelu do 12 sati, prema istraživačima Fondacije za spavanje. Dodaju da mnogi stručnjaci za spavanje preporučuju izbjegavanje kofeina najmanje osam sati prije spavanja kako vam ne bi poremetio san, što znači da je najbolje izbjegavati kafu kao popodnevno piće.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vesna Kovačević demantovala Medenicu: Neistine me neće uplašiti – istina je provjerljiva

Nedjelja, 01.03.2026 | 08:49

Sutkinja Višeg suda Vesna Kovačević demantovala je navode osuđene bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice da je ucijenjena u postupku protiv nje i njene porodice, te da je bila servilna. Kazala je i da je neistina da je njen suprug imao poslovne veze sa porodicom Radulović.

Ajatolah ubijen za 30 sekundi

Nedjelja, 01.03.2026 | 11:15

Ajatolah Ali Hamenej bio je glavna meta koordinisanog američko-izraelskog napada na Teheran i, prema navodima izraelskih medija, ubijen je već u prvih 30 sekundi vazdušnih udara, zajedno sa još dvadesetak najviših vojnih i bezbjednosnih zvaničnika Revolucionarne garde.

SDT: Optužena Vesna Medenica lažima obmanjuje javnost

Nedjelja, 01.03.2026 | 08:16

Iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) oglasili su se nakon što je bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica uputila medijima pismo pošto što joj je večeras određen pritvor.

Aman: 49 crnogorskih državljana bezbjedno napustilo grad

Nedjelja, 01.03.2026 | 10:15

Grupa od 49 crnogorskih turista koja se nalaze u Jordanu javili su se redakciji Radio-Televizije Nikšić i kazali da se više ne nalaze u Amanu, glavnom gradu Jordana koji je bombardovan od strane iranskih oružanih snaga.

Mediji: Ubijen bivši iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad

Nedjelja, 01.03.2026 | 15:21

Bivši iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad, koji je vodio zemlju od 2005. do 2013. godine, ubijen je u izraelskim vazdušnim napadima, objavili su izraelski mediji.  

Koje predmete nikada ne bi trebalo da imate u spavaćoj sobi?

Nedjelja, 01.03.2026 | 21:53

Iako posebnu pažnju posvećujemo uređenju enterijera i svakom kutku, postoje stvari i predmeti koje ne bi trebalo da držimo u prostoriji u kojoj spavamo.

PONEDJELJAK u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za 02. mart

Nedjelja, 01.03.2026 | 21:35

Pročitajte vremensku prognozu za ponedjeljak.

Grof: Rezultat realan, nedostaju navijači

Nedjelja, 01.03.2026 | 21:17

Trener Budućnosti Miodrag Božović kazao je nakon remija bez golova protiv Dečića da je rezultat na kraju realan, iako utakmica pod Goricom nije obilovala šansama ni visokim ritmom.  

Reza Pahlavi pozvao Irance da proslave smrt Alija Hamneija

Nedjelja, 01.03.2026 | 21:06

Reza Pahlavi, sin poslednjeg iranskog šaha, pozvao je danas Irance da proslave smrt vrhovnog vođe Alija Hamneija "pjesmama svake noći", da ostanu na bezbjednom i da jasno i glasno kažu koji su im zahtjevi za budućnost Irana.

Sjutra će biti donešena odluka o pritvoru Aca Đukanovića

Nedjelja, 01.03.2026 | 20:53

Sjutra će biti donešena odluka o pritvoru biznismena Aca Đukanovića, brata nekadašnjeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića. To je večeras kazao njegov advokat Nikola Martinović. Đukanović je prije nekoliko sati bio priveden sudiji za istragu Osnovnog suda u Nikšiću. Njemu je prethodno juče određen pritvor od 72 sata nakon što je policija u njegovoj kući u Rastocima kod Nikšića pronašla više komada vatrenog oružja, municije i balističkih pancira. Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, nakon saslušanja donio je rješenje o zadržavanju i podnio predlog za određivanje pritvora zbog opasnosti od bjekstva.    

Živković u posjeti Mojkovcu: Razgrađivanje grada u režiji aktuelne vlasti

Nedjelja, 01.03.2026 | 20:32

Posljednjih godina, Mojkovac se ne gradi, već razgrađuje u režiji aktuelne vlasti. U ovom gradu, ne samo da nema novih investicija, već su i postojeće zaustavljene, ocijenili su iz Demokratske partije socijalista (DPS).  

(FOTO) Festival vina i ukljeve: Proglašena najbolja vina u nekoliko kategorija

Nedjelja, 01.03.2026 | 20:16

Drugi dan Festivala vina i ukljeve, koji se ove godine održava po 28. put na Virpazaru, protekao je u znaku kvalitetnog kulturno-umjetničkog programa, raznovrsne gastronomske ponude, ali i dodjele nagrada i priznanja za najbolja vina u nekoliko kategorija.  

Najopasniji uređaji za produžni kabl: Jedna greška može izazvati požar

Nedjelja, 01.03.2026 | 20:12

Pročitajte...

Arsenal slavio u derbiju: Korneri i Raja presudili

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:51

Fudbaleri Arsenala uspjeli su da preskoče veliku prepreku u borbi za titulu. Ekipa sa Emirejtsa savladala je Čelsi sa 2:1 i tako ostala na prvom mjestu Premijer lige sa pet bodova više u odnosu na Mančester siti.    

Radulović: Naši pomorci u Persijskom zalivu da se jave Ministarstvu

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:47

Crnogorski pomorci u Persijskom zalivu nalaze se u osjetljivoj poziciji – zavise od odluka globalnih brodarskih kompanija i geopolitičkih kretanja, a njihova sigurnost je direktno vezana za stabilnost Hormuškog moreuza, saopšteno je TVCG iz Ministarstva pomorstva.