Četvrtak, 11.07.2024 | 13:46
IZVOR: n1.info.rs

Kako PRAVILNO čuvati LJEKOVE tokom velikih vrućina?

Talasi vrelih dana se smjenjuju, a uzimanje terapije nije uvijek u vrijeme kada ste kod kuće, pa ste možda kutiju sa antibioticima stavili u džep ili tašnu da lijek popijete na plaži, ili dok šetate gradom, ili ste kutiju lijeka ostavili u automobilu?!




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ovakvo postupanje je ne samo pogrešno, već i opasno i može rezultirati ozbiljnim posljedicama po vaše zdravlje. Ljetnje vrućine zahtijevaju naglašen oprez kod čuvanja ljekova, upozoravaju stručnjaci. 

Dakle kada živa u termometru pređe 25 stepeni, neophodno je da povećate brigu o čuvanju ljekova koje koristite. Visoke temperature mogu izazvati promjenu aktivnih supstanci čime će efikasnost lijeka biti umanjena,  ili mogu dovesti do promjene boje, konzistencije, mirisa, ukusa ili pak izazvati proces razgradnje lijeka. Zato je pravilno postupanje sa ljekovima od suštinskog značaja, kako bi efekti vaše terapije bili dobri.

Ljekovi se moraju čuvati na suvom, tamnom i hladnom mjestu. To „hladno“ podrazumeva temperaturu do 25 stepeni. Najbolje je da kutije sa ljekovima čuvate u posebnoj fioci u najhladnijoj prostoriji vašeg stana, ali nikako ne u kupatilu ili kuhinji gdje je zbog pare, vlaga iznad granice dozvoljenog i predstavlja dodatni rizik.

Apotekari savjetuju i da se antibiotici tokom vrelih dana čuvaju u frižideru jer bi u protivnom mogli izgubiti stabilnost i efikasnost. Ljekovi protiv epilepsije, ljekovi za srce ili hormonska terapija, veoma su osjetljivi i ne bi ih trebalo izlagati višim temperaturama ili jačoj svjetlosti u bilo kom trenutku. Kapi za nos, kapi za oči i kapi za uši, kao i vaginalne tablete, potrebno je čuvati na temperaturi od 2 do 8 stepeni Celzijusa. Kapi za oči morate baciti najkasnije 30 dana poslije otvaranja, čak iako ste ih čuvali na pomenutoj temperaturi. Praćenje preporuka proizvođača za pravilno čuvanje lekova od presudne je važnosti za očuvanje aktivnih supstanci i sprječavanje gubitka delotvornosti i efikasnosti vaših ljekova.

Svjetski problem

Nedovoljan stepen zdravstvene edukacije koji rezultira i neadekvatnim čuvanjem ljekova u urbanim domaćinstvima sa svim posljedicama koje sobom takvo postupanje nosi, svjetski je problem, pokazale su studije Nacionalnih instituta za zdravlje Brazila i Argentine, a vrlo slične rezultate dale su i studije sprovedene u 5 gradova SAD-a i na Novom Zelandu. 

Studije su pokazale visoku prevalenciju urbanih domaćinstava sa neadekvatnim čuvanjem ljekova od čak 76,0%. Direktno izlaganje sunčevoj svjetlosti zabilježeno je u 10,9% domaćinstava, prisustvo prašine u 23,6%, čuvanje ljekova u kuhinji, kupatilu, garaži 38,3%, skladištenje na dohvat djece u 76,0%. Ljekovi koji se više ne koriste najčešće se nedozvoljeno odlažu u životnu sredinu u 92,1% domaćinstava.

Pravila za vrele dane

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Bilo bi važno da hronični bolesnici izbjegavaju izlazak iz kuće u periodu između 10 i 17 sati tokom vrelih ljetnjih dana. Ukoliko ste pak prisiljeni da ljekove nosite sa sobom, onda se strogo pridržavajte sledećih pravila:

Ako na put krećete automobilom, ljekove držite van prtljažnika ili kasete blizu volana gdje temperatura može biti znatno viša. Potrebno je da vaš automobil bude klimatizovan kako bi se ljekovima obezbijedila temperatura ne viša od 25 stepeni Celzijusa.

Ukoliko je potrebno da na put ponesete ljekove koji zahtijevaju hlađenje poput insulina, ili antibiotika, obavezan je ručni frižider, ali pazite da lijek ne dođe u direktan kontakt sa ledom ili hladnim pakovanjem, čime bi bio izložen preniskim temperaturama koje bi ga takođe mogle oštetiti. Zato upakujte kutiju lijeka u hermetički zatvorenu plastičnu kutiju, koju dodatno možete obmotati debljim slojem gaze.

Uvijek kada napuštate vozilo ljekove obavezno ponesite sa sobom.

Ako putujete avionom, ljekove nosite isključivo u ručnom prtljagu kako biste izbjegli rizik da budu izloženi ekstremnim promenama temperature, a i kako bi vam bili pri ruci ukoliko zatrebaju.

Tokom ljetnjih vrućina možete koristiti za prenos ljekova i termo torbe, ili futrole za prenos ljekova.

Uvijek se posavjetujte sa svojim apotekarom koji će vam, u skladu sa ljekovima koje koristite, dati najbolji savjet kako da ih čuvate ili transportujete.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

SUNCE ILI KIŠA? Pročitajte vremensku prognozu za 29. JUN

Nedjelja, 28.06.2026 | 15:04

U ponedjeljak nas očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz mogućnost prolazne kiše ili lokalnih pljuskova., saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Milićić: Sjećamo se junaka Kosovskog boja

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:49

Nova srpska demokratija svim Srbima u Crnoj Gori, Srbiji, Republici Srpskoj i širom svijeta čestita Vidovdan, veliki zavjetni praznik koji nas svake godine iznova sabira oko najdubljih temelja našeg identiteta, pamćenja i slobode, kazao je portparol ove partije Mirko Miličić.

Srušio se mali avion u Francuskoj, 11 poginulih

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:44

Jedanaest osoba poginulo je u padu civilnog aviona koji se danas srušio u gradu Tomblaine na sjeveroistoku Francuske.

Dalić: Nema euforije, okrećemo se izazovima u nokaut fazi

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:33

Selektor Hrvatske Zlatko Dalić kazao je nakon trijumfa nad Ganom (2:1) da ne želi euforiju, uprkos plasmanu u nokaut fazu takmičenja.

Bankrotirala jedna od najstarijih pivara

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:27

Hofbrauhaus Volters, jedna od najstarijih njemačkih pivara, osnovana 1627. godine, podnijela je zahtjev za bankrot, navodeći rastuće operativne troškove i nagli pad potrošnje piva.

Uhapšen osumnjičeni za napad na mladića u Nikšiću

Nedjelja, 28.06.2026 | 14:22

Nikšićka policija u kratkom roku je identifikovala i uhapsila R.N. (18), osumnjičenog da je preksinoć u Ulici Serdara Šćepana u Nikšiću fizički napao S.D. (21), saopšteno je iz Uprave policije.

Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu, crnogorski vojnici da se pridruže braći na vježbama

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:59

Danas sam imao čast da prisustvujem vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, i još jednom se uvjerim da je Vojska Srbije najjača na Balkanu, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Bajden žestoko udario na Trampa: "Uništava ugled Amerike i koristi funkciju za bogaćenje, zarađuje milijarde u Bijeloj kući"

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:56

Bivši američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) uputio je dosad najžešće kritike na račun Donalda Trampa (Trumpa), optuživši ga da narušava ugled Sjedinjenih Američkih Država u svijetu, da je fokusiran na ličnu promociju te da predsjedničku funkciju koristi za ličnu korist.

Ćulafić: Početak gradnje auto puta istorijski korak u razvoju sjevera Crne Gore

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:27

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, ocijenio je da će izgradnja druge dionice auto-puta, od Mateševa do Andrijevice, predstavljati jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za ravnomjerniji razvoj Crne Gore, doprinoseći boljoj povezanosti sjevera sa centralnim i južnim dijelom države, kao i njegovoj snažnijoj integraciji u evropske saobraćajne tokove.

MPNI: Počeli radovi na adaptaciji podova u Gimnaziji „Petar I Petrović Njegoš“

Nedjelja, 28.06.2026 | 13:15

U Gimnaziji ,,Petar I Petrović Njegoš”u Danilovgradu, započela je prva faza adaptacije školskog prostora – važnog projekta usmjerenog na unapređenje uslova za rad i učenje. Vrijednost radova je oko 100.000 eura bez PDV-a, a sredstva je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.