Nedjelja, 14.07.2024 | 10:12
IZVOR: n1.info.rs

NOVO ISTRAŽIVANJE: Vrsta sapuna kojeg koristite može PRIVUĆI KOMARCE

Stručnjaci su otkrili uobičajenu pogrešku koja bi mogla objasniti zašto neki ljudi privlače komarce, a drugi ne. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Američki tim  naučnika  otkrio je da su komarci privučeni određenim mirisima, što sugeriše da bi vaš sapun ili gel za tuširanje mogli biti krivci.

Naučnici su istraživali teoriju da, osim mirisa krvi, komarce mogu privući i cvjetni mirisi. Poput pčela, komarci posjećuju cvijeće zbog njihovog soka – nektara.

Clement Vinauger i Chloe Lahondere s Politehničkog instituta u Virginiji uporedili su privlačnost komaraca s komadima tkanine, nošenim na opranoj ili neopranoj koži, s različitim sapunima. Otkrili su da su sapuni s cvjetnim mirisima vrlo privlačni komarcima.

Nasuprot tome, sapuni s mirisom kokosa djelovali su kao sredstvo odvraćanja. Istraživači su primijetili da je učinak bio toliko jak da su čak i oni koji su dodirivali tkaninu koja je bila u kontaktu s kožom opranom cvjetnim sapunom postali privlačni komarcima, prenosi Mirror.

Sljedeći korak za istraživače je utvrditi koliko dugo cvjetni miris sapuna ostaje privlačan insektima i hoće li ga miris znoja ubrzo nadjačati.

Predlažu da u sapunu treba obratiti pažnju na sastojke koji će odvratiti komarce: gama nonalakton (miris lubenice), benzaldehid (badem) i benzil benzoat.

Stručnjaci su izdali upozorenje da benzil benzoat kod nekih osoba može izazvati alergije. Osim cvjetnih mirisa, komarce je jako privukao i miris ananasa.

Sve je više upozorenja o komarcima u evropskim odredištima – uključujući Španiju, Italiju i Francusku. Osim što prenose malariju, prenose i smrtonosne bolesti poput denge, zike i žute groznice.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tramp: Bez mene ne bi bilo Izraela

Srijeda, 03.06.2026 | 16:13

Američki predsjednik Donald Tramp odbacio je tvrdnje da ga je izraelski premijer Benjamin Netanyahu manipulisao kako bi pokrenuo rat protiv Irana, poručivši da je odluka bila isključivo njegova.

Odbor EP usvojio izvještaj o Srbiji koji je znatno oštriji i obimniji od prvobitnog nacrta

Srijeda, 03.06.2026 | 16:00

Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta (AFET) izglasao je finalnu verziju Izvještaja o Srbiji, koji je pripremio izvjestilac Tonino Picula. Za izvještaj je glasao 51 član AFET-a, 14 je bilo protiv, dok je desetoro bilo uzdržano. Izvještaj usvojen na današnjoj sjednici Odbora, koji obuhvata i takozvane kompromisne amandmane, a u koji je N1 imao uvid, znatno je oštriji i obimniji od prvobitnog nacrta koji je 17. marta javno predstavljen.  

Aerodrom Podgorica: Nastojaćemo da sjutra obezbijedimo pristup aerodromu preko Plantaža

Srijeda, 03.06.2026 | 15:49

S obzirom na to da će drumski saobraćaj ka i sa Aerodroma Podgorica biti zabranjen u četvrtak, 4. juna od 10.30 do 17 sati, iz Aerodroma Crne Gore  (ACG) pozvali su putnike koji u ovom intervalu imaju let da ranije budu ispred terminala.  

EK: Crna Gora prva u regionu sa 56 odsto ispunjenih reformskih mjera iz Reformske agende

Srijeda, 03.06.2026 | 15:42

 Crna Gora je ostvarila najbolji rezultat među zemljama Zapadnog Balkana u sprovođenju reformi predviđenih Reformskom agendom u okviru Plana rasta Evropske unije za Zapadni Balkan, pokazuju podaci Evropske komisije. Prema podacima Komisije, Crna Gora je ispunila 32 od ukupno 57 dospjelih reformskih mjera, što predstavlja 56 odsto realizacije i najbolji rezultat u regionu.  

Stefanović: Vučić poslao kriminalni let u Tivat, skandal i bruka za Srbiju

Srijeda, 03.06.2026 | 15:33

Evo šta Vučić zaista radi u regionu i kako izgleda njegov “evropski put” na primjeru kriminalnog leta za Tivat koji je lično poslao, prokomentarisao je poslanik u Skupštini Srbije Borko Stefanović.

Milivojević: Tivat je razotkrio Vučića, sada svi vide da je umislio da može biti i predsjednik Srbije i šef mafije

Srijeda, 03.06.2026 | 15:08

Predsjednik Demokratske stranke, Srđan Milivojević, ocijenio da javnost sada može da vidi ono što Vučić, kako tvrdi, godinama radi na regionalnim skupovima.

Todorović: Hitno procesuirati odgovorne za brutalni napad na Brkovića

Srijeda, 03.06.2026 | 15:05

Demokratska narodna partija najoštrije osuđuje brutalni napad na Milivoja Brkovića odbornika Ujedinjene Crne Gore, saopštila je portparolka DNP-a Jovana Todorović, reagujući na vijest da je odbornik Ujedinjene Crne Gore brutalno pretučen.

UP: Zbog Samita u Tivtu privremene obustave saobraćaja, zabranjena upotreba dronova, snimanja u više gradova

Srijeda, 03.06.2026 | 14:48

Uprava policije će povodom održavanja Samita EU – Zapadni Balkan, obavljati snimanja 4, 5. i 6. juna na području Podgorice, Tivata, Herceg Novog, Kotora, Budve, Cetinja (Lovćen i Grahovo), kao i u akvatorijumu Bokokotorskog i Tivatskog zaliva, te na širem i užem području mjesta održavanja Samit. Snimaće se i boravak i kretanje zvaničnika, predstavnika država, političkih delegacija, diplomatskih misija i međunarodnih organizacija, prije, tokom i po završetku navedenih događaja. Iz policije napominju i da je tokom ova tri dana zabranjena upotreba dronova na području Cetinja, Njeguša, Lovćena, Tivta i Kotora, osim dronova službi bezbjednosti, u cilju obezbjeđenja događaja u skladu sa Zakonom.

Božović nakon zabrane protesta USSCG u Tivtu: Ne odustajemo od zahtjeva

Srijeda, 03.06.2026 | 14:34

Uprava policije zabranila je protest Unije slobodnih sindikata u Tivtu uoči Samita Evropska unija - Zapadni Balkan, ali kako poručuju sindikalci to ne znači da se odustaje od borbe za opšti kolektivni ugovor i povećanje obračunske vrijednosti koeficijenta. Kako je kazao je za Radio Crne Gore član Izvršnog odbora Unije sindikata Radomir Božović, već narednih dana obavijestiće javnost o daljim koracima. Advokat Saša Vujović kaže da se protest zabranjuje u slučaju procjene da se može narušiti javni red, ali sumnja da bi se to u ovoj situaciji desilo.

ASP: Suspendovanoj tužiteljki Nastić plata 1,3 hiljade eura

Srijeda, 03.06.2026 | 14:26

Suspendovanoj tužiteljki podgoričkog Višeg državnog tužilaštva Andrijani Nastić u aprilu ove godine zarada je isplaćena od nepunih 1,3 hiljade eura, dok je suspendovanom tužiocu istog tužilaštva Gruju Radonjiću, čija suspenzija traje već sedam i po godina, u aprilu isplaćeno 880 eura zarade.