Srijeda, 31.07.2024 | 18:52
IZVOR: b92.net

Za ZDRAVLJE crijeva, ali i brži GUBITAK KILOGRAMA: Ova tri začina su neophodna u ishrani

Začini mogu da igraju ključnu ulogu u poboljšanju zdravlja crijeva, ali i u podsticanju bržeg gubitka masnoće.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Oni mogu pomoći u regulisanju digestivnih enzima, smanjenju upale i ublažavanju uobičajenih gastrointestinalnih problema kao što su nadimanje i gasovi.

Dakle, dodavanjem raznih začina našim jelima možemo poboljšati i ukus i nutritivnu vrijednost naše ishrane. Dijetetičar i nutricionista Krutika Nanavati izdvojila je tri takva začina.

1. Đumbir

Đumbir je začin poznat po svojim moćnim antiinflamatornim svojstvima.

"Ovaj začin se bori protiv upale u crijevima i doprinosi zdravom varenju", kaže Nanavati za SheFinds.

Đumbir lako možemo uključiti u ishranu: možemo ga dodati u supe i marinade, ubaciti u smutije ili napraviti čaj od njega. Njegova svestranost čini ga osnovnim proizvodom za unapređenje zdravlja crijeva i varenja.

2. Kurkuma

Kurkuma je još jedan moćan začin za zdravlje crijeva i gubitak težine. Nutricionista napominje:

"Kurkumin, aktivni sastojak kurkume, štiti vaša creva i smanjuje upalu. Jedinstven način da uživate u kurkumi je da pripremite zlatno mlijeko sa kurkumom, đumbirom i mlijekom koje volimo."

3. Cimet

Cimet je fantastičan začin koji nije samo nevjerovatno ukusan, već ima i brojne zdravstvene prednosti i može doprinijeti gubitku težine.

"Ovaj svestrani začin mogao bi da pomogne u regulisanju šećera u krvi, što indirektno može pomoći u kontroli težine i gubitku težine", tvrdi Nanavati.

Cimet se može dodati ovsenim pahuljicama, jogurtu ili čak kafi kako bi se poboljšao ukus i uživao u prednostima za zdravlje crijeva.

Dijetetičar zaključuje da uključivanjem ovih začina zdravih za crijeva u našu ishranu možemo podržati bolje varenje i postići brži gubitak težine, a sve to uz uživanje u ukusnim i aromatičnim obrocima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tužilaštvo formiralo predmet nakon nesreće na Savinom Kuku, počela i saslušanja

Nedjelja, 21.12.2025 | 17:43

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti "Zapad“ – Odjeljenja bezbjednosti Žabljak, po nalogu i u koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Pljevljima, preduzimaju mjere i radnje na rasvjetljavanju događaja od 20. decembra 2025. godine, kada je na skijalištu Savin Kuk smrtno stradao njemački državljanin, dok je drugo lice, takođe njemačka državljanka, zadobila povrede. To je saopšteno iz Uprave policije.

Podgoričanin i Bjelopoljac osuđeni na 41 dan zatvora, vozili sa preko dva promila alkohola

Nedjelja, 21.12.2025 | 17:35

Podgoričanin M.Đ. (51) i Bjelopoljac A.M. (35) osuđeni su na 41 dan zatvora, jer su vozili sa preko dva promila alkohola, saopštio je predsjednik Suda za prekršaje u Budvi Marko Đukanović.

Adžić: U sporazumu s turskim vlastima istražiti dokumenta o Crnogorskoj crkvi iz istanbulske arhive

Nedjelja, 21.12.2025 | 17:06

Za Crnu Goru i istinu o njenoj autokefalnoj Crnogorskoj pravoslavnoj, vjekovnoj crkvi, nikad nije kasno. I vrijedi pokušati, poručuje lider Crnogorske evropske partije (CEP) Novak Adžić.  

Čolović: Tražimo nezavisni monitoring kvaliteta vazduha u Pljevljima i međunarodnu reviziju efekata ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja

Nedjelja, 21.12.2025 | 17:25

Pljevlja su među najzagađenijim mjestima u Evropi. Tokom zimskih mjeseci koncentracije sumpor-dioksida, PM čestica i drugih otrovnih gasova višestruko premašuju dozvoljene granice. Djeca završavaju na kiseoniku. Stariji se guše u sopstvenim domovima. Broj oboljelih od respiratornih i malignih bolesti iz godine u godinu raste, poručio je građanski aktivista Pavle Čolović u otvorenom pismu svjetskim liderima, predsjednicima država, premijerima, ministrima zdravlja i životne sredine, predstavnicima Ujedinjenih nacija (UN), Evropske unije (EU) i međunarodnih ekoloških organizacija.  

Granična policija uhapsila dva albanska državljanina: Osumnjičeni za šverc 7,5 kg duvana i 260 paklica cigareta

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:45

Granična policija uhapsila je I.K. državljanina Albanije kod kog je u prtljažniku vozila pronađeno oko 7,5 kilograma rezanog duvana, kao i B.P. takođe državljanina Albanije kod koga je pronađeno 260 paklica cigareta, bez akciznih markica, saopšteno je iz Uprave policije.  

Atletiko u prvom poluvremenu riješio Đironu

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:33

"Kolćonerosi" slavili u gostima 3:0  

Na putovanja za dva mjeseca otišlo preko dva miliona

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:20

Trošak službenih putovanja i reprezentacije u novembru u zemlji i inostranstvu na nivou centralne administracije prikazan je u iznosu većem od 1,1 milion eura, od čega je izdatak za službena putovanja nešto preko milion eura, a oko 120 hiljada je prikazano za izdatak reprezentacije.  

Rastali se Zvezda i Milojević, čeka se promocija legende

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:05

To je definitivno to – Vladan Milojević više nije trener fudbalera Crvene zvezde, saopštio je klub putem društvenih mreža.    

Drugi pogodak u šampionatu: Janković donio pobjedu Karabagu

Nedjelja, 21.12.2025 | 15:45

Crnogorski reprezentativac Marko Janković donio je tri boda Karabagu u prvenstvu Azerbejdžana.    

Nataša Bekvalac još pod utiskom: Kakva noć u Podgorici, osjećaj je prelijep

Nedjelja, 21.12.2025 | 15:29

Noć za pamćenje na Trgu nezavisnosti.