Srijeda, 03.07.2024 | 08:27
IZVOR: kolektiv.me

REAGOVANJE: "EPCG posluje uspješno i sanira štetu izazvanu djelovanjem samozvanih energetskih arbitara"

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) reagovala je povodom istupa Gorana Šućura, člana URA i bivšeg člana Odbora direktora te kompanije.




Foto: arhiva, EPCG

Njihovo saopštenja prenosimo u cjelosti:

"U nekim drukčijim okolnostima, ne bi bilo potrebe da se osvrćemo na istupe pojedinaca koji, očito, imaju manjak osjećaja kada je riječ o odgovornosti za javno iskazane riječi, ali smo, kao predstavnici najvažnije kompanije u državi, dužni da ukažemo na jednu vrlo problematičnu praksu u dijelu koji se odnosi na potrebu nekih političkih aktera da, preko leđa EPCG, njenog poslovodstva i zaposlenih, stiču jeftine političke poene.

Neistine se ne mogu prodavati kao neka ozbiljna analiza, tim prije što se, u slučaju gospodina Šućura, svakako ne radi o licu koje je kvalifikovano da ulazi u kompleksnu materiju poput energetike. Shvatamo da gospodin Šućur lični interes smatra važnijim od opšteg dobra, razumijemo i da je februarsko razrešenje ostavilo posljedice po samopouzdanje, ali ne smatramo da nas to obavezuje na ćutanje u situacijama u kojima se iznose neistine na račun inženjera i menadžera koji čine kičmu energetskog sistema. Naročito ne u situaciji u kojoj ih blati lice čija se stručnost u energetici bazira na Wikipediji. Možemo da uvažimo činjenicu da je gospodin Šućur, ponukan praksom, poželio da arbitrira i u energetici, ali smo dužni napomenuti da je ovo ipak značajno kompleksnija oblast,  kojim se ne može ovladati pukim skrolovanjem društvenih mreža.

Komentarisanje energeskog bilansa EPCG zahtijeva malo dublje analize i ozbiljnije predznanje od samih čitanja i poređenja brojeva. Tačan je podatak da je EPCG tokom prvih pola godine ostvarila proizvodnju od 1333 GWh i da je to nekih 11% manje od plana, ali nam nije jasno šta je tu tako bombastična vijest ako znamo da su naše hidroelektrane proizvele 848 GWh ili 13 % manje od plana. Slika biva još više jasnija, kad su u pitanju hidrološke prilike, budući da je proizvodnja iz dotoka bila na nivou od 60 % od prosjeka za prvo polugodište, pa ne čudi ovaj rezultat. Teško da bilo ko, pa i sam ministar može da utiče na raspored i količinu padavina.

Ne manje važno, TE "Pljevlja" je radila u ritmu na koji smo navikli u prethodnih desetak godina, a gospodin Šućur zna, ali svjesno prenebregava činjenicu da je za tekuću godinu remont planiran da traje nešto duže od uobičajnog zbog zamjene obloga na lopaticama turbine srednjeg pritiska te da je start remonta planiran za 01.05.2024. umjesto uobičajnog 01.04. Kolege iz nadležnih službi su uspjele da sa dobavljačem dogovore raniju isporuku, pa je remont krenuo ranije – početkom aprila (06.04), te je tokom tog mjeseca TE "Pljevlja" ostvarila 21,4 GWh umjesto planiranih 131 GWh samo iz razloga što je TE Pljevlja ranije započela remont.

Nadalje, svi koji se bave praćenjem i komentarisanjem Energetskog bilansa EPCG, a naročito bivši članovi Odbora direktora, morali bi da znaju da proizvodnja naših velikih hidroelektrana na godišnjem nivou, zavisno od mnogo faktora, dominantno hidrologije, može da varira i do 1800 GWh (minimalnih 900 GWh do maksimalnih 2700 GWh), tako da je teško da ministar Mujović može biti krivac za manjak hidroproizvodnje tokom prvog polugodišta 2023. i 2024. godine od 378 GWh. Iizostanak ove proizvodnje je logično za posljedicu imao i manjak prihoda od oko 40 miliona €. Gospodin Šućur zaboravlja i činjenicu da se tokom prve polovine 2023. elektrina energija prodavala po cijenama skoro duplo većim nego tokom uporednog perioda 2024. godine, pa su i finansijski efekti bili mnogo bolji.

Dužni smo napomenuti da stručne službe EPCG prate situaciju i, zavisno od situacije na tržištima energenata, donose odluku u kom momentu, koju količinu i za koji period će se nabavljati električna energija. U ovom momentu je nezahvalno komentarisati I prognozirati koliko će se novca dati na uvoz električne energije i sa kakvim saldom će EPCG završiti 2025. godinu, naročito ako se prisjetimo 2022. godine kada smo u pojedinim mjesecima uvozili električnu energiju u vrijednosti preko 40 miliona €.

Šućur se, takođe, iščuđava nad činjenicom da se, za potrebe projekta Ekološka rekonstrukcija TE "Pljevlja" angažuju konsultanti, pa taj aranžman uzima kao argument protiv novog poslovodstva, ali zaboravlja da su pregovori sa konsultantom - upravo zbog manjkavosti projekta iz 2020. godine - započeti još u januaru ove godine, dakle, u vrijeme kada je i on sam bio član Odbora direktora, a drugi kolega, ex menadžer projekta, vršilac dužnosti izvršnog direktora. Hoće se reći - i tadašnje poslovodstvo, o kome Šućur govori afirmativno i u čijem je radu učestvovao, osjećalo je potrebu za angažovanjem konsultanata, pa se pitamo - da li je to bila njihova pogrešna procjena ili Šućur misli da ljudi brzo zaboravljaju, pa da ono što je smatrao ispravnim u januaru sada ne valja? Ne manje važno, a conto priče o navodnom revanšizmu spram bivšeg menadžera projekta i v. d. izvršnog direktora, istome je, u više navrata, ponuđeno da nastavi da vodi projekat, uz važnu poziciju u menadžmentu i on je to odbio. Da je bilo namjera koje Šućur zlonamjerno učitava, da li bi se nudile odgovorne pozicije?

U krajnjem, EPCG će prebroditi sve poteškoće, a zacijelo će nadomjestiti i odsustvo arbitra Šućura. Preživjeće, svakako, i posljedice nečinjenja pojedinih članova bivšeg poslovodstva EPCG i kćerki kompanija, kojima je kadrovala upravo Šućurova partija, u dijelu koji se odnosi na opstrukcije nabavki za potrebe projekata Solari 3000+ i 500+ i Solari 5000+ te nepoštovanje biznis plana u EPCG-Željezara Nikšić. Danas se upravo bavimo saniranjem tih posljedica, a moramo konstatovati da nadobudan nastup gospodina Šućura, bez imalo osvrta na loš rad nekih njegovih saboraca u EPCG Grupi, korespondira sa manjkom znanja i, bojimo se, ne tako dobrim namjerama prema našoj kompaniji.

Uvažavamo, naravno, svačije pravo da učestvuje u javnom životu, ali ćemo, cijeneći važnost EPCG za privredni sistem Crne Gore, uvijek i bezuslovno odgovoriti na svaki neutemeljeni napad. Jer, naš posao je da kompaniju koju su gradile generacije naših predaka vodimo uspješno i u što boljem stanju predamo u nasljeđe budućim generacijama. Razumijemo da tako nešto ne mogu da shvate oni koji razmišljaju od danas do sjutra, ali je nama, razumjećete, opšti interes uvijek iznad svih partikularizama".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zvanični podaci potvrđuju rast turističkog prometa - Crna Gora bilježi više turista i noćenja

Četvrtak, 16.07.2026 | 11:17

Povodom različitih medijskih navoda o toku ljetnje turističke sezone, Ministarstvo turizma ukazuje da zvanični podaci Uprave za statistiku (Monstat) potvrđuju nastavak rasta turističkog prometa i pokazuju da Crna Gora bilježi više turista i noćenja u odnosu na prethodnu godinu.

Upis u katastar nelegalnih objekata do 14. avgusta

Četvrtak, 16.07.2026 | 10:09

Sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada Podgorica poziva sve vlasnike bespravno izgrađenih objekata koji još nisu podnijeli zahtjev za upis u Katastar nepokretnosti da to učine najkasnije do 14. avgusta tekuće godine, u skladu sa Zakonom o legalizaciji bespravnih objekata i važećim izmjenama i dopunama zakona, saopštili su iz Glavnog grada.

Pojačane kontrole inspekcija: Manje zloupotreba na plažama, fiskalni računi i dalje najveći problem

Srijeda, 15.07.2026 | 21:32

Primorje i sjever ovih dana bilježe rast broja gostiju, ali i inspekcijskih kontrola. Od početka jula na terenu je svakodnevno gotovo 100 inspektora, a prvi rezultati kontrola pokazuju da privrednici najviše krše obavezu izdavanja fiskalnih računa, a da najmanje ima zloupotreba u dijelu oslobađanja plaža od mobilijara.  

Bez kvoruma za raspravu o povlašćenim stambenim kreditima i dodjeli stanova; Ćeman: Budžet oštećen za 25 miliona eura

Srijeda, 15.07.2026 | 17:39

Nakon što zbog nedostatka kvoruma nije održana ni druga sjednica Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje, poslanik Demokrata Albin Ćeman najavio je da neće odustati od inicijative za otvaranje pitanja dodjele stanova i stambenih kredita po povlašćenim uslovima javnim funkcionerima bivše vlasti.  

Prosječan junski račun 33,80 eura

Srijeda, 15.07.2026 | 14:10

Prosječan junski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore (izuzimajući neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni) iznosio je 33,80 eura, saopštila je Elektroprivreda Crne Gore.

Pavličić: Još jedan reformski korak crnogorskog pravosuđa u praksi

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:41

Zaštita prava žrtava mora biti stvarna i djelotvorna, a ne formalna mogućnost propisana zakonom, ocijenila je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić na obuci „Unapređenje sudske prakse u postupcima naknade štete žrtvama krivičnih djela”.

Za pet dana preko granice Crne Gore prošlo više od 580.000 putnika, najprometniji Sukobin i Dobrakovo

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:33

Na graničnim prelazima u Crnoj Gori od 11. do 15. jula evidentirano je 580.742 putnika, odnosno prelazaka državne granice, saopštila je Uprava policije. Najveći promet zabilježen je na graničnim prelazima Sukobin/Murićani, Dobrakovo i Dračenovac.

Poslovnica EPCG u Ulici Ivana Milutinovića neće raditi do 27. jula

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:28

Poslovnica Elektroprivrede (EPCG) na adresi Ivana Milutinovića br. 12, u zgradi CEDIS-a, u Podgorici, zbog rekonstrukcije neće raditi do 27. jula.

Porodila se Anastasija Ražnatović: Podijelila sliku bebe i otkrila pol i ime (FOTO)

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:15

Pjevačica Anastasija Ražnatović i fudbaler Nemanja Gudelj su postali roditelji.

Ukrajina dobila novog premijera

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:07

Ukrajinski parlament izglasao je u četvrtak izvršnog direktora za energetiku Sergeja Koreckog za premijera, što je treći premijer od početka ruske invazije 2022. godine. Korecki je ranije bio izvršni direktor državnog energetskog giganta Naftogaz, a zakonodavci su ga pohvalili kao sposobnog i efikasnog menadžera.

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Četvrtak, 16.07.2026 | 12:06

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Akcija “Motocikl”: U Tivtu i Ulcinju kontrolisano 70 vozača, oduzet kvad

Četvrtak, 16.07.2026 | 11:05

Policija u Tivtu i Ulcinju sprovela je regionalnu akciju „Motocikl“ i uhapsila dvije osobe. Kako je saopšteno iz Uprave policije, ciljevi akcije su unapređenje bezbjednosti motociklista u saobraćaju, kontrola poštovanja zakonskih propisa i smanjenja broja saobraćajnih nezgoda sa najtežim posljedicama.

Idrizović: Cilj nije broj kazni, već da broj pomorskih nesreća bude nula

Četvrtak, 16.07.2026 | 10:54

Nakon niza teških pomorskih nezgoda koje su se posljednjih dana dogodile u Crnoj Gori, među kojima i nesreće u akvatorijumu ispred Plave špilje, na Slovenskoj plaži u Budvi i na Skadarskom jezeru, Ministarstvo pomorstva nastavlja sa pojačanim kontrolama na moru i najavljuje dodatno pooštravanje kaznene politike. Direktor Direktorata za sigurnost plovidbe u Ministarstvu pomorstva, kapetan Goran Idrizović, za Radio Tivat kaže da se ove sezone sprovodi najintenzivniji nadzor pomorskog saobraćaja do sada.

Milatović: Kultura čuva sjećanje na antifašističku borbu i slobodarsku tradiciju Crne Gore

Četvrtak, 16.07.2026 | 10:41

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, kao pokrovitelj mjuzikla „Osmijeh za Mariju Mihailovič“, prisustvovao je njegovom premijernom izvođenju u okviru 39. Barskog ljetopisa, upriličenom povodom 85 godina od Trinaestojulskog ustanka i kao dio programa obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću Predsjednika.

Upis u katastar nelegalnih objekata do 14. avgusta

Četvrtak, 16.07.2026 | 10:09

Sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada Podgorica poziva sve vlasnike bespravno izgrađenih objekata koji još nisu podnijeli zahtjev za upis u Katastar nepokretnosti da to učine najkasnije do 14. avgusta tekuće godine, u skladu sa Zakonom o legalizaciji bespravnih objekata i važećim izmjenama i dopunama zakona, saopštili su iz Glavnog grada.