Četvrtak, 03.10.2024 | 11:18
IZVOR: krstarica.rs

Savjet stručnjaka: Ove dvije namirnice NIKADA ne treba miješati sa KAFOM

Ispijanje kafe, mnogima je jedan od omiljenih jutarnih rituala. Mnogi doktori bavili su se ispitivanjem uiticaja kofeina na organizam, a mišljenja su im različita. Međutim, oko jedne stvari, većina njih je usaglašeno, a to je o samom načinu konzumacije kafe.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Naime, vjeruje se da ako se kafa konzumira na pravilan način, ne može biti štetna i obrnuto.

Gastroenterolog, nutricionista Nurija Dijanova, otkrila je uz koje namirnice kafa nikako "ne ide". Riječ je o dvijema koje mnogu upravo uzimaju uz ili nakon crnog napitka – alkoholu i čokoladi!

Najgora kombinacija je kafa sa čokoladom ili alkoholom, kaže Dijanova. Pošto kafa sa čokoladom, kao i sa alkoholom pomaže da se opusti donji sfinkter jednjaka, rezultat je pojava gorušice, peckanja i refluksa sadržaja želuca u jednjak.

Čak i ako ne osjećate nelagodu, vremenom mogu da se jave znaci upale jednjaka, upozorava Dijanova. Takođe, gastroenterološkinja ne preporučuje da uzimate kafu na prazan stomak, jer utiče na sekreciju želuca.

Istovremeno, doktorka je otkrila i koja kombinacija se preporučuje, a to je espreso kafa sa biftekom.

"Espreso je koncentrisaniji napitak, sadrži organske kiseline koje poboljšavaju proces varenja, bolje djeluju na ‘kompaktno’ meso zajedno sa želudačnim sokom", objašnjava doktorka.

Neko vrijeme nakon espresa, Dijanova preporučuje da svakako popijete čašu vode kako biste nadoknadili tečnost u tijelu, jer kafa ima diuretički efekat.

Ipak, ljekari upozoravaju da pretjeran unos kafe ima negativan uticaj na zdravlje, prvenstveno na srčani mišić, jer se nakon pića ubrzava broj otkucaja srca. Stručnjaci napominju i da jedna ili dvije šoljice kafe dnevno neće imati negativan efekat.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ima li uopšte zdravih grickalica, pa i onih koje pomažu da smršamo

Utorak, 14.04.2026 | 10:02

Grickalice mogu imati značajnu ulogu u procesu mršavljenja ako su pravilno odabrane i usklađene sa ukupnim planom ishrane, tvrde stručnjaci. 

Šta se dešava sa tijelom kada ne spavamo? Doktori upozoravaju na ozbiljne posledice

Subota, 11.04.2026 | 19:34

Jedna neprospavana noć dovoljna je da poremeti koncentraciju, raspoloženje i sposobnost donošenja odluka, pretvarajući i najjednostavnije zadatke u izazov.

Ljekar objasnio - Evo šta se događa u tijelu, ako dvije nedjelje jedete ČIJA SJEMENKE

Subota, 11.04.2026 | 18:08

Chia sjemenke slove kao superhrana, ali kako tačno utiču na organizam? Jedan je ljeka objasnio šta se može dogoditi ako ih uvrstite u ishranu na samo dvije nedjelje, naravno, kao dio uravnoteženih obroka, a ne kao jedinu namirnicu. Uravnotežena ishrana ključna je za unos svih potrebnih proteina, ugljenihhidrata, vlakana i vitamina, piše LADbible.

Stručnjak OTKRIVA: Evo kako broj odspavanih sati UTIČE na vaše tijelo i mozak

Petak, 10.04.2026 | 16:20

"Ako sad legnem, uhvatiću osam sati sna... dobro, ako legnem sad, biće barem pet..." Svi smo barem jednom vodili ovakav unutrašnji monolog, ostajući budni zbog neprijatnih uspomena ili beskonačnog skrolovanja po TikToku. Sada je savjetnica za spavanje detaljno objasnila kako broj odspavanih sati utiče na tijelo, bilo da se radi o idealnih osam ili nijednom.

Koje su prednosti magnezijuma i cinka za poboljšanje kvaliteta sna?

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 19:06

Magnezijum i cink su korisni dodaci ishrani koji mogu poboljšati kvalitet vašeg sna, a stručnjaci su pojasnili koji od ova dva dodatka je korisniji.

Više državno tužilaštvo realizovalo višemjesečne aktivnosti povodom zaplijena većih količina opojnih droga u inostranstvu

Srijeda, 15.04.2026 | 15:15

U predmetu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici višemjesečne aktivnosti koje su uključivale primjenu specijalnih istražnih metoda, rezultirale su podnošenjem krivične prijave Uprave policije protiv 10 lica zbog krivičnih djela kriminalno udruživanje, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i nedozvoljena trgovina oružjem i eksplozivnim materijama.  

Organizatori potvrdili: Đoković igra u Madridu

Srijeda, 15.04.2026 | 14:55

Turnir u glavnom gradu Španije najbolji srpski teniser osvajao je tri puta

Organizatori potvrdili: Đoković igra u Madridu

Srijeda, 15.04.2026 | 14:52

Turnir u glavnom gradu Španije najbolji srpski teniser osvajao je tri puta  

SpaceX sprema veliki potez: Telefoni će se direktno povezivati sa satelitima

Srijeda, 15.04.2026 | 00:15

Starlink Mobile dobija sopstvene čipove za telefone

Knežević sa Rodićem o situaciji u Crnoj Gori i regionu

Srijeda, 15.04.2026 | 14:38

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević danas se sastao sa ambasadorom Srbije Nj.E. Nebojšom Rodićem i u otvorenom i prijateljskom razgovoru razmotrili su aktuelne političke teme kako u Crnoj Gori tako i u regionu, saopštili su iz Demokratske narodne partije (DNP).

Alarmantno otkriće: Samci češće obolijevaju od raka

Srijeda, 15.04.2026 | 15:00

Veliko istraživanje pokazalo je da osobe koje nikada nisu bile u braku imaju veći rizik od razvoja raka u odnosu na one koje jesu ili su bile u braku. Analizom više od četiri miliona slučajeva utvrđeno je da su stope obolijevanja značajno više kod samaca, posebno kod muškaraca i žena koji nikada nisu stupali u brak.

Zirojević: Otkud Abazović u Tirani na skupu albanske dijaspore?

Srijeda, 15.04.2026 | 14:27

Poslanik SD-a Nikola Zirojević komentarisao je za Portal RTCG to što je bivši premijer i lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović prisustvovao Samitu dijaspore, koji se održava u Tirani u periodu od 13. do 15. aprila, pod pokroviteljstvom predsjednika Vlade Republike Albanije, Edija Rame i kazao da on na taj način traži "neko novo mjesto da se pritaji kako bi nastavio svoju političku karijeru".     

Pucnjava u školi u Turskoj: Četiri osobe poginule, 20 ranjeno

Srijeda, 15.04.2026 | 14:25

Četiri osobe su poginule, a 20 je ranjeno kada je učenik srednje škole u sredu otvorio vatru u školi u jugoistočnoj turskoj provinciji Kahramanmaras, rekao je guverner Mukerem Unluer novinarima, prenosi N1 Beograd.  

Dukaj: Isrcpili smo sve mogućnosti kako bismo djelovali u Kotoru

Srijeda, 15.04.2026 | 14:19

Poslanici u Skupštini danas su nastavili sa radom, pri čemu na njihova pitanja odgovaraju ministri.

Nova pucnjava u školi u Turskoj: Nekoliko osoba poginulo

Srijeda, 15.04.2026 | 14:16

Nekoliko osoba je smrtno stradalo u pucnjavi u Aysel Celik srednjoj školi u turskom gradu Kahramanmaras, javljaju lokalni mediji, što je drugi ovakav incident u školi u Turskoj u samo dva dana.