Utorak, 13.08.2024 | 20:05
IZVOR: nezavisne novine

Povrće koje ima samo 33 kalorije: Bamija bogata mineralima i proteinima

Bamija je prepuna vitamina i minerala, a kod nas se nažalost rijetko koristi.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Bamija je izuzetno zdrava biljka koja se uzgaja u Africi, dijelovima SAD-a, Indiji i Brazilu.

Izgledom podsjeća na papriku, a može se konzumirati svježa, sušena, konzervisana ili kuvana. Možete je kuvati ili peći.

Ova biljka izuzetno je bogata mineralima poput magnezijuma, kalcijuma i kalija, a sadrži i vlakna te vitamine A, B6, B9, C i K1.

Sadrži antioksidanse i proteine. Nema masti, a jedna činija bamije sadrži oko 33 kalorije.

Istraživanja sprovedena na miševima pokazala su da konzumiranje bamije pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi.

Naučnici sugerišu da bamija smanjuje apsorbciju šećera u probavnom traktu što dovodi do stabilnijeg nivoa šećera u krvi, kako piše Healthline.

Bamija sadrži gustu želatinastu materiju zvanu sluz, koja se može vezati za holesterol tokom probave, uzrokujući njegovo izlučivanje sa stolicom umjesto da se apsorbuje u vašem tijelu.

Neka istraživanja pokazuju da bamija može pomoći i u brzom skidanju kilograma, a može se naći na jelovniku raznih redukcijskih dijeta.

Međunarodno istraživanje sprovedeno 2016. otkrilo je da vlakna u bamiji pospješuju apsorbciju hrane u velikom crijevu,a vlakna takođe pomažu u dužem osjećaju sitosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Đoković otkrio - TRI sportska idola koja su oblikovala njegovu karijeru

Četvrtak, 01.01.2026 | 15:43

Srpski teniser Novak Đoković izabrao je trojicu sportskih idola, koji su oblikovali njegovu karijeru.

FOTO: Milatović sa suprugom Milenom na Novogodišnjem koncertu Bečke filharmonije

Četvrtak, 01.01.2026 | 14:21

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i njegova supruga Milena bili su gosti predsjednika Republike Austrije Aleksandera Van der Belena i prve dame na Novogodišnjem koncertu Bečke filharmonije.

Šćepanović - Botunjani da razgovaraju sa predstavnicima institucija

Četvrtak, 01.01.2026 | 13:35

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović rekao je Radiju Crne Gore da će mještani Botuna sa predstavnicima nadležnih institucija, van Uprave policije, otvoriti novi dijalog o postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu. Sa druge strane, Bojan Bašanović, stanovnik tog mjesta vjeruje da će se ipak odustati od lokacije koja je zacrtana i da će se naći novo rješenje.

Zdravko Dragaš prvi dan Nove godine u TE „Pljevlja“

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:29

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Zdravko Dragaš, prvi dan Nove godine proveo je u Termoelektrani Pljevlja, gde je razgovarao sa inženjerima tog pogona i predstavnicima izvođača radova.

KO SU SUPRUGE CRNOGORSKIH POLITIČARA? Prva dama i misteriozna Tamara

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:24

Drugi dio serijala „Ko su supruge crnogorskih političara?“

Mirko bez velikih riječi i obećanja: Da sagnemo glavu, zasučemo rukave i napornim radom vratimo samopozdanje

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:17

Motivisan, spreman, pun samopouzdanja – kakav je nekada bio i na terenu – ali bez velikih riječi i obećanja.

Da li znate? Evo šta označavaju BROJEVI i SLOVA na gumama

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:09

Na gumama postoji mnogo različitih oznaka, svaka od njih ima određenu funkciju, odnosno svaka je važna na svoj način. Nije naodmet da se podsjetimo...

Novogodišnja noć protekla mirno, registrovano pet krivičnih djela

Četvrtak, 01.01.2026 | 11:43

Glavni policijski inspektor OKC Uprave policije Milan Delić saopštio je da je novogodišnja noć protekla bez većih incidenata, uz manji broj krivičnih djela i saobraćajnih nezgoda.

Zastave na Cetinju spuštene na pola koplja zbog godišnjice tragedije

Četvrtak, 01.01.2026 | 10:53

Godinu dana je od tragedije koja je zadesila Cetinje, čiji je epilog 13 preminulih, među kojima dvoje djece, dok je troje građana teško ranjeno, saopšteno je iz Prijestonice Cetinje.

FOTO: Podgorica - Puste ulice prvog dana NOVE GODINE

Četvrtak, 01.01.2026 | 10:15

Prvi dan nove godine, za mnoge znači i početak mini odmora povodom novogodišnjih i božićnih praznika.