Petak, 01.11.2024 | 15:00
IZVOR: avaz.ba

Simptomi i prirodna olakšanja kod migrene

Iako ne postoji trajni lijek za migrenu, prirodni tretmani mogu pomoći u smanjenju učestalosti i intenziteta napada.




Foto: Ilustracija, Pixabay 

Migrena je intenzivna glavobolja koja može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, ometajući svakodnevne aktivnosti. Najčešće pogađa žene, a smatra se da je nasljedna. Migrena se razlikuje od obične glavobolje jer dolazi u epizodama i uključuje specifične neurološke simptome.

Simptomi migrene

Migrena se obično odvija u četiri faze, iako ne moraju sve osobe doživjeti svaku fazu.

1. Prodromalna faza - može početi dan ili dva prije same glavobolje. Simptomi mogu uključivati promjene raspoloženja, pojačan apetit, žeđ, ukočenost vrata i umor.

2. Aura - faza koju ima trećina osoba s migrenom. Aura može trajati od nekoliko minuta do sat vremena, a karakterišu je vizualni poremećaji (svjetlosni bljeskovi, mrlje ili iskrivljeni vid), kao i trnci u rukama i licu.

3. Faza glavobolje - bol se obično javlja s jedne strane glave, ali može se proširiti na cijelu glavu. Bol je pulsirajuća i pojačava se pri fizičkoj aktivnosti. Ostali simptomi uključuju mučninu, povraćanje, osjetljivost na svjetlo (fotofobija) i zvukove (fonofobija).

4. Postdromalna faza - nakon što bol prođe, može se osjećati iscrpljenost, zbunjenost ili opšta slabost.

Prirodno liječenje migrene

Iako ne postoji trajni lijek za migrenu, prirodni tretmani mogu pomoći u smanjenju učestalosti i intenziteta napada. Evo nekoliko prirodnih metoda koje mogu pružiti olakšanje.

Magnezijum - Nedostatak magnezija povezan je s migrenama, pa se suplementacija magnezijem preporučuje osobama koje pate od ovog problema. Magnezij se može naći u zelenom lisnatom povrću, orašastim plodovima i cjelovitim žitaricama.

Đumbir - Studije su pokazale da đumbir može pomoći u ublažavanju simptoma migrene, posebno mučnine. Može se koristiti kao čaj ili u obliku kapsula.

Ulje peperminta i lavande - Masaža sljepoočnica ili vrata uljem lavande ili peperminta može smanjiti napetost i umiriti bol. Lavanda se može koristiti i u aromaterapiji za opuštanje.

Koenzim Q10 - Suplementacija koenzimom Q10 pokazala se učinkovitom u smanjenju učestalosti migrena kod nekih ljudi. Ovaj antioksidans se prirodno nalazi u mesu, ribi i orašastim plodovima.

Meditacija i tehnike disanja - Stres je čest okidač migrene, pa tehnike opuštanja poput meditacije i dubokog disanja mogu smanjiti intenzitet i učestalost napada. Redovna praksa ovih tehnika može biti korisna za opšte zdravlje.

Izbjegavanje okidača - Svaka osoba ima različite okidače migrene. Najčešći uključuju određene vrste hrane (poput alkohola, čokolade, kofeina, zrelog sira), promjene u vremenskim prilikama, nedostatak sna i dehidraciju. 

Esencijalna ulja - Esencijalno ulje lavande i paprene metvice često se koristi kao prirodan lijek za migrenu. Lavanda ima umirujući učinak i može se koristiti u aromaterapiji, dok paprena metvica pomaže u smanjenju bolova kada se nanese lokalno na sljepoočnice.

Migrena može biti vrlo iscrpljujuća, ali kombinacija pravilne ishrane, opuštanja, izbjegavanja okidača i prirodnih tretmana može pružiti olakšanje i bolju kontrolu simptoma.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uhapšen vozač osumnjičen da je pijan prošao kroz crveno svjetlo i izazvao nesreću u Moskovskoj ulici

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 08:23

Podgoričanin K.O.(34) uhapšen je zbog sumnje da je pijan automobilom prošao kroz crveno svjetlo na semaforu u Moskovskoj ulici i izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je stradao V. P.(57), potvrđeno je nezvanično Portalu Pobjeda iz Uprave policije.

Joković: U pripremi novi Zakon o poljoprivredi, predviđa se starosna penzija i naknade već sa 60 godina

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:00

U pripremi je novi Predlog Zakona o poljoprivredi, kazao je u emisiji ”Specijal” TV Podgorica resorni ministar Vladimir Joković.

Ulcinj: Turisti upali u pećinu duboku 15 metara, ekipe za spašavanje ih brzo izvukle

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:07

Dvoje turista danas je upalo u pećinu duboku oko 15 metara u blizini plaže Albatros u Ulcinju, dok su istraživali to područje.

Uspostavljen nadzor zaštite na radu u državnom sektoru: Jedan inspektor pokriva šest opština

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:54

Više od godinu – sve do sredine aprila – nije bilo inspekcijskog nadzora iz oblasti zaštite i zdravlja na radu u državnom sektoru, dok su kontrole sprovođene isključivo u privatnom, prenosi Portal RTV Podgorica.  

Podgorica: Uhapšeni zbog sumnje na ubistvo u pokušaju i nasičničko ponašanje

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 10:12

Podgorička policija uhapsila je M.R. (42) zbog sumnje da je izvršio krivično djelo ubistvo u pokušaju i I.M. (41) zbog sumnje da na djelo nasilničko ponašanje, saopštila je Uprava policije (UP).

U Turskoj napadač ubio četvoro ljudi, ranio osmoro

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 20:48

Naoružani napadač na jugu Turske ubio je četvoro ljudi, a ranio osam, javili su lokalni mediji.     

WhatsApp rješava problem koji ima godinama

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 20:33

WhatsApp nestajuće poruke postoje već godinama, ali uz veliki problem: kada korisnik podesi tajmer, odbrojavanje počinje istog trenutka kada pošalje poruku, a ne kada primalac zapravo pročita sadržaj.  

Runi: Da sam Slot – ne bih Salaha pustio ni blizu stadiona

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 20:21

Mohamed Salah na kraju sezone ide iz Liverpula, a da se pita Vejn Runi ne bi bio ni dozvoljen ulazak na “Enfild” egipatskom napadaču.  

Tramp poslije balske dvorane ima nove planove za Bijelu kuću

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 20:10

Američki predsjednik Donald Tramp razmatra izgradnju heliodroma u Bijeloj kući, jer bi novi i snažniji helikopteri "Patriot" mogli oštetiti Južni travnjak, na kojem trenutno slijeću postojeće letjelice, objavio je Wall Street Journal (WSJ), pozivajući se na izvore upoznate s planovima.  

Odbrana najavljuje žalbu na presudu Peruničiću

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 19:52

Da će se žaliti na presudu Višeg suda, najavljuje branilac Peruničića, Zdravko Begović. S druge strane, advokat Nikola Angelovski, koji je zastupao više oštećenih, ističe da čeka da dobije odluku suda.    

Strujić Harbić pozdravila odluku o zabrani održavanja koncerta Mirka Pajčina: Za mržnju i podjele nema mjesta u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 19:37

Poslanica Bošnjačke stranke Kenana Strujić–Harbić pozdravila je odluku Uprave policije Crne Gore da zabrani održavanje koncerta Mirka Pajčina u Pljevljima, ocjenjujući da je riječ o odgovornom potezu u cilju očuvanja bezbjednosti, međunacionalnog sklada i antifašističkih vrijednosti države.    

Cetinje: Održano predavanje u čast 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 19:24

Predavanje istoričara – kustosa Miloša Vukanovića na temu obnove crnogorske nezavisnosti, održano je danas u dvorištu Muzeja kralja Nikole na Cetinju, u okviru programa kojim Narodni muzej Crne Gore obilježava dvadeset godina od obnove nezavisnosti Crne Gore.  

Dukaj: Bez jakih lokalnih zajednica nema ni jake države

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 19:44

U Tuzima je svečano obilježen Dan Evrope uz poruke da su snažne lokalne samouprave temelj efikasne javne uprave i važan dio evropskog puta Crne Gore, a zvaničnici su istakli značaj reformi, razvoja lokalnih zajednica i jačanja evropskih vrijednosti.     

Koliko dugo treba trajati vježba plank da ojačate trbušne mišiće, gluteus i ramena

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 19:10

Istraživanje iz 2025. godine i stavovi ljekara te trenera ukazuju na to da duže zadržavanje planka ne donosi dodatnu korist za leđa, a može povećati rizik od povrede.  

Bogdanović: Presuda Peruničiću dokaz da je iza prljavih kampanja stajala političko-bezbjednosna hobotnica

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 18:46

Poslanik Demokratske Crne Gore Boris Bogdanović saopštio je da je presuda bivšem direktoru Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Dejanu Peruničiću i nekadašnjem tajnom agentu Srđanu Pavićeviću zbog nezakonitog prisluškivanja i praćenja, dokaz da iza atmosfere blaćenja, podjela, podmetačina i prljavih kampanja nijesu stajali usamljeni pojedinci, nego, kako je rekao, političko-bezbjednosna hobotnica koja je koristila institucije države kao oružje protiv sopstvenog naroda.