Četvrtak, 03.10.2024 | 12:41
IZVOR: klix.ba

Poslije jela vam se SPAVA? Pazite, ovo mogu biti UZROCI

Ako se osjećate umorno nakon obroka, sigurno da niste jedini. Ustvari, postoji mnogo faktora koji mogu doprinijeti umoru nakon obroka - to je uobičajen problem sa kojim se suočavaju mnogi ljudi.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Pospanost nakon obroka (poznata i kao osjećaj umora nakon jela) može imati nekoliko različitih uzroka, kaže Džesika Kording, registrovani dijetetičar i autor knjige "The Little Book of Game Changers".

Ona objašnjava da sastav i veličina vaših obroka mogu igrati ulogu promjenom nivoa šećera u krvi i određenih hemikalija u mozgu, kao što je serotonin, koji reguliše san. Drugi faktori takođe mogu igrati ulogu, uključujući koliko spavate i koliko fizičke aktivnosti imate svakog dana.

Iako je prilično normalno da se s vremena na vrijeme osjećate umorno nakon jela, vjerovatno je dobra ideja da posjetite svog doktora ako se svakodnevno osjećate iscrpljeno.

Umor može biti znak mnogih drugih ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući autoimuna stanja, probleme sa štitnom žlijezdom, nedostatak gvožđa, anksioznost, depresiju i poremećaje spavanja.

Ona takođe objašnjava da stanje koje se zove reaktivna hipoglikemija može izazvati nizak nivo šećera u krvi dva do pet sati nakon jela, što rezultira umorom, znojenjem i drhtanjem.

Preopterećenje hranom bogatom triptofanom (vrsta aminokiseline) može dovesti do pada nivoa energije nakon obroka. Triptofan znači za proizvodnju serotonina, koji može igrati ulogu u onom pospanom, punom, blaženom osjećaju koji dobijete odmah nakon obroka.

Ako ste se ikada osjećali baš premoreno nakon večere, možda je za to kriv triptofan koji se nalazi na primjer u ćuretini. Drugi uobičajeni izvori uključuju piletinu, ribu, mijeeko, jaja, sjeme i soju.

Ugljeni hidrati mogu dovesti do popodnevnog pada, zbog čega se osjećate umorno nakon konzumiranja šećera ili slatkiša.

Kada neko jede obrok sa veoma visokim sadržajem ugljenih hidrata koji nema mnogo proteina, masti ili vlakana da bi ublažio razgradnju tih ugljenih hidrata, može doživjeti kratkoročno povećanje energije kako im raste šećer u krvi. Međutim, oni tada doživljavaju umor povezan sa kasnijim padom šećera u krvi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Imate problema s čestim migrenama? Uz pomoć ovog napitka ublažite bol i nelagodu

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 17:21

Migrena je neurološko stanje koje se može javiti iznenada i izazvati jak bol u glavi, često praćen mučninom, osjetljivošću na svjetlo i zvuk te osjećajem iscrpljenosti.

Kako ublažiti simptome proljećnih alergija na polen

Nedjelja, 24.05.2026 | 17:40

Proljećne alergije mogu biti iscrpljujuće za mnoge, međutim, pravilna prevencija i odgovarajuća terapija omogućavaju da se simptomi drže pod kontrolom i da se proljeće provede mnogo ugodnije.

Ljekar izdvojio vitamine koji mogu izazvati predoziranje

Nedjelja, 24.05.2026 | 10:35

Ljekar Amir Kan upozorio je na oprez pri uzimanju određenih dodataka ishrani, ističući da je ta industrija nedovoljno regulisana, zbog čega potrošači često ne znaju šta tačno unose u organizam.

UPOZORENJE neurologa: Jedna večernja navika uništava zdravlje mozga

Petak, 22.05.2026 | 13:34

Iako mnogi veče koriste za opuštanje, neurolozi upozoravaju da neke navike mogu dugoročno da štete zdravlju mozga.

Naučnici otkrivaju - „Brojčanik“ za sagorijevanje masti koji bi mogao pomoći u JAČANJU KOSTIJU

Četvrtak, 21.05.2026 | 17:20

Poznavanje načina na koji tijelo sagorijeva masti je ključno za razumijevanje svih vrsta metaboličkih sistema – za regulisanje tjelesne temperature, težine, nivoa energije i još mnogo toga... Istraživači su upravo otkrili novi molekularni „brojčanik“ koji kontroliše sagorijevanje masti kod miševa.

Kordić: Crna Gora ulazi u period pojačanog turističkog prometa, prvi pokazatelji ohrabruju

Utorak, 26.05.2026 | 15:20

Ministarstvo turizma saopštilo je da je održana sjednica Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje turističkih sezona, na kojoj su razmatrani dosadašnji pokazatelji i aktivnosti u susret ljetnjoj sezoni. Kako je navela resorna ministarka Simonida Kordić, Crna Gora ulazi u period pojačanog turističkog prometa, a prvi pokazatelji ohrabruju.

Mujović: Opozicija ima priliku da se grupiše, legitimiše i izabere novog predsjednika Skupštine

Utorak, 26.05.2026 | 15:00

Ostavku kao lični čin je nezahvalno komentarisati, saopštio je Saša Mujović, gradonačelnik Podgorice, komentarišući ostavku Jelene Borovinić Bojović, predsjednice Skupštine glavnog grada, na tu funkciju.

Veliki povratak u najavi: Barselona zainteresovana za Željka Obradovića

Utorak, 26.05.2026 | 15:17

Željko Obradović bi trenersku karijeru mogao da nastavi na klupi Barselone.

Vučić: Zaustavljanje TV programa u Crnoj Gori nedemokratsko, strah od drugačijeg mišljenja

Utorak, 26.05.2026 | 14:02

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je pogledao mali deo dokumentarnog filma Centra za društvenu stabilnost o otcepljenju Crne Gore i da u njemu nije video nikakve uvrede, kao i da bi zaustavljanje nekih televizijskih programa u toj zemlji bila nedemokratska odluka koja pokazuje strah od drugačijeg mišljenja.

Uhapšen Rožajac, zaplijenjene cigarete vrijedne 7.000 eura

Utorak, 26.05.2026 | 14:37

Policija je u Rožajama uhapsila M.K. iz tog grada, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljena trgovina.  

Krivokapić: Jeli smo riblje specijalitete i malo pijuckali, račun je izmirio Simović

Srijeda, 27.05.2026 | 13:30

 Bivši predsjednik Odbora direktora EPCG Đoko Krivokapić kazao je danas da se sa nekadašnjim ministrom poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutinom Simovićem sastao u decembru 2018. godine na Imanju Knjaz, gdje su razgovarali o rezultatima Elektroprivrede, otkupu akcija italijanske kompanije A2A i lošim naponima u ruralnim djelovima Crne Gore, prenosi Pobjeda.  

Mujović: Nalogodavci ubistva Jovanovića moraju biti izvedeni pred lice pravde

Srijeda, 27.05.2026 | 13:06

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović poručio je da se ni nakon više od dvije decenije ne smije odustati od zahtjeva da se rasvijetle sve okolnosti ubistva glavnog i odgovornog urednika lista „Dan“ Duška Jovanovića i kazne nalogodavci tog zločina.

Knežević: Nećemo dozvoliti prinudnu upravu

Srijeda, 27.05.2026 | 13:25

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poručio je da neće dozvoliti uvođenje prinudne uprave u Podgorici i da će naći sve mehanizme da grad ne bude paralizovan. Knežević je kazao da su u DNP-u bili u pravu i kada je u pitanju državna vlast, kao i vlast u Podgorici.

Pokazana visoka spremnost sistema zaštite i spašavanja u simulaciji velikih požara

Srijeda, 27.05.2026 | 13:02

Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova uspješno je organizovao i realizovao nacionalnu terensku vježbu „PODGORICA 2026“, koja je održana 26. maja 2026. godine na sportskom aerodromu „Špiro Mugoša“ u Podgorici, sa ciljem provjere spremnosti sistema zaštite i spašavanja pred predstojeću požarnu sezonu.

Racija policije u Španiji, upali u prostorije Sančezove stranke

Srijeda, 27.05.2026 | 13:15

Pripadnici Centralne operativne jedinice (UCO) španske Civilne garde ušli su u sjedište vladajuće Socijalističke radničke partije Španije (PSOE) u Madridu kako bi zatražili dokumentaciju u okviru istrage o navodnoj mreži nezakonitog finansiranja povezanoj sa slučajem „SEPI“, u kojem je osumnjičena bivša članica partije Leire Dijes.

Crna Gora kupuje tri nova voza

Srijeda, 27.05.2026 | 12:50

Željeznički prevoz Crne Gore (ŽPCG) i Švajcarska kompanija Stadler danas su potpisali ugovor o isporuci tri moderna četvorodijelna električna FLIRT voza.  

Milatović o Samitu EU – Zapadni Balkan: Tivat postaje centar Evrope

Srijeda, 27.05.2026 | 12:37

 Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović održao je danas radni doručak sa predstavnicima medija povodom predstojećeg Samita EU – Zapadni Balkan, koji će biti održan 5. juna u Tivtu, poručivši da će taj događaj predstavljati jedan od najvažnijih diplomatskih trenutaka u savremenoj istoriji države.  

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 27.05.2026 | 12:28

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Tivat u susret Samitu EU – Zapadni Balkan: Važne informacije, preporuke i smjernice opštinskog Operativnog tima

Srijeda, 27.05.2026 | 12:30

Na juče održanom trećem sastanku opštinskog Operativnog tima za pripremu i koordinaciju Samita EU – Zapadni Balkan, nadležni su donijeli niz preporuka i smjernica s ciljem što bolje organizacije funkcionisanja grada, uz uvažavanje svih bezbjednosnih protokola.  

IMCG: Ubistvo Jovanovića pokazuje slabost institucija, političari da ga ne koriste u dnevno političke svrhe

Srijeda, 27.05.2026 | 12:23

Institut za medije Crne Gore (IMCG) upozorava da nerazriješeno ubistvo Duška Jovanovića, direktora i glavnog i odgovornog urednika lista Dan, ostaje jedno od najozbiljnijih svjedočanstava slabosti institucija u suočavanju sa napadima na slobodu medija i javni interes u Crnoj Gori i poziva polititičare da ga ne koriste u dnevno političke svrhe.