Subota, 07.09.2024 | 07:55
IZVOR: kolektiv.me

Autorski tekst: Milutin Đukanović, predsjednik Odbora direktora EPCG

EPCG u brojkama (1)




Foto: EPCG

Poštovani građani,

Kao predsjednik Odbora direktora EPCG imam obavezu da vas obavijestim i podsjetim šta smo sve uradili u prethodnom periodu i šta  planiramo da radimo u budućnosti. S tim u vezi, u nekoliko tekstova ću pokušati da vam približim o čemu se radi.

Sličan osvrt sam napisao i u septembru 2022. godine kada je EPCG, zbog neviđene suše i neviđenih cijena električne energije na berzama bila u minusu, na 30.09.2022 gotovo -88,656,390€, a na 31.10.2022 u minusu nevjerovatnih -99,057,102€. Tada su se mogli čuti vrlo zlonamjerni komentari, da je takav poslovni rezultat, posledica neznanja poslovodstva, prekomjernog zapošljavanja, neracionalnog odnosa prema imovini društva i tako dalje i tome slično.  Danas postoji jedan, mislimo manji, dio javnosti koji određene odluke, aktivnosti  i poslovne procese u EPCG tumači na, po našem dubokom uvjerenju, zlonamjeran, nestručan, populistički, a poneko, čini mi se, i na kukavički i dodvornički način. U životu, a samim tim i poslovima kojima se bavimo, bilo da je to politika, privreda, kultura, sport, postoje elementarni kodeksi koji se moraju poštovati. Preovladava mišljenje da je kritika dobra, i da nas ona čini boljima. Potupuno smo saglasni sa ovim postulatom, ali uz određene izuzetke. Ovi izuzeci se odnose na kritiku koja dolazi iz iste, ili slične profesije. Kritikovati, a ne nuditi rešenja, i ne predlagati šta bi bilo bolje u budućnosti, ili šta je bilo bolje da se uradilo u prošlosti, predstavlja kritizerstvo (kritizerstvo-imenica, neosnovano, neargumentovano, nekonstruktivno kritikovanje pojedinaca, društva i pojava, zajedljivo naklapanje).

I u septembru 2022. godine, 18 mjeseci od dolaska novog poslovodstva EPCG, tekst započet analizom situacije u prethodnom periodu, tako ćemo krenuti i ovoga puta uvodeći i neke nove elemente značajne za potpuno razumijevanje situacije u elektro-energetskom sektoru.

ŠTA SE DEŠAVALO TOKOM PRETHODNE 3 ODNOSNO, 4 DECENIJE, DO MARTA 2021. GODINE?

Da bi mogli da pričamo o sadašnjosti ili budućnosti, neophodno je osvrnuti se na prošlost.  Osvrtanje na prošlost u ovoj analizi nema za cilj da se pošto poto kritikuju određene odluke, već da se ukaže na politiku i viziju  razvoja koja je dominirala u oblasti elektro-energetike. Neke odluke mogu da donosu nepopravljivu štetu, a takođe i nedonošenje odluka u pravom momentu, takođe, može da proizvede negetivne, i vrlo teško popravljive, efekte za budućnost. Bez obzira što smo saopštili, da cilj osvrtanja na prethodni period nije kritika radi kritike, odmah moramo konstatovati da u prethodnom periodu nijesmo imali nikakvu politiku u oblasti elektro-energetike, a vizija razvoja bila je na nivou 1945. godine, a o pogrešnim i nedonešenim odlukama bavi ćemo se u ovoj analizi.

Elektro-energetika je oblast koja teško može dati rezultate u kratkom vremenskom periodu, ali mora se posvećeno raditi svaki minut, sat, mjesec i godinu. Suština je da se ima  vizija razvoja, i da je ta vizija  testirana i provjerena od najeminentnih institucija i pojedinaca. Onda se može desiti da se ostvare dobri rezultati i u kratkom vremenskom periodu.

Nekome može biti dosadno, ali moramo odgovoriti na osnovno pitanje, šta je to rađeno u prethodnih 40 godina, šta je urađeno u poslednjih 40 mjeseci, od kraja marta 2021. godine do danas, i šta se  planira uraditi u narednom periodu. Odgovori na ova pitanja pokazaće ko je i kako radio, ko ima jasnu politiku i viziju, a ko je lutao ili sad luta.

Jedno malo podsjećanje, naša najstarije postrojenje, HE „Perućica“, pušteno je u rad 1960. godine (agregati I i II 1960. godine, agregati III, IV i V 1962. godine i agregati VI i VII 1977. godine). Potom je, 1976. godine, otvorena HE „Piva“, a posljednji izvor električne energije koji je, 1982. godine, završila EPCG jeste TE „Pljevlja“. Od 1960. do 1982. godine, za period od 22 godine, izgrađene su tri elektrane čija je ukupna instalisana snaga 874 MW. U periodu od 1982. godine do juna 2022. godine (40 godina) EPCG nije izgradila niti jedan jedini novi MW izvora električne energije, osim ako tu ne računamo, takozvane povlašćene proizvođače, koji su izgradili 170MW novih izvora, što kao mini hidroelektrane i dva, relativno velika, vjetroparka( Krnovo i Možur),  od kojih isključivu korist imaju njihovi graditelji, a EPCG i Crna Gora, sad slobodno možemo reći, veliku štetu.

Za prethodni period važno je, osim najbitnije konstatacije da EPCG, od 1982. godine nije izgradila ni jedan izvor električne energije, istaći nekoliko značajnih poslovnih odnosno neposlovnih odluka koje su bitno uticale, a i danas utiču na poslovanje EPCG.

Prije analize ovih odluka važno se je upoznati sa poslovnim rezultatima EPCG i EPCG-GRUPE ( EPCG – CEDIS – RUP – EPCG-SOLAR-GRADNJA – EPCG-ŽELJEZARA NIKŠIĆ -ZETA ENERGY - EPCG DOO BEOGRAD).

Poslovni rezultat u periodu 01.01.2002 do 31.12.2020. godine iznosio je, za EPCG  -(minus) 27.643.668€, a EPCG grupe -(minus) 6.691.551€.

Poslovni rezultat u periodu 01.01.2021. do 31.12.2023. godine iznosio je, za EPCG +(plus) 104.145.801€, a EPCG grupe +(plus) 95.192.231€.

Foto: EPCG

Foto: EPCG

Možda će neko poslije ovih podataka odustati od daljeg čitanja, ovoga teksta i analize koja slijedi. Ovi podaci će biti dovoljni za donošenje zaključaka. Međutim ima dosta slučajeva gdje čisti brojevi odnosno bilansi mogu da sakriju stvarno poslovanje kompanije. Bilansi, ponekad,  mogu da budu negativni, a da se radilo dobro i posvećeno, ali zbog objektivnih razloga nijesu se ostvarili bolji rezultati. Važi i obrnuto, bilansi mogu da budu odlični i da kriju velike propuste u radu. Subjektivni faktori doprinesu dobrom rezultatu. Pogotovo to važi u energetici u Crnoj Gori, gdje padavine suštinski određuju poslovne rezultate. Sama ova konstatacija najbolje definiše rad odnosno nerad u prethodnih nekoliko decenija.

U sljedećem dijelu, predočićemo viđenje nekih važnih poslovnih odluka koje su usvojene prije 2021. godine.

PR objava

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Od danas nove cijene goriva

Utorak, 30.06.2026 | 10:26

Litar eurosupera 95 i 98 ove sedmice košta 1,6 eura, odnosno 1,64 eura.

Auto-putem od početka godine prošlo 1,45 miliona vozila

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 21:32

Auto-putem Princeza Ksenija je od početka godine prošlo 1,45 miliona vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.

Jokić: Unaprijediti turističke vrijednosti koje čine posebnim naše destinacije, poput Kotora

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 17:08

Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić učestvovao je u sesiji u okviru Adriatic Sea Foruma Venecija 2026 na kome je saopštio da uspjeh u razvoju turizma ne treba mjeriti samo kroz dolaske i noćenja, već kroz pokazatelje koji su važni građanima, a odnose se na priuštivost stanovanja, zadovoljstvo stanovnika, kvalitet životne sredine, očuvanje baštine, učešće lokalne privrede i zaposlenost tokom cijele godine.

Kordić i Puhovac u Trebinju: Gosti iz regiona za Crnu Goru uvijek od posebnog značaja

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 16:56

Ministar turizma Crne Gore Simonida Kordić boravila je u službenoj posjeti Trebinju, gdje se sastala sa ministrom turizma i trgovine Republike Srpske, Nedom Puhovcem sa kojim je razgovarala o unaprjeđenju saradnje u oblasti turizma, zajedničkim promotivnim aktivnostima i mogućnostima razvoja regionalnih turističkih proizvoda.

Spajić: Socijalni dijalog bitan, želimo da uskladimo prioritete sindikata i poslodavaca

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 14:44

Predsjednik Vlade Milojko Spajić kazao je medijima da nema informaciju da li je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga blizu dogovora sa sindikatima o potpisivanju Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju koeficijenata čime bi plate porasle za oko deset odsto.

Nove cijene goriva: Benzin skuplji za cent, dizel jeftiniji

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 10:52

Od ponoći će u Crnoj Gori litar benzina biti skuplji jedan cent, dok će litar dizela pojeftiniti za jedan cent, saopštilo je Ministarstvo energetike i rudarstva.

Odluka EU da od jula uvede carinu od tri eura po naručenom artiklu neće se primjenjivati u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 11:14

U okviru buduće carinske reforme koju sprovodi, Evropska komisija i države članice su u novembru 2025. godine donijele odluku da ukinu izuzeće od carine koje je do sada bilo na snazi za pakete vrijednosti do 150 eura. Kao privremeno rješenje, odlučile su da u EU uvedu carinu od 3 eura po naručenom artiklu, počev od 1. jula 2026. godine, saopšteno je iz Uprave carina.

Potpisan ugovor za projektovanje i izgradnju obilaznice oko Budve

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 12:47

"Monteput" je potpisao 237,47 miliona eura sa PDV-om vrijedan ugovor sa konzorcijumom koji čine "Briv Construction", "Herc gradnja", "Hering", "IPSA Institut" i "Shadong Foreign Economical & Tehnical Cooperation", za projektovanje i izgradnju obilaznice oko Budve.

Slavku Stojanoviću pravosnažno tri godine i osam mjeseci zatvora

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 13:01

Apelacioni sud Crne Gore odbio je kao neosnovane žalbe Specijalnog državnog tužilaštva i branioca bivšeg direktora Uprave policije Slavka Stojanovića i potvrdio presudu Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici.

Spajić: Socijalni dijalog bitan, želimo da uskladimo prioritete sindikata i poslodavaca

Ponedjeljak, 29.06.2026 | 14:44

Predsjednik Vlade Milojko Spajić kazao je medijima da nema informaciju da li je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga blizu dogovora sa sindikatima o potpisivanju Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju koeficijenata čime bi plate porasle za oko deset odsto.

Od danas nove cijene goriva

Utorak, 30.06.2026 | 10:26

Litar eurosupera 95 i 98 ove sedmice košta 1,6 eura, odnosno 1,64 eura.

U Podgorici uhapšena dva maloljetnika osumnjičena za dvije krađe na plažama Cijevne

Utorak, 30.06.2026 | 10:19

Policija u Podgorici rasvijetlila je dva djela iz oblasti imovinskih delikata počinjenih tokom ovog mjeseca, zbog čega su nakon identifikovanja, po nalogu nadležne državne tužiteljke, uhapšena dva maloljetnika, stara po 17 godina, zbog sumnje da su počinila dva krivična djela teška krađa na štetu dva fizička lica – jednog stranog državljanina i jedne naše državljanke.

WhatsApp uvodi veliku promjenu: Više vam neće trebati broj telefona za čet

Utorak, 30.06.2026 | 10:15

Sada ćete biti u mogućnosti da rezervišete korisničko ime koje želite.

Ovi djelovi automobila su prvi na udaru tokom vrućina: Evo kako da ih zaštitite u tri koraka

Utorak, 30.06.2026 | 09:38

Posljedice izlaganja suncu i vrućini postaju sve vidljivije.

Da li će Zemlja izbjeći uništenje – naša planeta bi mogla da preživi smrt Sunca

Utorak, 30.06.2026 | 09:26

Zemlja bi mogla da preživi vatrenu smrt Sunca, čak i dok naša zvijezda proguta najbliže planete, sugeriše novo istraživanje zasnovano na najsavremenijim modelima.

Ibrahimović u radnoj posjeti Belgiji i Luksemburgu

Utorak, 30.06.2026 | 09:18

Ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović boraviće od danas u radnoj posjeti Belgiji i Luksemburgu.

Uhapšen još jedan osumnjičeni za podmetanje požara na vozilu supruge policijskog službenika

Utorak, 30.06.2026 | 09:09

Podgorička policija uhapsila je još jednog osumnjičenog za podmetanje požara na vozilu supruge policijskog službenika M.B. U pitanju je V.J. (41), iz Podgorice.

Stjepović učestvovao na NATO Parlamentarnom samitu u Istanbulu: Jedinstvo je ključ bezbjednosti

Utorak, 30.06.2026 | 08:56

Šef Delegacije Skupštine Crne Gore u Parlamentarnoj skupštini NATO Duško Stjepović učestvovao je u radu NATO Parlamentarnog Samita, održanog 28-29. juna 2026. godine u Istanbulu, Republici Turskoj.

Državljanka Turske osumnjičena da je oštetila budžet za preko 18.000 eura

Utorak, 30.06.2026 | 08:39

Policija je, u saradnji sa Poreskom upravom, Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru podnijela krivičnu prijavu protiv privrednog društva d.o.o. „B.“ iz Budve i ovlašćenog lica u tom pravnom licu, S.S. (66), državljanke Republike Turske, zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivično djelo utaja poreza i doprinosa, čime su Budžet Crne Gore oštetili za ukupno 18.886,28 eura.

Abazović: Nagrada iz Njujorka izazvala alarm bivšeg režima, istina o slučaju „Tunel“ tek će isplivati

Utorak, 30.06.2026 | 08:31

Nakon povratka iz Njujorka, lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović odbacio je tvrdnje da je obmanuo javnost povodom priznanja koje je dobio u tom gradu, ocjenjujući da je riječ o pokušaju da se „lijepa stvar prikaže na ružan način“. Gostujući u Jutarnjem programu TVCG, govorio je i o slučaju „Tunel“, radu bezbjednosnog sektora, istrazi ubistva urednika Dana Duška Jovanovića i radu tužilaštva.