Alchajmerova bolest izvor je sve veće zabrinutosti, dok populacija stari širom svijeta. Istraživanja su intenzivnija kako bi se istražila potencijalna uloga ishrane u sprječavanju ili usporavanju ovog neurodegenerativnog poremećaja. Nova studija objavljena u "Journal of Nutrition" sugeriše da uobičajena hrana za doručak – jaja, mogu igrati zaštitnu ulogu protiv Alchajmerove bolesti i demencije.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Uzimajući u obzir širok spektar zdravstvenih prednosti konzumiranja jaja, ne treba da čudi da su ona među najboljim namirnicama za jačanje zdravlja mozga i na taj način mogu pomoći u zaštiti kognicije u starosti.
Nalazi studije sugerišu da jaja mogu pomoći u prevenciji Alchajmerove bolesti.
Studija je istraživala povezanost između konzumiranja jaja i rizika od Alchajmera kod starijih osoba. Istraživači su analizirali podatke od 1.024 učesnika projekta Rush Memory and Aging, prosječne starosti od 81,38 godina.
Tokom prosječnog perioda praćenja od šest do sedam godina, otkrili su da je konzumiranje više od jednog jajeta nedjeljno povezano sa 47 odsto manjim rizikom od razvoja Alchajmerove bolesti u poređenju sa onima koji su jeli manje.
Studija, sprovedena u okviru projekta Rush Memory and Aging, otkrila je još neke intrigantne nalaze.
Zaštitni efekat je bio sličan za one koji su jeli dva ili više jaja nedjeljno.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Obdukcije mozga 578 preminulih učesnika pokazala je da je veći unos jaja povezan sa manjim rizikom od patologije mozga.
Važno je da su istraživači otkrili da holin, hranljiva materija koja se nalazi u žumancima, posreduje u oko 39 procenata zaštitnog efekta protiv Alchajmera.
Jaja takođe sadrže omega-3 masne kiseline i lutein, dva hranljiva sastojka koja su povezana sa podrškom i zaštitom zdravlja mozga.
Na kraju, autori studije su zaključili: „Naši novi nalazi sugerišu da je česta konzumacija jaja povezana sa manjim rizikom od Alchajmerove demencije i patologije, a ta povezanost se uglavnom odnosi na holin".
Druge prednosti konzumiranja jaja
Osim njihove potencijalne uloge u prevenciji Alchajmerove bolesti, jaja nude još zdravstvenih prednosti.
Jaja su bogata visokokvalitetnim proteinima, vitaminima i mineralima, kao što su selen, riboflavin, vitamin B12, fosfor, pantotenska kiselina, vitamin A i folna kiselina.
Holin je ključan za razvoj i funkciju mozga, a istraživanja pokazuju da je konzumiranje više jaja povezano sa sporijim stopama opadanja pamćenja.
Holin je, posebno, bio povezan sa poboljšanim kognitivnim performansama i manjim rizikom od demencije i u drugim studijama.
Jaja sadrže lutein i zeaksantin, koji mogu pomoći u sprečavanju poremećaja očiju povezanih sa starenjem.
Proteini u jajima mogu pomoći u povećanju osećaja sitosti pa su dobar izbor tokom pokušaja da se smanji tjelena masa.
Da biste imali koristi od zaštitnih efekata jaja konzumirajte najmanje jedno do dva jaja nedjeljno, na osnovu rezultata studije, čije rezultate prenosi portal draxe.com.
Ne zaboravite kajganu za doručak i uključujte jaja u različite obroke kao što su salate, pečena, pohovana ili druga jela...
Ako ste zabrinuti zbog holesterola, konsultujte se sa svojim ljekarom o odgovarajućem unosu jaja u odnosu na vaše individualne zdravstvene potrebe.
KOMENTARI (0)