Petak, 31.05.2024 | 09:28
IZVOR: N1

Vrijedi znati: Kako kupiti dobre sunčane naočare?

Danas možete kupiti jeftine sunčane naočare gotovo bilo gdje – od supermarketa i benzinskih pumpi do malih prodavnica i online modnih trgovaca, ali takva sveprisutnost može izazvati sumnje u zaštitu koju mogu pružiti. Iako njihova stakla obično zadovoljavaju određene minimalne zahtjeve za UV zaštitu, njihov kvalitet u drugim aspektima, kao što je vizuelna jasnoća, je loš.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Optičari, međutim, podliježu nacionalnim zdravstvenim propisima, što znači da moraju zadovoljiti više standarde kao što su CE i UKCA oznake. Profesionalni optičari su stoga mnogo bolje opremljeni da pomognu kupcima pronaći sunčane naočare koje ne samo da zadovoljavaju njihove praktične zahtjeve, već su i udobne i dobro prilagođene njihovim crtama lica.

Pravila za zaštitu

Evropski zakon klasifikuje stakla za sunčane naočare kao “ličnu zaštitnu opremu”, određujući pet nivoa zaštite. Kategorija 0 stakla propuštaju 80-100% svjetlosti, dok ona u kategoriji 4 propuštaju samo 3-8%, što znači da nisu pogodna za vožnju. Kategorija 3 je najčešće korištena, jer su prikladna za većinu situacija, uključujući vožnju, piše The Conversation.

Dakle, da li tamnija stakla bolje štite? Kratak odgovor je: ne nužno. Stepen apsorpcije svjetlosti zavisi od toga kako i gdje će se koristiti: stakla kategorije 4 su dizajnirana za izuzetno svijetle oblasti kao što su visoke planine ili pustinje, ali mogu zapravo smanjiti vašu vidljivost u drugim situacijama.

Međutim, sve sunčane naočare koje zadovoljavaju utvrđene standarde će štititi vaše oči od UV zračenja.

Kvalitet vida

Nošenjem sunčanih naočara možete imati osjećaj da je vaš vid otežan. To je zato što zatamnjena stakla selektivno filtriraju svjetlost: propuštaju jednu vrstu zračenja i ograničavaju drugu. Tri koncepta nam mogu pomoći da razumijemo kako to funkcioniše i zašto je važno.

Prvo je vidna oštrina. To je termin koji se koristi za mjerenje koliko “oštro” vidimo, i testira se tako što se od pacijenata traži da čitaju sve manja slova koja se pojavljuju na ekranu ili zidu, sa idealnim rezultatom oko 100%. Međutim, ovaj test se izvodi sa crnim slovima na dobro osvjetljenoj bijeloj pozadini, tako da ne uzima u obzir kako se kvalitet vida može mijenjati u drugim svjetlosnim uslovima.

Osjetljivost na kontrast je definisana kao sposobnost razlikovanja objekata od okolne pozadine. Na primjer, teže je razlikovati crna slova na sivoj pozadini nego na bijeloj pozadini.

Na kraju, imamo refrakcione greške, koje utiču i na vidnu oštrinu i na osjetljivost na kontrast. To su uzroci astigmatizama i čine nas dalekovidnim ili kratkovidnim. Nošenje sunčanih naočara bez recepta kada patite od bilo kojeg od ovih stanja može pogoršati vid nego što bi bio bez njih.

Boja je važna

S obzirom na sve ovo, treba se pozabaviti i pitanjem boje stakala. Iako boja ne utiče na zaštitu, može uticati na kontrast i osjećaj svjetline, jer svaka boja filtrira različitu talasnu dužinu svjetlosti.

Siva stakla filtriraju sve talasne dužine svjetlosti, dok smeđa ili zelena stakla imaju različit efekat na apsorpciju svjetlosti. To znači da je vizuelna percepcija obično svjetlija kroz smeđa stakla, vrlo tamna kroz siva i prirodnija kroz zelena.

Plastična ili staklena stakla?

Boja nije jedina stvar koja utiče na kvalitet vida: takođe moramo obratiti pažnju na materijal od kojeg su stakla napravljena. Iako su najčešće napravljena od specijaliziranih plastika – poznatih kao organska stakla – možete pronaći i staklena stakla, poznata kao mineralna stakla.

Ova dva materijala nisu ista. Organska stakla su lakša i jača, dok su mineralna stakla otpornija na ogrebotine i manje sklona distorziji boja. To znači da mineralna stakla nude veći kvalitet vida.

Šta je sa polarizovanim staklima?

Polarizovana stakla blokiraju svjetlost koja dolazi do oka pod određenim uglom nakon što se reflektuje od površine kao što je cesta ili voda, čime smanjuju odsjaj. Posebno su pogodna za vožnju ili boravak oko vode.

Međutim, mogu biti nepogodna u određenim situacijama. Na primjer, blokiraju svjetlost sa ekrana, čineći ih tamnijim ili čak potpuno crnim, što znači da uređaji često moraju biti rotirani kako bi se poboljšala vidljivost. Također nisu idealna za određene zimske sportove: eliminacijom odsjaja čine vrlo lako propuštanje zaleđenih površina na tlu.

Ostale karakteristike

Na kraju, postoje određene dizajnerske karakteristike koje ne smijemo zanemariti prilikom izbora sunčanih naočara.

Gradijentna stakla su tamnija na vrhu i prelaze u svjetliju nijansu prema dnu – obično apsorbuju oko 85% svjetlosti u svom najtamnijem dijelu i 10% u najsvjetlijem. Ova stakla su moderna, ali to ne utiče na njihovu zaštitu od UV zraka. Ipak, mogu biti bolje prilagođena oblačnim uslovima, dok možda nisu najbolji izbor za svijetli ljetni dan.

Reflektirajuća stakla imaju sloj na svojoj spoljnojoj površini koji reflektuje svjetlost i poboljšava zaštitu. Nažalost, ovaj tretman se lako ošteti ili izgrebe.

Stakla sa antirefleksnim premazom sa unutrašnje strane stakla pružaju veću jasnoću vida eliminisanjem svjetlosti koja se reflektuje iza nosioca. Ovaj tretman se obično primjenjuje na velike sunčane naočare ili naočare sa optički vrlo kvalitetnim staklima.

U slučaju bilo kakvih sumnji, najbolji mogući savjet je da se obratite svom optičaru ili optometristu kako biste pronašli sunčane naočare koje najbolje zadovoljavaju vaše potrebe.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević odgovorio Vajcu: Moram s majkom vidjeti da prodamo kravu da spasimo Podgoricu bankrota

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:52

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević odgovorio je europarlamentarcu Tomasu Vajcu. Poslanik je reagovao na intervju koji je jutros objavljen u Pobjedi.

UIP: Psa Meda nijesmo oduzeli postupajući po zakonu, ne zbog "naredbe" Mujovića

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:05

Uprava za inspekcijske poslove Glavnog grada obavještava javnost da je administrativno izvršenje oduzimanja kućnog ljubimca, zakazano za 23. decembar 2025. godine, odloženo isključivo u skladu sa zakonskim propisima, na osnovu neobavezujuće preporuke gradonačelnika, bez ikakvog političkog ili ličnog uticaja.

Najduža noć u godini i zvanični početak zime, ali i povratak Sunca

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:32

Decembarski solsticij ili početak zime označava da se Sunce nalazi na najjužnijoj tački na nebu u jednoj godini.

Purić: Žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:11

Uprava i svi zaposleni u Turističkom centru Durmitor duboko su potreseni jučerašnjim tragičnim događajem na skijalištu Savin kuk, u kojem je život izgubio državljanin Njemačke, napisao je direktorski centra Marinko Purić. Kazao je da žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad.

Žugić o tragediji na Savinom kuku: Insistiram na potpunoj i transparentnoj istrazi, utvrđivanju odgovornosti i hitnim mjerama

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:19

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić saopštio je da je sa dubokim žaljenjem primio vijest o nesreći na Savinom kuku, u kojoj je život izgubio državljanin Njemačke, dok je njegova supruga povrijeđena.

ANKETA: Da li vam se dopada pjesma koja će predstavljati Crnu Goru na EUROSONGU?

Nedjelja, 21.12.2025 | 23:09

Tamara Živković sa pjesmom "Nova zora", predstavljaće Crnu Goru na Eurosongu, koji će se 2026. godine održati u Beču.

EPCG - Ekološka rekonstrukcija donijela manje zagađenja

Nedjelja, 21.12.2025 | 21:42

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) saopštila je da rezultati mjerenja Centra za ekotoksikološka istraživanja (CETI), sprovedeni prije i nakon adaptacije kotla i dimnjaka Termoelektrane Pljevlja, jasno i nedvosmisleno potvrđuju da je tokom probnog rada postrojenja došlo do značajnog smanjenja emisija ključnih zagađujućih materija povezanih sa njenim radom.

Dva će biti u Podgorici, po jedan u južnoj i sjevernoj regiji: Crna Gora dobija četiri mamografa

Nedjelja, 21.12.2025 | 21:31

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) odobrila je Crnoj Gori nacionalni projekat tehničke saradnje MNE6009 – „Unapređenje nacionalnog programa snimanja dojke za rano otkrivanje raka dojke“, koji će se realizovati u periodu 2026–2028. godine.

Ministarstvo sporta o incidentu u Nikšiću: Ovo je nedopustivo

Nedjelja, 21.12.2025 | 21:20

Ministarstvo sporta i mladih najoštrije osuđuje neprimjereno i neprihvatljivo ponašanje dijela publike tokom kadetske košarkaške utakmice između KK Sutjeska i KK Milenijum, odigrane u Nikšiću, u kojoj je domaćin bila ekipa Sutjeske.

Vuković: Ministarstvo ostaje posvećeno usklađivanju fiskalne i poreske politike sa evropskim standardima

Nedjelja, 21.12.2025 | 21:05

Ministarstvo finansija ostaje posvećeno daljem usklađivanju fiskalne, poreske i regulatorne politike sa evropskim standardima uz punu saradnju sa strukom i privredom, poručio je ministar finansija Novica Vuković na otvaranju IV Novogodišnjeg ekonomskog foruma, koji organizuje Institut sertifikovanih računovođa i revizora Crne Gore u Tivtu.

Službeni pas kod Švajcarca nanjušio hašiš, uručeno mu rješenje o zabrani ulaska u Crnu Goru

Nedjelja, 21.12.2025 | 20:20

Na sudu kažnjen i sa 1.000 eura.

Klikovac Mujoviću: Zašto menadžment RTV Podgorica krije od odbornika ugovore i ostalu dokumentaciju?

Nedjelja, 21.12.2025 | 19:42

Šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac, upitao je na mreži X gradonačelika Podgorice Sašu Mujovića zašto menadžment RTV Podgorica i dalje krije od odbornika ugovore i ostalu dokumentaciju.

EU se predomislila oko zabrane benzinaca i dizelaša

Nedjelja, 21.12.2025 | 20:45

Njemačka slavi pobjedu svojih proizvođača automobila nakon što je Evropska komisija ublažila planiranu zabranu motora s unutrašnjim sagorijevanjem do 2035. godine. Ipak, ova promjena politike mogla bi se pokazati kao neočekivani dar kineskim konkurentima, dajući im dodatno vrijeme da učvrste svoju prednost na evropskom i svjetskim tržištima u razvoju, piše Politico.

Barselona torpedovala "žutu podmornicu"

Nedjelja, 21.12.2025 | 19:31

Barselona je upisala sedmu uzastopnu pobjedu u svim takmičenjima nakon trijumfa od 2:0 na gostovanju Viljarealu, čime su Katalonci ostali na vrhu La Lige.

Ruski diplomata: Ako Crna Gora uvede vize moraćemo da reagujemo

Nedjelja, 21.12.2025 | 19:15

Ukoliko Podgorica uvede vize državljanima Rusije, moraćemo da reagujemo, kazao je direktor drugog evropskog odjeljenja ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Jurij Pilipson.