Utorak, 12.11.2024 | 15:05
IZVOR: n1.info.rs

Sezona je KESTENA: Evo zašto se isplati uvrstiti ih na jelovnik

Kesteni koji se peku na otvorenoj vatri zvuče kao savršen prizor iz prazničhih  filmova, ali mnogi se pitaju vrijedi li ih pripremati i jesu li dovoljno ukusni i hranjivi da opravdaju sav trud.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Nutritivno gledano, kesteni se prilično razlikuju od drugih orašastih plodova, poput badema ili oraha. Imaju manje kalorija i masti, ali su ipak bogati antioksidansima i mineralima. K tome, cijenjeni su zbog svoje svestranosti u kuhinji.

“Mogu se koristiti u slatkim i slanim jelima ili jednostavno jesti sami”, objašnjava dijetetičarka Barbara Kamp.

“Za razliku od drugih orašastih plodova, kesteni imaju puno više vode i vrlo malo masti”, kaže Liz Applegate s Kalifornijskog univerziteta u Davisu. S obzirom na to, kesteni imaju i manji udio proteina.

Kesteni su većinom sastavljeni od ugljenihhidrata. Budući da ugljenihidrati imaju manje kalorija po gramu od masti (4 kalorije naspram 9 kalorija), kesteni su daleko manje kalorični u poređenju  s drugim orašastim plodovima. Pola šolje kestena ima samo 175 kalorija, dok na primjer pola šolje badema sadrži čak 414 kalorija.

Nedostatak masnoća u kestenima znači da ne pružaju iste kardiovaskularne koristi kao drugi orašasti plodovi, poput visokog sadržaja polinezasićenih i mononezasićenih masti, koje su zdrave za srce.

Ipak, nutritivni profil kestena vrijedan je pažnje. U pola šoljice kestena dobijate pristojne količine mangana, minerala važnog za funkciju ćelija i zdravlje kostiju, kao i bakra koji pomaže tijelu u stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Kesteni takođe sadrže vitamin C, folnu kiselinu, kalijum i 3.6 grama vlakana, što čini 13 posto dnevne preporučene količine.

Kesteni su bogati antioksidansima, posebno elagičnom kiselinom, koja se takođe nalazi u bobičastom voću, šipku, pekanima i orasima. Elaginska kiselina pripada grupi snažnih biljnih spojeva poznatih kao polifenoli. Istraživanja sugerišu da može pomoći u kontroli upala, poboljšanju nivoa holesterola, te smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2 i nealkoholne masne bolesti jetre. Pečeni kesteni sadrže više elaginske kiseline od svježih, vjerovatno zato što toplota uzrokuje hemijsku reakciju koja povećava količinu ovog spoja u plodu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

VOLI je protiv radne nedjelje i neće raditi dok se ne postigne zajedničko rješenje

Subota, 07.02.2026 | 22:15

Pored činjenice da je rad nedjeljom zakonski omogućen, Voli neće raditi dok se ne postigne zajedničko rješenje, saopšteno je iz ove kompanije.

Šaranović: Znamo ko je bio logistička podrška bjekstva Medenice, u ponedjeljak sastanak sa Spajićem

Subota, 07.02.2026 | 21:50

Ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović, gostovao je na Prvoj televiziji. Na početku je govorio o bjeguncima Milošu Medenici i Lidiji Mitrović i napravio jasnu distinkciju između ova dva slučaja jer je jedina sličnost što su oba lica nedostupna nadležnim organima, prenosi Pobjeda.

Kazne zbog nevakcinisanja djece od 300 do 2.000 eura

Nedjelja, 08.02.2026 | 08:27

Djeca koja do septembra ne budu vakcinisana protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječje paralize, malih boginja, epidemijskih zaušaka, rubele, virusnog hepatitisa B, hemofilusa influence tipa B i pneumokoka, osim u slučajevima kada postoji trajna medicinska kontraindikacija, neće moći da se upišu u predškolske ustanove. Njihovim roditeljima, starateljima ili usvojiteljima zbog nepoštovanja obavezne imunizacije prijete novčane kazne u iznosu od 300 do 2.000 eura, piše Dan.

Vuković Kuč: Imali smo raznih atraktivnih ponuda, nećemo u finišu evropskog puta biti dio političke trgovine

Nedjelja, 08.02.2026 | 08:07

Raznih atraktivnih ponuda smo već imali i to nas apsolutno ne zanima ako nije paket za stabilizaciju i sigurnu evropsku integraciju Crne Gore. Bili smo glavni akter evropskog puta Crne Gore i uprkos velikoj destrukciji doveli ga do kraja, nećemo u finišu pristati da budemo dio političke trgovine i ucjene, kazala je u intervjuu Pobjedi Aleksandra Vuković Kuč, potpredsjednica DPS i poslanica.

SAD: Pogrebnik kod kog je pronađeno 190 tijela osuđen na 40 godina zatvora

Subota, 07.02.2026 | 21:39

Direktor pogrebnog preduzeća u Koloradu, Džon Holford (46), osuđen je na 40 godina zatvora nakon što su vlasti otkrile skoro 200 tijela u stanju raspadanja u njegovom pogrebnom preduzeću.

NVO Antifašisti Cetinja o izjavi Moma Koprivice: Crna Gora nije država “većinskog naroda”

Nedjelja, 08.02.2026 | 21:08

Izjava potpredsjednika Vlade Crne Gore Moma Koprivice, da bi „zajedništvo Crnogoraca i Srba pokazalo da većinski narod u Crnoj Gori može prevazići vještačke podjele“, predstavlja perfidno prepakovanu etnonacionalnu politiku, koja se lažno predstavlja kao tolerancija i pomirenje, navodi NVO Antifašisti Cetinja.

Džastin Biber se pridružio Ludakrisu na zabavi pred Super Boul: probudili nostalgiju pjesmom „Bejbi“

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:52

Džastin Biber se pridružio Ludakrisu na sceni tokom izvođenja pjesme „Bejbi“ na zabavi uoči Super Boula. Ovim nastupom obilježili su nostalgičan susret na sceni, podsjećajući na pjesmu iz 2010. godine.

Medojević: Vrijeme je za vanredno stanje i vladu nacionalnog spasa

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:31

Predsjednik Pokreta za promjene (PZP) Nebojša Medojević komentarisao je otvoreno pismo bivše tužiteljke Lidije Mitrović koja se trenutno nalazi u bjekstvu. On je poručio da je krajnje vrijeme za uvođenje vanrednog stanja i Vladu nacionalnog spasa.

Drakić: Funkcioneri sumnjivu imovinu prebacuju na povezana lica u inostranstvu

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:22

Agencija za sprečavanje korupcije najavljuje pojačane i temeljne provjere imovine javnih funkcionera. Cilj je da se kontrola imovine konačno pomjeri sa formalnih na suštinske provjere, uključujući sumnje na skrivanje imovine preko povezanih lica i u inostranstvu.

Simpsonovi su "znali" i za Džefrija Epstina? "Ludaci na ostrvu u tajnosti upravljaju svijetom"

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:18

Gledaoci su primijetili detalj u animiranom sitkomu - postojanje ostrva u vlasništvu osuđenog pedofila Džefrija Epstina.

“Građani” preokretom u finišu utišali Enfild

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:03

Derbi Premijer lige između Liverpula i Mančester Sitija ponudio je sve ono što se od ovakvog meča i očekuje – visok tempo, žestoku borbu, velike šanse i dramatičan rasplet. Na kraju su se radovali gosti, koji su na Enfildu slavili 2:1, golovima u završnici susreta.

Ministarstvo sporta: Čestitke osvajačima medalja

Nedjelja, 08.02.2026 | 19:46

Ministarstvo sporta i mladih upućuje čestitke karate reprezentaciji Crne Gore na izuzetnom uspjehu ostvarenom na Evropskom prvenstvu za kadete, juniore i mlađe seniore u Limasolu.

Da li će Vladina odluka smanjiti hiperprodukciju luča ili poništiti dotadašnji trud đaka?

Nedjelja, 08.02.2026 | 19:37

Nedavna Vladina odluka kojom se mijenjaju kriterijumi za dobijanje Luče, prema kojoj se osim odličnog uspjeha traži i odličan rezultat na eksternoj provjeri znanja, izazvala je oprečne reakcije u javnosti. Školske 2024/2025. bilo je 885 luča, od čega je na završnoj provjeri znanja sve petice imalo 70 učenika. Naši sagovornici, s jedne strane, kažu da bi vladina mjera mogla smanjiti hiperprodukciju luča dok drugi ipak strahuju da bi taj jedan ispit zbog treme ili stresa mogao poništiti sav dotadašnji trud.

Đukić: Zabrinjavajuće da 75 odsto građana smatra da nije bezbjedno voziti biciklo u Podgorici

Nedjelja, 08.02.2026 | 19:22

Iako građani Podgorice sve češće koriste bicikla i dalje je izražen problem njihove bezbjednosti, kao i nedostatka infrastrukture. To je pokazalo istraživanje NVO Biciklo.me, predstavljeno u Jutarnjem programu RTV Podgorica.

Institut Igalo sjutra opet otvara vrata pacijentima i gostima

Nedjelja, 08.02.2026 | 19:18

Nakon redovne zimske pauze, Institut “Dr Simo Milošević” sjutra ponovo otvara vrata za prijem pacijenata i gostiju.