Subota, 20.07.2024 | 15:11
IZVOR: klix.ba

Da li je ZDRAVIJA TOPLA ili LEDENA kafa? Stručnjaci imaju ODGOVOR

Kako je toplotni talas  zahvatio našu zemlju, mnogi od nas odbacuju vruću kafu radi ledene kafe ili hladnog napitka.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Međutim, dok vam ohlađena verzija može pomoći da se rashladite, mogla bi promijeniti uticaj pića na vaše zdravlje.

Prema dr. Majidu Basitu, kardiologu u bolnici Memorial Hermann Sugar Land u Teksasu, vruća šoljica kafe mogla bi imati više hranjivih materija u borbi protiv bolesti od ledene kafe.

Osim toga, pokazalo se da jaka aroma tople šolje poboljšava raspoloženje i smanjuje osjećaj umora. Međutim, hladna kafa ipak može imati neke prednosti, uključujući manje kisjelost i čak pomaže u regulaciji šećera u krvi.

"Pokazalo se da vruća kafa ima veće količine antioksidansa, što bi moglo imati zdravstvene prednosti", rekao je dr. Basit. Antioksidansi su molekule koje napadaju slobodne radikale, nestabilne spojeve koji povećavaju oksidativni stres u cijelom tijelu.

Dokazano je da previše oksidativnog stresa oštećuje stanice i dovodi do dugoročnih zdravstvenih problema poput bolesti srca, Alcheimerove bolesti, zatajenja bubrega, pa čak i nekih oblika raka.

Studija iz 2018. u časopisu Scientific Reports, na primjer, otkrila je da topla kafa ima više razine antioksidansa u poređenju s ledenom kafom. To je zato što se kuhanjem kafe u vrućoj vodi iz zrna izvlači više hranjivih materija nego u hladnoj vodi.

Druge namirnice bogate antioksidansima uključuju bobičasto voće, zeleni čaj, tamnu čokoladu, grah i artičoke, među ostalima. Neka istraživanja takođe  sugerišu da vam topla kafa može dati i veći poticaj energije.

Studija iz 2020. koju je provelo Američko hemijsko društvo, na primjer, otkrila je da vruće metode kuvanja dovode do malo viših razina kofeina nego kod ledene kafe.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Ove tri male promjene bi mogle da sačuvaju zdravlje srca

Utorak, 10.03.2026 | 21:37

Kardiovaskularne bolesti predstavljaju jedan od glavnih zdravstvenih problema u svijetu, ali jednostavne promjene u svakodnevnom životu mogu da budu način da sačuvate zdravlje srca, otkrio je kardiolog dr Frančesko Lo Monako.

Kako da usporite gubitak mišićne mase? Ova kombinacija treninga i ishrane je ključna

Utorak, 10.03.2026 | 15:37

Gubitak mišićne mase je prirodan dio starenja, ali kada postane izraženiji i počne da utiče na svakodnevno funkcionisanje, govori se o sarkopeniji.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.

Popularne namirnice koje svakodnevno jedemo mogu oštetiti zube i povećati rizik od karijesa

Subota, 07.03.2026 | 16:02

Očuvanje zdravlja zuba ne zavisi samo od redovnog pranja i čišćenja - način ishrane igra podjednako važnu ulogu. Određene namirnice i pića mogu oštetiti zubnu gleđ, povećati rizik od karijesa i izazvati probleme s desnima.

Poznato stanje Duška Vujoševića

Nedjelja, 15.03.2026 | 14:07

Zbog vijesti da je legendarni košarkaški trener Duško Vujošević primljen u bolnicu zabrinuli su se mnogi, a sada su se pojavile i nove informacije oko njegovog stanja.

Ćulafić: Poglavlje 27 veliki izazov, ali i prilika za nove poslovne ideje mladih

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:53

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić, govorio je na otvaranju događaja “Poslovni izazov”, koji je organizovao Univerzitet Donja Gorica (UDG) u saradnji sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, kao generalnim pokroviteljem ovogodišnjeg okupljanja studenata, saopštili us iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS).

Antoneli: Priredio sam sebi manji srčani udar

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:33

Andrea Kimi Antoneli je drugi najmlađi pobjednik u trci Formule 1.

Breskvica žestoko o povezivanju sa Vojažem: "Manite me se svi"

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:27

Bijesna je zbog stalnog povezivanja sa bivšim. 

Mugoša: Naša realnost je političko licemjerstvo na kub

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:15

Poslanik Socijaldemokrata (SD) i član Evropskog saveza (ES) Boris Mugoša komentarisao je odnos aktuelne vlasti prema razvojnim projektima koje su, kako je kazao, ne tako davno, dok su bili u opozicionim klupama, žustro kritikovali.

Ambasada Palestine: Izraelske snage ubile četvoročlanu porodicu na Zapadnoj obali

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:53

Izraelske okupacione snage ubile su sinoć cijelu palestinsku porodicu u gradu Tammun na sjeveru Zapadne obale, saopštila je Ambasada Palestine u Podgorici, navodeći da su u napadu poginuli otac, majka i njihova dva sina, dok su još dva dječaka povrijeđena.

Vučević: Između Irana i Izraela stajem na stranu Srbije i mira

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:37

Predsjednik Srpske napredne stranke i savjetnik predsjednika republike Miloš Vučević odgovorio je na pitanje koga bi Srbi trebalo da podrže i na čijoj strani treba da budu kada je u pitanju rat između Irana i Izraela.

Ajs Kjub i zvanično najgori glumac

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:10

Ajs Kjub je očigledno bolji reper nego glumac, što potvrđuje priznanje za Najgoreg glumca na ovogodišnjoj dodjeli Zlatna malina.

Tramp: Zelenski je posljednja osoba od koje nam treba pomoć

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:04

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da mu nije potrebna pomoć Ukrajine u suprotstavljanju iranskim dronovima na Bliskom istoku.

Mekane posne krofne bez prženja: Savršen desert za post

Nedjelja, 15.03.2026 | 11:40

Post često mnogima deluje kao period kada se odričemo omiljenih slatkiša. Ipak, upravo tada nastaju neki od najlepših domaćih recepata - oni koji su jednostavni, mirisni i puni ukusa.