Četvrtak, 03.10.2024 | 10:10
IZVOR: kolektiv.me

Za Nju, kampanja za borbu protv raka dojke u Crnoj Gori

U oktobru obilježavamo Mjesec ženskog zdravlja, kao podsjetnik o učestalom obolijevanju žena od karcinoma dojke. 




Foto: Prava priča Studio Marketing

Mjesec u kojem želimo probuditi svijest o sopstvenoj brizi za zdravlje te preventivnom sprječavanju obolijevanja redovnim pregledima.

Mjesec borbe protiv raka dojke započeo je 1985. godine kroz partnerstvo između Američkog društva za borbu protiv raka i proizvođača lijekova protiv raka dojke. U početku je bio osmišljen  kao način da se žene ohrabre da rade redovne preglede dojki, ali se od tada proširio na liječenje, istraživanje i finansiranje.

Roza trakica postala je simbol širom svijeta za rak dojke i Mjesec borbe protiv raka nakon što je Susan G.Komen fondacija dijelila ružičaste vrpce 1991. tokom trke za preživjele od raka dojke u Njujorku. Ružičasta vrpca je izabrana jer je boja zdravlja i predstavlja ženstvenost. Plava vrpca je simbol za muškarce koji boluju od raka dojke. Službena upotreba simbola započela je 1993. godine osnivanjem The Breast Cancer Research Foundation-a.

Godišnje se u cijelom svijetu pojavi više od 1.380.000 novih slučajeva i svake godine je brojka umrlih od raka dojke veća od 458 000. Rak dojke je daleko najčešći rak u žena u svijetu, kako u razvijenim i zemljama, tako i u zemljama u razvoju. U Crnoj Gori rak dojke je, zajedno sa rakom grlića materice, najzastupljenije oboljenje među ženama. Sa druge strane, rana dijagnostika omogućila je u posljednjih 40 godina da procenat izliječenja poraste u preko 90% slučajeva.

2013.godine u Crnoj Gori napravljena je prva integrisana marketinška kampanja za povećanje svijesti o značaju preventivnih pregleda i rane dijagnostike prilikom izlječenja karcinoma dojke. Kampanju su pokrenuli Prava priča Studio Marketing iz Podgorice, Hofman La Roche, NVO „Dona Montenegrina“ i MOMSIC-udruženje studenata medicine u Crnoj Gori. Oformljena je facebook grupa „Za Nju- kampanja za borbu protiv raka dojke u Crnoj Gori“ koja je vremenom postala najveća i najaktivnija crnogorska grupa na društvenim mrežama sa preko 3.400 pratilaca, specijalizovana za podršku i promovisanje prevencije karcinoma dojke kod nas. U proteklom vremenu pravljene su šetnje solidarnosti, mobilni karavani zdravlja u 7 crnogorskih gradova (Cetinje, Nikšić, Podgorica, Tivat, Budva, Bijelo Polje, Bar), obavljeno je preko 5.000 pregleda (palpatornih, ultrazvučnih i mamografskih) sa medikal partnerima, a organizovane su brojne tribine i tematska predavanja sa eminentim stručanjacima. Kampanja je često mijenjala partnere kako bi njena vidljivost bila što veća, ali je prepoznata od Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje, društveno odgovornih kompanija, velikog broja medija i uticajnih pojedinaca.

Ovogodišnje 12-o izdanje kampanje odvija se pod sloganom „Svaki dan, ružičasti dan“ i ima za cilj da još jednom, zajedničkim snagana, skrenemo pažnju društvu i svim relevantnim zdravstvenim institucijama na ulogu rane prevencije u izlječenju karcinoma dojke, kao i na stvaranje što boljeg zdravstvenog ambijenta i kvalitetne podrške za oboljele od karcinoma dojke. Kampanju potpisuju Prava priča Studio Marketing , Poliklinika Filipović, Crnogorska komercijalna banka, Privredna komora Crne Gore, NLB, MTEL, Centralna banka Crne Gore, TV Prva, RTCG, TV E, TV Vijesti, Dan, Pobjeda, Radio D, Monitor, Gracija, Ljepota i zdravlje, Metropolis media, Propaganda bar i portal Kolektiv.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Medojević: Da nije bilo PzP-a, srpski jezik ne bi bio u Ustavu

Subota, 17.01.2026 | 08:10

Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević tvrdi da je lično intervenisao tokom izrade Ustava 2007. godine kako bi srpski jezik ušao u najviši pravni akt Crne Gore. U razgovoru za Pobjedu kaže da je alternativa bila ustav u kojem se Srbi i srpski jezik uopšte ne bi pominjali.

Vlada planira da stane na put blokadama saobraćaja: Uskoro izmjene i dopune Zakona o javnim okupljanjima?

Subota, 17.01.2026 | 10:41

Izmjene i dopune Zakona o javnim okupljanjima, kojima su predviđene oštrije sankcije za neprijavljena javna okupljanja koja blokiraju ključnu infrastrukturu, trebalo bi uskoro da budu predate u skupštinsku proceduru, saznaje Pobjeda.

Oboren rekord: Crna Gora i Slovenija odigrale najefikasniji meč u istoriji EHF Euro

Subota, 17.01.2026 | 08:16

Utakmica u Oslu između Crne Gore i Slovenije ušla je u istoriju evropskog rukometa, jer je viđen rekordan broj golova na jednom meču EHF Euro.

Skener u KCCG u kvaru od 15. decembra, očekuju sanaciju u skorijem roku

Subota, 17.01.2026 | 08:13

Skener – CT aparat „Philips Incisive“ u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) van funkcije je od 15. decembra 2025, saopšteno je portalu CdM iz ove zdravstvene ustanove.

Botunjani blokiraju most na Sitnici prema Cetinju i kod restorana "Jezero" u Vranjini

Subota, 17.01.2026 | 12:07

Mještani Botuna i Zete i danas će protestovati protiv izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, a kako saznaju mediji, blokade će biti organizovane na mostu na Sitnici, prema Cetinju i kod restorana "Jezero" u Vranjini.

Tišina pa preokret: Šta se dešava između Nikolije i Relje?

Subota, 17.01.2026 | 21:56

Nikolija Jovanović privukla je pažnju javnosti nakon što je na Instagramu prestala pratiti svog partnera Relju Popovića, u jeku medijskih navoda o njegovoj navodnoj preljubi. Dok su se glasine širile, pjevačica se nije oglašavala, dodatno potičući interes javnosti.

Pljušte reakcije iz Evrope na Trumpove prijetnje carinama: "Neće nas zastrašiti, ne dozvoljavamo ucjene"

Subota, 17.01.2026 | 21:15

Brojni evropski lideri oglasili su se nakon što je Donald Trump saopćio kako će uvesti dodatne carine evropskim zemljama zbog neslaganja s američkim politikom "posjedovanja" teritorije Grenlanda.

MERS: Rješenje Agencije za zaštitu životne sredine u slučaju Mostine doneseno bez činjenične i pravne osnove

Subota, 17.01.2026 | 20:20

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera reagovalo je povodom navoda u vezi sa poništavanjem rješenja Agencije za zaštitu životne sredine (EPA) i zatvaranjem Mostine, i saopštilo da je bilo u zakonskoj obavezi da ga poništi jer je doneseno bez činjenične i pravne osnove.

Poslanice DPS-a: Hitno identifikovati one koji prijete Elzi Numanović

Subota, 17.01.2026 | 19:06

Poslanice Demokratske partije socijalista uputile su podršku odbornici te partije u Skupštini opštine Bijelo Polje, Elzi Numanović zbog, kako su navele, prijetnji koje su joj upućene preko društvenih mreža.  

Hakeri sada mogu špijunirati putem slušalica i zvučnika

Subota, 17.01.2026 | 20:31

​Googleov dodatak Fast Pair namijenjen je povezivanju slušalica i zvučnika s Android ili ChromeOS uređajem samo jednim dodirom. Ali, sada se čini da je cijena te pogodnosti sigurnosna ranjivost koja bi milione uređaja mogla ostaviti otvorenima za hakere i prisluškivače.

„Plave“ izgubile od Borusije, u posljednjih devet minuta dale samo gol

Subota, 17.01.2026 | 19:16

Korak naprijed, korak nazad, to je očigledno sudbina najmlađe ekipe u ovogodišnjem izdanju Lige šampiona.

Tramp od 1. februara uvodi carine evropskim zemljama zbog Grenlanda

Subota, 17.01.2026 | 21:10

Predsjednik SAD Donald Tramp najavio je nove carine od 10 odsto na Veliku Britaniju, Dansku i druge evropske zemlje zbog njihovog protivljenja da Sjedinjene Američke Država preuzmu Grenland, prenosi N1 Beograd.

Bečić sa Rajzing Rajnke: Interes SAD je stabilna i demokratska Crna Gora

Subota, 17.01.2026 | 18:32

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić primio je juče u oproštajnu posjetu, ambasadorku Sjedinjenih Američkih Država Džudi Rajzing Rajnke, i tom prilikom ocijenjeno je da je interes SAD stabilna i demokratska Crna Gora.

Završene trosatne blokade mosta prema Cetinju i na putu ka Virpazaru, sjutra u podne novo okupljenje

Subota, 17.01.2026 | 18:15

Blokade na mostu na Sitnici prema Cetinju i kod restorana “Jezero” u Vranjini koje su mještani Botuna započeli u 15 sati za danas su završene, a kako je kazao jedan od organizatora današnje blokade u Donjoj Gorici, Bojan Tezić, novo okupljanje će najvjerovatnije biti sjutra u podne u Zeti.

Kako stres svakodnevno utiče na zdravlje crijeva i varenje?

Subota, 17.01.2026 | 19:01

Svakodnevni stres, od neočekivanih računa do osjećaja potcijenjenosti na poslu, može negativno uticati na zdravlje crijeva, upozorava nutricionistkinja Kim Plasa.