Utorak, 03.12.2024 | 17:32
IZVOR: klix.ba

Ovo su NAJZDRAVIJE VRSTE POVRĆA: Uvrstite ih u ishranu

Povrće bi trebalo biti dio svakodnevne ishrane jer osigurava važne nutritijente poput prehrambenih vlakana, antioksidansa te vitamina i minerala.




Foto: Ilustracija/ Pixabay.com

Ishrana bogata povrćem može smanjiti rizik od određenih zdravstvenih stanja poput srčanih bolesti i moždanog udara.

Dijetetičarka Elizabet Šov pojasnila je za Eat This, Not That koje su najzdravije vrste povrća koje bi trebalo uvrstiti u ishranu.

Među njima se izdvaja artičoka kao povrće sa najviše vlakana. Visok sadržaj vlakana može pomoći u mršanju, dok antioksidansi i fitonutrijenti u artičokama podržavaju imuni sistem i smanjuju rizik od srčanih bolesti.

Takođe, cvekla je namirnica koja izaziva podijeljena mišljenja zbog svog okusa, ali se nalazi među najzdravijim povrćem. Bogata je vlaknima i antioksidansima te pruža mnoge prednosti za cjelokupno zdravlje.

Prokulice su postale popularno povrće koje ima visoku gustoću hranjivih materija. Njihova zdravstvena prednost je što sadrže spojeve koji štite stanice i imaju antikancerogena svojstva pa su usmjerene na prevenciju bolesti.

Osim toga, mrkva je povrće koje je zdrava alternativa za grickalice, a može se koristiti u salatama, supama i dezertima poput energetskih kuglica. Odličan izvor proteina i vlakana je grašak koji sadrži fitohemikalije koje pomažu u borbi protiv raka, smanjuju holesterol i pružaju antioksidativne prednosti.

Spanać e takođe jedna od najzdravijih vrsta povrća koji sadrži nitrate koji pomažu u smanjenju krvnog pritiska. Ova namirnica je niskokalorična i može se konzumirati na razne načine, u supama, smutijuma,  mufinima, salatama i kao prilog jelima.

Batat se ističe sadržajem antioksidansa I beta-karotena koji podržavaju zdravlje očiju i imuniteta, a može se pripremati tokom cijele godine.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto se rizik od srčanog udara povećava tokom ljeta

Nedjelja, 21.06.2026 | 18:12

Ljeto sa sobom donosi više svjetla, topline i aktivnosti na otvorenom. Ali dok mnogi uživaju u bezbrižnim trenucima, tiha opasnost može se skrivati u pozadini: povećan rizik od srčanog udara.

Kako nedostatak vitamina C utiče na naše zdravlje: Poseban efekat ostavlja na mozak

Petak, 19.06.2026 | 15:06

Novo istraživanje iz Japana sugeriše da bi svakodnevna ishrana mogla igrati ključnu ulogu u usporavanju starenja mozga, s posebnim naglaskom na unos vitamina C.

Revolucionarno otkriće: Kombinacija koja bi mogla da spriječi povratak raka

Utorak, 16.06.2026 | 19:44

Broj slučajeva raka kože naglo je porastao poslednjih godina. Najnovije studije pokazuju da bi kombinacija mRNA vakcine i imunoterapije mogla dugoročno zaštititi pacijente od povratka bolesti.  

Neurolog upozorava na tri najčešća okidača migrene tokom ljeta

Utorak, 16.06.2026 | 18:45

Osobe koje pate od migrene često primjećuju da se napadi javljaju češće tokom naglih promjena vremena. Stručnjaci upozoravaju da visoke temperature, promjene atmosferskog pritiska i ljetnje oluje mogu biti snažni okidači, zbog čega je važno prepoznati rizike i na vrijeme reagovati.  

Visoke temperature u velikoj mjeri opterećuju srce - simptomi koje ne treba ignorisati

Srijeda, 10.06.2026 | 20:57

Sunčano i toplo vrijeme za mnoge znači duži boravak na otvorenom i ljetnje aktivnosti, ali za srce takvi uslovi predstavljaju dodatni napor.  

Teodora Martinko – Simbol hrabrosti i istrajnosti

Utorak, 23.06.2026 | 17:39

Teodora Martinko, djevojka koja je preživjela tragediju pada nadstrešnice u Novom Sadu, ostvarila je još jedan važan životni uspjeh, položila je vozački ispit.  

Tivat: Kontrolisano 146 učesnika u saobraćaju, uhapšene dvije osobe

Utorak, 23.06.2026 | 17:34

Saobraćajna policija u Tivtu sprovela je kampanju pojačane kontrole saobraćaja pod nazivom “Motociklisti bezbjedno u saobraćaju“ i tom prilikom sankcionisala više osoba.  

Nikolić: Tri i po decenije DPS-a obilježene su državnim uspjesima

Utorak, 23.06.2026 | 17:22

Veličanstvena proslava 35 godina Demokratske partije socijalista (DPS) okupila je generacije ljudi koji su stvarali i branili modernu Crnu Goru, saopštio je šef Kluba poslanika te partije u Skupštini Crne Gore Andrija Nikolić.  

Suljević sa delegacijom CINGO: Snažno civilno društvo ključ evropskog puta Crne Gore

Utorak, 23.06.2026 | 17:10

Snažno i nezavisno civilno društvo jedan je od najvažnijih saveznika države na putu ka Evropskoj uniji, poručeno je na sastanku ministra regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Ernada Suljevića sa delegacijom Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope (CINGO), koja boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori od 23. do 25. juna.  

Veći dio Podgorice ponovo bez struje

Utorak, 23.06.2026 | 16:40

U većem Podgorice ponovo je došlo do prekida snabdijevanja električnom energijom.

Gutić posjetio Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj

Utorak, 23.06.2026 | 16:22

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić, sa saradnicima posjetio je Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj, gdje je razgovarao sa direktoricom Elisom Berbo i zaposlenima.  

Cetinje: Najoštrije sankcije za narušavanje javnog reda i mira u naseljima

Utorak, 23.06.2026 | 16:14

Na inicijativu gradonačelnika Prijestonice Cetinje Nikole Đuraškovića, danas je održan sastanak sa predstavnicima Uprave policije, Komunalne policije i inspekcije Prijestonice Cetinje, Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj, Sekretarijata za obrazovanje, sport i mlade, kao i Centra za socijalni rad, a povodom sve učestalijih prijava građana o pojavama devijantnog ponašanja među djecom i mladima, narušavanju javnog reda i mira i oštećenju javne infrastrukture u pojedinim gradskim naseljima, saopštili su iz Prijestonice Cetinje.  

Dijana Vučković nova dekanka Filozofskog fakulteta UCG

Utorak, 23.06.2026 | 16:08

Upravni odbor Univerziteta Crne Gore imenovao je danas prof. dr Dijanu Vučković za novu dekanku Filozofskog fakulteta UCG za mandatni period 2026–2029. godine. Na istoj sjednici, prof. dr Tatijana Dlabač imenovana je za dekanku Pomorskog fakulteta Kotor u drugom trogodišnjem mandatu.     

Koja je metoda bolja za mršavljenje: Povremeni post ili brojanje kalorija

Utorak, 23.06.2026 | 16:05

Povremeni post i brojanje kalorija dva su najpopularnija načina za postizanje gubitka težine. Međutim, koja od ove dvije metode mršavljenja donosi bolje rezultate?

Ostaju na snazi granice Opštine Tuzi definisane važećim zakonom

Utorak, 23.06.2026 | 14:41

Svi predlozi za teritorijalne promjene Opštine Tuzi, od obje strane u postupku, odbijeni su, što je jasno konstatovano u zapisniku. Time ostaju na snazi granice Opštine Tuzi definisane važećim zakonom, saopštili su iz Opštine Tuzi.