Petak, 19.07.2024 | 19:16
IZVOR: najžena.rs

IZGORJELI ste na suncu? Evo šta treba da radite kada vam se LJUŠTI KOŽA

Proveli ste neko vrijeme izloženi ispod sunca, a sada plaćate cijenu za to? Ako se vaša koža ljušti, to znači da ste izgorjeli loše - baš loše.




Foto: Ilustracija/ Pexels.com

Jednom kada krenete da gulite tu suvu kožu nema prestanka. Svako ko je imao opekotine od sunca, ljuštio je kožu dok se ne otklone sve mrtve ćelije. To pruža samo psihičku satisfakciju, kao kada se počešete dok vas nešto svrbi, ali nikako nije dobro za vaše zdravlje i izgled kože, tvrde doktori.

Sljedeći put kada budete crveni kao rak, nemojte guliti kožu! Iako to izgleda bezopasno, može prouzrokovati infekciju.

"Ljuštenje je znak da je došlo do značajne štete. To je način vašeg tijela da se oslobodi oštećenih ćelija koje potencijalno mogu postati kancerogene",  objašnjava doktorka.

Evo zašto: kada imate opekotine, vaša koža je oštećena od UV zračenja. Dakle, vaše tijelo se liječi formiranjem novog sloja zdrave kože. Za otprilike četiri do sedam dana, novi sloj kože je u potpunosti formiran, a mrtva koža koja štiti novi sloj počinje da se peruta i otklanja.

Piling i hidratacija su obavezni ako želite da izbjegnete fleke nakon sunčanja i ljuštenja kože.

Pošto je vaša koža ranjiva u ovom stanju, ne bi trebalo da je gulite. Novi sloj ispod radi na tome da se koža u potpunosti izliječi. Ako oljuštite gornji sloj prije nego što koža ispod bude spremna, može se stopirati proces iscjeljenja i tako rizikujete da izložite mladu kožu infekciji i upalama.

Otvorena nova koža bez zaštitnog suvog sloja iznad olakšava bakterijama da uđu u vašu kožu. Svako mjesto na kom je suva koža prekinuta, je potencijalni ulaz za bakterije. Ako dobijete infekciju, to povećava rizik od ožiljaka.

Izbjegavajte da nosite grube materijale na tom području, doktori savjetuju. Takođe, koliko god je to teško, pokušajte da ne grebete spaljenu kožu - može imati isti štetni efekat.

Umjesto toga, mažite hidratantni losion ili kremu za kožu. Vaša koža je veoma isušena od sunca, a losion će obezbijediti vlagu i usporiti proces pilinga. Ako ni to ne pomogne uzmite ljekove kao što je ibuprofen koji će smanjiti upale i spriječiti piling kože.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Milatović domaćin povodom Dana državnosti, dolaze Pirc Musar, Milanović, Kos

Srijeda, 08.07.2026 | 17:32

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sjutra će na Cetinju biti domaćin svečanog prijema povodom 13. jula, Dana državnosti Crne Gore, saopšteno je iz Predsjedništva. Specijalni gosti prijema biće predsjednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović i evropska komesarka za proširenje Marta Kos. Njihovo prisustvo predstavlja snažnu potvrdu prijateljstva, poštovanja i podrške Crnoj Gori u trenutku kada se naša država nalazi u završnoj fazi evropskog puta, navodi se u saopštenju Predsjedništva.

Radulović: Traženje mišljenja Venecijanske komisije dodatno potvrđuje kvalitet ustavnih amandmana

Srijeda, 08.07.2026 | 18:35

Predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore Branislav Radulović, ocijenio je da zaključak Ustavnog odbora da od Venecijanske komisije zatraži mišljenje o nacrtu ustavnih amandmana predstavlja dodatnu potvrdu njihovog kvaliteta. On ističe da eventualno kašnjenje mišljenja ne bi trebalo da uspori ustavnu reformu, ukoliko se održi postignuti stručni i politički konsenzus.

Crna Gora prvi put uspostavlja uslugu stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom

Srijeda, 08.07.2026 | 16:06

Crna Gora danas ispisuje novu stranicu u oblasti ljudskih prava i socijalne zaštite. Po prvi put u našoj državi uspostavlja se usluga stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom, čime se pravi istorijski iskorak ka ostvarivanju prava na nezavisan život i puno uključivanje u zajednicu - saopšteno je iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.

Upravni odbor UCG: Za upis na doktorske studije predviđeno 135 mjesta

Srijeda, 08.07.2026 | 18:11

Za upis na doktorske studije Univerziteta Crne Gore u studijskoj 2026/2027. godini predviđeno je ukupno 135 mjesta na 17 organizacionih jedinica Univerziteta Crne Gore, odlučeno je danas na sjednici Upravnog odbora UCG u Rektoratu UCG, kojom je predsjedavao predsjednik UO UCG Milivoje Radović.

Arbeloa novi trener Fulama

Srijeda, 08.07.2026 | 17:56

Bivši trener Real Madrida Alvaro Arbeloa imenovan je za novog šefa stručnog štaba Fulama. Španski stručnjak potpisao je trogodišnji ugovor sa klubom iz Londona i na klupi će naslijediti Portugalca Marka Silvu.

Anćeloti ostaje selektor Brazila: Italijan dobio povjerenje za novi ciklus

Srijeda, 08.07.2026 | 17:45

Karlo Anćeloti i Fudbalski savez Brazila postigli su dogovor o nastavku saradnje, prenosi fudbalski insajder Fabricio Romano.

Nikšić: Krivične prijave protiv šest osoba zbog tuče nakon saobraćajne nezgode

Srijeda, 08.07.2026 | 17:10

Nikšićka policija podnijela je krivične prijave protiv šest osoba koje su se 21. maja, nakon udesa u mjestu Grebice, verbalno i fizički sukobile. Pet osoba se tereti za nasilničko ponašanje, dok se M.J. (49) sumnjiči da je nanio teške tjelesne povrede sugrađaninu B.R. (21).

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 08.07.2026 | 15:41

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Egipat podnio zvaničnu žalbu zbog suđenja protiv Argentine

Srijeda, 08.07.2026 | 18:22

Fudbalski savez Egipta podnio je zvaničnu žalbu FIFA nakon poraza od Argentine (2:3) u osmini finala Svjetskog prvenstva 2026. godine.

Mikić: Slučaj „Telekom“ mora dobiti sudski epilog, zakon mora važiti jednako za sve

Srijeda, 08.07.2026 | 16:33

Poslanik Građanskog pokreta URA Zoran Mikić ističe da je slučaj "Telekom" i konačno dobijanje pravnog i sudskog epiloga, najbolji test za našu državu i pravosuđe.