Četvrtak, 05.09.2024 | 14:02
IZVOR: danas.rs

SAVJETI koji će vam POMOĆI da SMANJITE TROŠKOVE HRANE - I da, ZAISTA SU KORISNI

Evo nekoliko praktičnih saveta o tome kako da smanjite bacanje hrane i kako da pravilno rukujete hranom.




Foto: Ilustracija/Unsplash.com 

Planiranje je prvi ključ uspjeha kod smanjena troškova hrane.

Sve počinje od planiranja kupovine. To je prvi i najjednostavniji korak u pokušaju da se smanji otpad. Napravite detaljan spisak pre nego što odete u prodavnicu – tako ćete imati veću kontrolu nad kućnim budžetom, što će zauzvrat smanjiti mogućnost impulsne kupovine. To će vam olakšati kontrolu količine koju kupujete, što će kasnije rezultirati manjim bacanjem hrane koja bi predstavljala potencijalni višak.

Još jedan savjet koji se često preporučuje je da nikada ne idete u kupovinu gladni.

Odlazak u kupovinu kada smo gladni može nas podstaći da kupujemo nepotrebne proizvode, uključujući i veliku količinu hrane koja nam nije potrebna.

Kod kuće treba da koristimo ostatke dok pripremamo obroke. Na primjer, ostaci pečene piletine mogu postati ukusna domaća pašteta ili se mogu koristiti za nutritivno bogatu supu.

Ako namirnice koje smo upravo kupili stavimo u zadnji dio frižidera, a ostatke hrane ili namirnice pre isteka roka upotrebe u prednji dio, imaćemo bolji uvid u njihovo stanje. Na taj način je veća vjerovatnoća da ćemo ih koristiti prije nego što se pokvare.

Pored toga, pravilno skladištenje hrane može produžiti njen vek trajanja. Na primjer, ako održavamo optimalnu temperaturu u frižideru na 5°C, usporavamo rast bakterija i održavamo hranu svježom.

Takođe je važno ne pretrpavati frižider hranom. Ako je frižider pun, hladan vazduh teže cirkuliše, što smanjuje rok trajanja i svježinu namirnica.

Osim toga, da bismo pravilno čuvali hranu u frižideru, pomažu nam i odgovarajuće posude koje su hermetički zatvorene. Na ovaj način hrana nije izložena kiseoniku i vlazi, koji su jedan od glavnih uzroka brzog kvarenja.

Bilo bi dobro da jednom ili dva puta mjesečno imamo dan da „popišemo“ frižider i zamrzivač i iskoristimo hranu koju bismo uskoro bacili. Prije polaska na put, pokušamo da iskoristimo svu hranu koju već imamo kod kuće kako biste na kraju smanjili otpad.

Takođe je važno znati kako pravilno sortirati hranu kako bi se produžila njena svježina i smanjio otpad. Jabuke, kruške, banane i pomorandže treba držati odvojeno jer one dovode do bržeg sazrijevanja na dodir usljed oslobađanja gasa etilena koji ubrzava proces.

Paradajz, avokado, krompir, banane i citrusi najbolje je čuvati van frižidera da bi održali svežinu, jer niske temperature mogu negativno uticati na njihovu teksturu i ukus.

Termički obrađenu hranu ne treba ostavljati dugo na sobnoj temperaturi. Potrebno ih je čuvati u frižideru u roku od dva sata nakon pripreme kako bi se spriječilo razmnožavanje mikroorganizama u hrani.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Novčana kazna za vozača na Trgu nezavisnosti

Utorak, 25.11.2025 | 10:10

N.R. (54) iz Podgorice, zaposlen u RTV Podgorica, prekršajno je sankcionisan zbog toga što je juče vozilom marke Renault prešao preko Trga nezavisnosti i nastavio kretanje prema Ulici slobode, ugrožavajući bezbjednost pješaka, saopšteno je iz Uprave policije.

ANKETA: Da li su Crnoj Gori potrebne strožije mjere u borbi protiv nasilja nad ženama?

Utorak, 25.11.2025 | 11:28

Nasilje nad ženama i dalje predstavlja ozbiljan problem u Crnoj Gori, uprkos zakonodavstvu koje štiti žrtve.

Sve više građana Crne Gore uči kineski: Više od 500 upisanih polaznika

Utorak, 25.11.2025 | 09:30

Institut Konfucije u Podgorici, koji već deceniju gradi „kulturni most“ između Crne Gore i Kine, bilježi rekordno interesovanje za svoje programe i u 2025. godini.

Milatović - Vrijeme je da Luka Bar zauzme mjesto koje zaslužuje

Utorak, 25.11.2025 | 10:40

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boravio je u radnoj posjeti Baru, gdje je posjetio Luku Bar i razgovarao sa rukovodstvom kompanije o poslovanju, izazovima i budućim planovima razvoja.

Odlazak legendarnog italijanskog maga iz Milana

Utorak, 25.11.2025 | 10:00

Etore Mesina nije održao pres već se otvorenim pismom oprostio od klupe Milana. On je doveden da pokrene klub sa ogromnim budžetom iz jedne rupe u Evroligi, i konačno je to uspio u sezoni 2020/21 kad ih je odveo sjajno na fajnl-for, tamo imao šut Pantera za pobjedu protiv njegovog sadašnjeg kluba Barselone, a onda dobio svoj bivši klub CSKA za treće mjesto.

Most Milenijum, upravna i zgrada Skupštine Glavnog grada osvijetljeni narandžastom bojom

Utorak, 25.11.2025 | 21:43

Kako su kazali, narandžasto svjetlo znak je solidarnosti i podrške žrtvama nasilja.

Kad vaga pokaže manje, ali ogledalo otkrije više: Skrivena istina o mršavljenju

Utorak, 25.11.2025 | 21:39

Definitivni Instagram trend današnjice je – wellness. Među snimcima iz teretana, časovima pilatesa i motivacijskim objavama, jedno je jasno: svi tragamo za svojim ‘najboljim ja’.

Podgorica: Gore barake kod škole “21. maj”

Utorak, 25.11.2025 | 21:18

U Podgorici u naselju Nova Varoš, u blizini škole “21. Maj” bukti požar, prenosi Pobjeda.

U Nikšiću godišnje pomoć zatraži između 400 i 450 žena

Utorak, 25.11.2025 | 21:15

Crna Gora se i ove godine pridružuje globalnoj kampanji „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, koju preporučuju Ujedinjene nacije, kako bi se međunarodna zajednica ujedinila u podizanju svijesti o ovom problemu. Podaci su posebno zabrinjavajući – prema nezvaničnim procjenama, svaka druga žena u Crnoj Gori tokom života doživi neki oblik nasilja. Tu statistiku potvrđuju podaci iz Nikšića – SOS linija bilježi porast poziva od pet do šest odsto, što govori da na godišnjem nivou, pomoć zatraži između 400 i 450 žena, prenosi RTNK.

FIFA želi da osigura jako polufinale i finale Mundijala – razdvaja najjače kako se ne bi sreli prije završnice

Utorak, 25.11.2025 | 21:03

Po prvi put u istoriji Svjetskog prvenstva, četiri najbolje rangirane reprezentacije na FIFA listi biće raspoređene tako da se ne mogu sastati prije polufinala. Kako prenosi BBC Sport, FIFA je odlučila da dodatno zaštiti favorite kroz sistem „uparivanja“ nosilaca.

Milatović: Albanija važan faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu i pouzdan saveznik u NATO savezu

Utorak, 25.11.2025 | 20:54

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je prijemu povodom Dana nezavisnosti Albanije i uputio čestitke narodu ove države, istakavši istorijski značaj proglašenja nezavisnosti u Valoni 1912. godine.

Vujović povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama: Nasilje se ne toleriše nikada i nigdje

Utorak, 25.11.2025 | 20:49

Povodom Dana borbe protiv nasilja nad ženama, ministarka kulture i medija Crne Gore dr Tamara Vujović oglasila se saopštenjem u kojem je upozorila na alarmantne podatke i poručila da borba protiv nasilja mora biti stalna obaveza institucija, zajednice i svakog pojedinca.

Kup Crne Gore: Derbi u Tuzima, Mornar i Petrovac protiv drugoligaša

Utorak, 25.11.2025 | 20:38

U srijedu se igraju mečevi četvrtfinala fudbalskog kupa Crne Gore.

Spektakularan video iz svemira: Astronautkinja snimila čarobni ples polarne svjetlosti iznad Zemlje

Utorak, 25.11.2025 | 20:29

NASA-ina astronautkinja Zena Kardman, koja trenutno predvodi posadu misije Crew-11, objavila je snimak iz svemira koji izgleda kao da je iz nekog naučno-fantastičnog filma. Kroz prozor Međunarodne svemirske stanice (ISS) zabilježila je prizor koji spaja polarnu svjetlost, noćna svjetla američkih gradova, daleke oluje i izlazak Sunca iznad zakrivljenosti Zemlje.

Đurišić: Rekonstrukcija SC Ljubović će se odvijati u dvije faze

Utorak, 25.11.2025 | 19:57

Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice uskoro će krenuti u rekonstrukciju Sportskog centra Ljubović – kako bi korisnici dobili savremeni kompleks. To je saopšteno u Jutarnjem programu RTV Podgorica.