Četvrtak, 12.09.2024 | 08:06
IZVOR: n1.info.rs

Zašto se čini da VRIJEME BRŽE teče kako STARIMO?

Postoji snažna veza između percepcije vremena i obrade informacija.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Što više informacija naš um obrađuje, čini se da vrijeme sporije prolazi. Zbog toga nam događaji tokom kojih upijamo veliki broj podataka (poput konferencija, časova u školi) deluju tako dugo, objašnjava psiholog i profesor Stiv Tejlor.

Nasuprot tome, dodaje on, kada ostanemo u svom normalnom okruženju, ponavljajući ista poznata iskustva sa istim ljudima, vrijeme ima tendenciju da teče brzo.

Na indirektniji način, obrada informacija pomaže da se objasni zašto se vrijeme ubrzava u kada nam je lijepo (u apsorpciji), a usporava kada nam je dosadno, piše on za Psiholodži Tudej.

Apsorpcija je poseban kognitivni stil „potpune“ pažnje koji u potpunosti angažuje nečije reprezentativne (tj. perceptualne, imaginativne i idejne) resurse i pojačava jedan aspekt stvarnosti u odnosu na druge.

U apsorpciji obrađujemo relativno malo informacija, ističe on.

Očigledno obrađujemo informacije iz aktivnosti koja nam zaokuplja pažnju (na primjer, zabavno predavanje, knjiga ili film), ali to je prilično mala količina u poređenju sa drugim stanjima uma.

Sužavamo našu pažnju na jedan mali fokus i blokiramo sve druge potencijalne izvore informacija u našem okruženju. Što je najvažnije, naši umovi postaju tihi – uglavnom oslobođeni misli – tako da obrađujemo vrlo malo kognitivnih informacija.

Međutim, kada je naša pažnja difuzna ili nefokusirana – u stanjima kao što su dosada, nestrpljenje ili anksioznost – ogromna količina kognitivnih informacija protiče kroz naše umove.

Iako se možda čini da nije direktno povezano, obrada informacija takođe pomaže da se objasni zašto se čini da se vrijeme ubrzava kako starimo, navodi Tejlor.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com

U nedavnoj studiji od 918 odraslih koju je vodila psiholog Rut Ogden, 77 odsto ispitanika se saglasilo da Božić svake godine stiže brže (14 odsto je bilo neutralno po tom pitanju, dok se samo devet odsto nije saglasilo).

Zanimljivo je da su koistraživači Odgenove postavili iračkom uzorku isto pitanje o Ramazanu i dobili vrlo sličan odgovor.

Uobičajeno je da se ljudima tokom djetinjstva čini da vrijeme teče sporo.

To je uglavnom zato što kao djeca imamo toliko novih iskustava i tako obrađujemo ogromnu količinu perceptivnih informacija.

Djeca takođe imaju nefiltriranu i intenzivnu percepciju svijeta, zbog čega njihovo okruženje izgleda živopisnije.

Međutim, kako starimo, imamo sve manje novih iskustava. Jednako važno, naša percepcija sveta postaje automatizovanija.

Progresivno postajemo sve manje osjećajni na našu okolinu. Kao rezultat, postepeno apsorbujemo manje informacija, što znači da vrijeme brže prolazi. Vrijeme je manje opterećeno informacijama.

Međutim, postoje određene stvari koje možemo učiniti da se „odupremo“ procesu ubrzanja vremena.

Najočiglednije – da uvodimo novosti u naše živote – na primjer, putujemo na nova mjesta, učimo nove hobije i upoznajemo nove ljude.

Alternativno – a možda i efikasnije – takođe možemo „usporiti vrijeme“ tako što ćemo živjeti svjesno, obraćajući pažnju na naša svakodnevna iskustva gledanja, slušanja, osjećanja i tako dalje.

Obje gore navedene metode povećavaju količinu informacija koje naši umovi obrađuju, i tako proširuju našu percepciju vremena.

Pokazuju da, iako je iskustvo ubrzanja vremena sa godinama uobičajeno, ono nije neizbježno, zaključuje Tejlor.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

MUP provjerava optužbe Medenice protiv policajaca

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 09:15

Tvrdnje osobe koja se na društvenim mrežama predstavlja kao Miloš Medenica da su pojedini policijski službenici, posebno oni koji su u poslednje vrijeme napredovali u karijeri, učestvovali u izvršenju teških krivičnih djela našle su se pod lupom Unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova.

Vlada danas o produženju odluke o umanjenju akciza na gorivo

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 08:32

Vlada bi trebalo danas da odluči da li će produžiti odluku o privremenom umanjenju akciza na gorivo, koja važi do ponoći.

Zbog izuzetno niskog obuhvata MMR vakcinom, sjedimo na buretu baruta

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 08:39

Vakcine su strogo kontrolisani ljekovi, čiji je kvalitet više puta provjeren u skladu sa najvišim evropskim i međunarodnim standardima. Zabluda je da su to proizvodi sumnjivog kvaliteta, kako misle roditelji koji ne vakcinišu svoju djecu.

Crnogorskim veteranima svjetsko srebro u Omišu

Nedjelja, 19.04.2026 | 19:08

Na nezvaničnom Svjetskom prvenstvu održanom u hrvatskom Omišu – košarkaški veterani Crne Gore (+35) koji su nastupali pod imenom Veterani Podgorica Montenegro osvojili su drugo mjesto.

Saobraćaj na prvoj dionici Bulevara Vojislavljevića kreće do kraja mjeseca

Nedjelja, 19.04.2026 | 20:46

Saobraćaj na prvoj dionici Bulevara Vojislavljevića trebalo bi da bude pušten do kraja mjeseca, najavljuju iz Uprave za saobraćaj. Nakon toga bi trebalo da krenu radovi na drugoj dionici, jedne od najvažnijih saobraćajnica u Glavnom gradu. Postavlja se pitanje može li se sve završiti do kraja godine, kada ističe predviđeni rok za izgradnju bulevara.

Mijajlović: Imam poruke i snimke ko mi je iz SDT-a i SPO tražio pare i jeftinije stanove

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:57

Sve poruke i snimke o tome ko mi je iz Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja tražio stanove po nižim cijenama, kao i novac, ostavio sam u testamentu, rekao je danas biznismen Aleksandar Mijajlović protiv kojeg se u Višem sudu u Podgorici vodi postupak zbog optužbe SDT-a da je na čelu kriminalne grupe koja je, navodno, švercovala cigarete.

Đukanović: Tvrdim da protiv mene optužnice ne može biti, oružje nije moje

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:22

Kontrola optužnice protiv Aca Đukanovića, biznismena i brata bivšeg premijera i predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, počela je danas u Osnovnom sudu u Nikšiću, a biće nastavljena sjutra. Aco Đukanović poručio je pred sudom u Nikšiću da protiv njega “optužnice ne može biti”, osporavajući navode tužilaštva koje ga tereti za nedozvoljeno držanje oružja.

Problemi sa spavanjem kod beba: Šta je normalno i kako pomoći

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:57

Problemi sa spavanjem kod beba nisu izuzetak nego pravilo u prvoj godini života. Iako mogu biti iscrpljujući za roditelje, najčešće su privremeni i povezani s normalnim razvojem djeteta.

Srbija traži puštanje Ratka Mladića iz Haga

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:45

Srbija će tražiti puštanje osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića koji kaznu za ratne zločine izdržava u Hagu.

Očekivano: Lampard menadžer sezone u Čempionšipu

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:31

Trener Koventrija Frenk Lampard proglašen je za menadžera sezone u Čempionšipu, nakon što je predvodio klub do plasmana u Premijer ligu i povratka u elitni rang engleskog fudbala poslije više od dvije decenije.

Leković: Je li Aco Đukanović došao u jakni od 4.000 dolara

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 16:06

Poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković postavio je pitanje da li je biznismen Aco Đukanović danas u nikšićki sud došao noseći jaknu od 4.000 dolara.

Mnogi vozači griješe: Ovo je idealna brzina ako hoćete da uštedite na gorivu

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 18:08

Koja je najekonomičnija brzina vožnje? Studije pokazuju da minimum potrošnje nije na 90 km/h kao što se mislilo.

Koliko dugo treba šetati psa?

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:57

Koliko dugo trebate šetati svog  psa ne zavisi samo o njegovoj energiji ili vašem entuzijazmu.

Jednostavan trik: Kako da jagode ostanu SVJEŽE što duže?

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:44

Jagode su omiljena proljećna poslastica, ali ovo osjetljivo voće može postati gnjecavo i pljesnivo u samo nekoliko dana ako se ne skladišti pravilno.

Koje vrste aktivnosti su efikasnije za mršavljenje od hodanja

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 17:34

Hodanje je jedan od najjednostavnijih i najpristupačnijih načina za kretanje, ali kada je riječ o gubitku masnih naslaga, postoje aktivnosti koje mogu dati brže i izraženije rezultate. Ključ nije samo u količini kretanja, već u intenzitetu i načinu na koji tijelo troši energiju.