Ponedjeljak, 05.08.2024 | 18:56
IZVOR: magazin.novosti.rs

TRI MINUTA za KVALITETAN SAN - Studija OTKRILA do sada nepoznate podatke

Koliko puta ste umorni jedva čekali da legnete u krevet i onda „otkrijete“ da ne možete lako da zaspite.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Dok se okrećete po krevetu ili otvarate društvene mreže, brojite koliko vam je sati sna ostalo, želja da zaspite pretvara se u još jedan vid stresa koji vas drži budnim. Da biste brže zaspali, naučnici preporučuju vježbe laganog intenziteta u večernjim satima prije spavanja, jer značajno poboljšavaju kvalitet sna.

U prvoj studiji na svijetu koja je proučavala povezanost vježbanja sa kvalitetom sna, objavljenoj u BMJ Open Sport & Exercise Medicine i finansiranoj od strane Savjeta za zdravstvena istraživanja, učesnici su završili dvije četvoročasovne popodnevne sesije: a) produženo sjedenje i b) sjedenje koje je prekinuto trominutnim pauzama aktivnosti svakih pola sata. Uočeno je da su učesnici koji su pravili pauze za aktivnosti spavali 30 minuta duže.

Vodeći autor studije, Dženifer Gejl, kandidat za doktorske studije na Odjeljenju za ljudsku ishranu, objašnjava da je produženo sjedenje povezano sa povećanim rizikom od dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti... On takođe dodaje da su u prethodnim studijama otkrili da ustajanje i vježbanje od 2-3 minuta svakih 30 minuta smanjuje količinu šećera i masti u krvotoku poslije obroka.

S obzirom na to da se dugi periodi intenzivnog vježbanja prije spavanja smatraju štetnim za kvalitet sna (intenzivne vježbe mogu povećati broj otkucaja srca i tjelesnu temperaturu), naučnici su željeli da istraže šta se dešava sa kratkim periodima vježbi svake noći.

Meredit Pedi, predavačica na Katedri za ljudsku ishranu, naglašava da vježbanje treba da sadrži tri vježbe – trbušnjake na stolici, podizanje listova i podizanje koljena u stojećem položaju. Alternativno, „mogli biste šetati po kući, marširati u mjestu ili čak plesati u dnevnoj sobi – najvažnije je da redovno ustajete i pomjerate svoje tijelo“, dodaje profesor.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pol Pogba za vikend na terenu?

Četvrtak, 20.11.2025 | 21:57

Nakon više od dvije godine je došao trenutak da Pol Pogba ponovo zaigra fudbal.

Vejn Runi izdvojio trojicu koji su obilježili dosadašnji dio sezone u Premijer ligi – bez Salaha i Halanda

Četvrtak, 20.11.2025 | 21:30

Premijer liga tradicionalno donosi nova iznenađenja i fudbalere koji iznenada zasijaju, a prema mišljenju Vejna Runija, ove sezone posebno su se istakla trojica. Legenda Mančester junajteda pomno prati dešavanja u engleskom fudbalu, pa je izdvojio imena koja su, po njemu, napravila najveći iskorak.

Drama u Istanbulu, Efes u posljednjoj sekundi do trijumfa protiv Barselone

Četvrtak, 20.11.2025 | 21:11

Na programu je 12. kolo Evrolige.

Španija bez Alkaraza u polufinalu Dejvis kupa – dubl donio odlučujući poen protiv Češke

Četvrtak, 20.11.2025 | 20:40

Teniska reprezentacija Španije plasirala se u polufinale Dejvis kupa nakon što je u Bolonji savladala selekciju Češke rezultatom 2:1, i to bez pomoći prvog tenisera svijeta Karlosa Alkaraza.

Rama predstavnike Srbije nazvao „ruskom delegacijom“

Četvrtak, 20.11.2025 | 20:23

Srpska koordinatorka Nacionalnog konventa Bojana Selaković potvrdila je spekulacije koje kruže društvenim mrežama da je na Forumu o proširenju Evropske unije održanom u Briselu, albanski premijer Edi Rama predstavnike Srbije predvođene Anom Brnabić nazvao “ruskom delegacijom”.

PORAZ "lavica" od Slovenije

Četvrtak, 20.11.2025 | 20:02

Poraz od Slovenije u kontrolnom meču koji je bio zatvoren za javnost i jedina provjera za "lavice" uoči Svjetskog prvenstva koje otvaraju 26. novembra.

Nišavić: Sve MANJE dana kada voda sa Mareze nije za PIĆE - Tokom 2022. imali smo ZAMUĆENOST preko 25 dana

Četvrtak, 20.11.2025 | 19:46

Voda sa vodoizvorišta Mareza je već treći dan zamućena i preporuka je da se prije upotrebe prokuva. Direktor podgoričkog Vodovoda Aleksandar Nišavić navodi da se često dešava kada kiša duže pada u Podgorici da voda nije za piće, ali kako ističe takvih dana iz godine u godinu manje.

Evo da li redoslijed hrane ima UTICAJ na naše ZDRAVLJE

Četvrtak, 20.11.2025 | 19:36

Ishrana je direktno povezana sa zdravljem i bolešću. Ali uticaj vaše ishrane može uključivati ​​više od onoga što jedete ili kada to jedete. Redoslijed kojim jedete hranu takođe može igrati ulogu.  

Spajić: Vrlo brzo ćemo uvesti vize za državljane Rusije

Četvrtak, 20.11.2025 | 19:35

U opširnom intervjuu za Euronews, crnogorski premijerMilojko Spajićgovorio je o ulasku svoje zemlje u EU do 2028. godine i važnosti usklađivanja njene spoljne politike sa Briselom.

Napravite POSNU SALATU za svaki trenutak - Ukus i brzina u jednoj ZDJELI

Četvrtak, 20.11.2025 | 19:18

Ide sezona slava, a sa tim i muka svake domaćice gdje da pronađe bolji recept za omiljeno jelo od prošle godine.