Srijeda, 10.07.2024 | 15:38
IZVOR: 24sata.hr

Stali ste na MORSKOG JEŽA - Evo šta da uradite i kada da POTRAŽITE POMOĆ

Može da se desi da bodlje nećete moći lako da uklonite i da će popucati kada ih izvučete.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Ako primjetite da ih je teško ukloniti, najbolje je da se obratite ljekaru da vam pomogne.

Neoprezni plivači često gaze morske ježeve, gdje bodlje prodiru duboko u tkivo i mogu se zaglaviti i izazvati dodatne komplikacije. Ako ste slučajno zgazili ježa, prvo treba da dezinfikujete ranu (alkohol, antiseptik) i, ako ste spretni, sterilnom iglom uklonite bodlje.

Možete koristiti i sterilnu pincetu, i pokušajte da odmah uklonite bodlje dok je koža još vlažna i meka. Bodlje koje se ne mogu ukloniti treba mazati amonijum sulfogirodalatom ili takozvanim mastima – crna mast će ubrzati izlazak bodlji iz kože. Takođe možete natopiti ranu toplom vodom i sirćetom, što takođe pomaže da bodlje izađu.

Najteže je ukloniti bodlje sa šake i prstiju jer je koža tanka, i ima malo masnog tkiva koje pomaže da podstakne bodlje da izađu.

Može se desiti da bodlje neće biti lako da uklonite i da će popucati kada ih izvučete. Ako primjetite da ih je teško vaditi, idite kod ljekara da vam pomogne. Ako polovina bodljica ostane u tijelu, postoji rizik od infekcije, pa je bolje potražiti stručnu pomoć.

Neki ljudi su alergični na ubod ježa, ali kod većine ne izaziva ozbiljne probleme, osim početnih bolova, piše 24sata.hr.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vuksanović: Koliko su crnogorski navijači zaslužili poštovanje, toliko je ponašanje hrvatskih navijača bilo sramotno

Utorak, 18.11.2025 | 08:15

Koliko su navijači Crne Gore sinoć zaslužili poštovanje — jednako kao i igrači oba tima na terenu — toliko je ponašanje hrvatskih navijača bilo sramotno i za svaku osudu, saopštio je predsjednik Hrvatske građanske inicijative HGI, Adrijan Vuksanović.

Antifašisti Cetinja: Nijedno „Ubij Srbina“ i „ustaški se barjak vije“ ne smije biti prećutano

Utorak, 18.11.2025 | 09:17

NVO Antifašisti Cetinja reagovali su povodom ustaških ispada na utakmici Crna Gora – Hrvatska. Kako su kazali, nijedno “Ubij Srbina“ i „ustaški se barjak vije“ ne smije biti prećutano.

Šćepanović povodom sinoćnje utakmice: Uprava policije očuvala MIR i jasno pokazala da je GARANT bezbjednosti

Utorak, 18.11.2025 | 10:28

Uprava policije očuvala je mir i jasno pokazala da je garant bezbjednosti i zaštite prava svih građana, a naročito u uslovima koji sa sobom nose određene bezbjednosne izazove, saopštio je direktor Uprave policije Lazar Šćepanović povodom sinoćnje fudbalske utakmice između reprezentacija Crne Gore i Hrvatske.

Spajić OSUDIO skandiranje hrvatskih navijača, POHVALIO ponašanje crnogorskih

Utorak, 18.11.2025 | 08:29

Premijer Milojko Spajić je oštro osudio skandiranje grupe hrvatskih navijača, koje je, kaže on, bacilo sjenku na sinoćnji fudbalski spektakl pod Goricom.

Luka Modrić ZAHVALIO podgoričkoj publici na OVACIJAMA

Utorak, 18.11.2025 | 11:18

Luka Modrić sinoć je u Podgorici doživio poseban trenutak. Iako utakmica Hrvatske protiv Crne Gore (3:2) nije imala veliki takmičarski značaj, legendarni kapiten je ušao u igru u 77. minuti i dočekan ovacijama cijelog stadiona.

Obrazovanju budžet za narednu godinu na nivou 2025.

Srijeda, 19.11.2025 | 08:02

Prema Predlogu zakona, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija raspolagaće sa 333,9 miliona eura.  

Generalni direktor Gugla: Ne vjerujte slijepo alatima vještačke inteligencije

Utorak, 18.11.2025 | 21:33

Korisnici ne bi trebalo da „slijepo vjeruju“ svemu što im govore alati vještačke inteligencije, rekao je u utorak za BBC šef matične kompanije Gugla – Alfabet.

Egzibicija u "Morači": Budućnost se poigravala sa Ulmom, vratio se Jogi Ferel

Utorak, 18.11.2025 | 21:06

"Plavi" u osmom kolu Evrokupa savladali njemačku ekipu 101:71.

Zirojević: Zdenka Petrol u epizodi - inflacija nije loša

Utorak, 18.11.2025 | 20:51

Kad država ima, ima i Zdenka. Inflacija je fenomenalna stvar. Kad bi samo građani znali kako se od njihovih para lijepo puni budžet, pa se to poslije pretoči u litre goriva i kilograme popeka. Inflacija je naša nacija", napisao je Zirojević na mreži Iks.  

Spajić sa Koštom: Crna Gora pokazuje da je proširenje EU na Zapadni Balkan moguće i izvjesno

Utorak, 18.11.2025 | 20:08

Premijer Milojko Spajić objavio je na mreži X da se sastao sa predsjednikom Evropskog Savjeta Antoniom Koštom i da je tom prilikom ocijenjeno da Crna Gora pokazuje da je proširenje EU na Zapadni Balkan moguće i izvjesno.

Nikola Marković ODUŠEVIO publiku novom pjesmom " Život čeka nas"

Utorak, 18.11.2025 | 20:01

Crnogorski pjevač Nikola Marković nakon duže diskografske pauze publiku je oduševio novom pjesmom " Život čeka nas" koja pretenduje da postane ozbiljan regionalni hit.

I Karlos Alkaraz ODUSTAO od Dejvis kupa

Utorak, 18.11.2025 | 19:34

Završnica Dejvis kupa definitivno će proći bez učešća dvojice najboljih igrača današanjice – nakon Janika Sinera koji je “odjavio” Italiju, boje Španije neće braniti prvi na svijetu Karlos Alkaraz.

Kraj 2025. donijeće velike PROMJENE ovim znakovima: Vrijeme je da djelujete i ispravite GREŠKE

Utorak, 18.11.2025 | 19:31

Kraj 2025. godine donosi ključni astrološki zaokret, sa značajnim planetarnim promjenama koje pozivaju na prepoznavanje i ispravljanje grešaka.

MPNI: Završeni RADOVI na rekonstrukciji SMŠ "Danilo Kiš" Budva

Utorak, 18.11.2025 | 19:15

Završeni su radovi na kompletnoj rekonstrukciji SMŠ „Danilo Kiš“ u Budvi, ukupne vrijednosti oko 930.000 eura.

NP Biogradska gora ZATVOREN za posjetioce zbog NEVREMENA

Utorak, 18.11.2025 | 19:03

Nacionalni park Biogradska gora, u cilju zaštite bezbjednosti posjetilaca i materijalnih dobara ovog područja, zatvoren je za posjete zbog jakog olujnog vjetra i nevremena, saopšteno je na Fejsbuk stranici Nacionalnih parkova Crne Gore.