Petak, 06.12.2024 | 09:23
IZVOR: index.hr

Stručnjaci otkrili: O čemu PSI misle dok vlasnika nema kod kuće?

Svaki vlasnik psa zna koliko je teško ostaviti ljubimca kod kuće i otići na posao uz onaj tužan pogled koji vas prati do vrata.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Psi, naravno, ne razumiju koncept rada pa često provode sate pitajući se gdje ste nestali i da li ćete se vratiti. Prema bihejvioralistkinji Ejdrijen Karson, odlaske vlasnika iz kuće psi uglavnom povezuju s pozitivnim iskustvima.

„Ako ste dugo bili odsutni, vaš pas bi mogao da bude posebno uzbuđen kada se vratite kući. Istraživanja pokazuju da što ste duže odsutni, to je vaš pas srećniji kada se vratite“, objašnjava Karson.

Međutim, psi su društvena bića pa osjećaju tugu kada njihov omiljeni čovjek nije u blizini, čak i ako nemaju izraženu separacijsku anksioznost. Karson naglašava da se psi dobro nose sa rutinama i poznatim okruženjem. Iako su možda tužni kada odlazite na posao, brzo se prilagode i posvete spavanju, žvakanju igračaka ili osluškivanju zvukova.

Većinu vremena koje provode sami zapravo prespavaju, što im pomaže da skrate sate do vašeg povratka, piše Mirror, a prenosi Index.hr.

Prema Stenliju Korenu, profesoru psihologije na Univerzitetu Britiš Kolumbija, psi sanjaju o lovu na ptice ili provalnike.

„Obrasci snova kod pasa vrlo su slični ljudskim obrascima“, tvrdi Koren.

Psihološkinja Dejdre Beret podržava tu ideju i vjeruje da psi sanjaju o svojim svakodnevnim iskustvima, što uključuje i njihove vlasnike.

Iako samoća nije prirodno stanje za mnoge pse, neki izražavaju neprijatnost zbog odvajanja kroz lajanje i cviljenje, dok drugi pokazuju tjeskobu na druge načine – poput uništavanja predmeta ili neobičnog ponašanja u kući.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uskoro stiže i KANADER iz Hrvatske, prvo će GASITI POŽARE na primorju, pa prelazi u Podgoricu

Utorak, 12.08.2025 | 11:47

Kanader koji država Hrvatska šalje kao pomoć Crnoj Gori, stiže u narednih sat, do dva, rečeno je "Vijestima" iz Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, a logistička podrška mu je obezbijeđena.

Policija POJAČAVA NADZOR iz vazduha i strogo kažnjava odgovorne, do sada identifikovano šest OSUMNJIČENIH za izazivanje požara

Utorak, 12.08.2025 | 11:40

Uprava policije saopštila je da preduzimaju sve neophodne mjere i radnje u cilju utvrđivanja uzroka požara koji su u poslednja dva dana aktivni na teritoriji više opština i regija širom države.

Danas ZASJEDA Koordinacioni tim za zaštitu i spašavanja

Utorak, 12.08.2025 | 11:08

Sjednica Koordinacionog tima za zaštitu i spašavanje, kojim rukovodi predsjednik Vlade Milojko Spajić, biće održana danas u zgradi Vlade sa početkom u 14 sati, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Vlade Crne Gore.

Šćekić ČESTITAO Međunarodni dan mladih: "Vaša energija je NAJVRIJEDNIJI resurs naše zemlje“

Utorak, 12.08.2025 | 10:56

Povodom 12. avgusta – Međunarodnog dana mladih, ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić uputio je čestitku svim mladima u Crnoj Gori, ističući njihovu ključnu ulogu u razvoju društva.

ZAPALILO se vozilo u pokretu u mjestu Brajići, nema POVRIJEĐENIH

Utorak, 12.08.2025 | 10:27

Nema povrijeđenih u požaru koji je buknuo na automobilu u pokretu, na magistralnom putu Cetinje - Budva, u mjestu Brajići.

URA: Vlada odmara dok država gori

Utorak, 12.08.2025 | 10:19

Saopšteno iz GP URA.

Vojska CG angažovana na GAŠENJU POŽARA u Piperima

Utorak, 12.08.2025 | 10:14

Preko 100 pripadnika Vojske Crne Gore, sa specijalizovanim vozilima i opremom, bilo je tokom čitave prethodne noći angažovano na gašenju požara na području Pipera, gdje je vatra prijetila da zahvati šire područje i dodatno ugrozi domaćinstva, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Znate li zašto u hotelima ponekad NEMA sobe broj 420?

Utorak, 12.08.2025 | 09:58

Ako ste se ikada pitali zašto u nekim hotelima ne možete pronaći sobu s brojem 420, razlog nije praznovjerje, ukletost ili loša sreća.

UDES na putu Bar-Ulcinj, POVRIJEĐEN motociklista

Utorak, 12.08.2025 | 09:40

U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u 7.05 sati, na magistralnom putu Bar – Ulcinj, povrijeđen je motociklista.

I pljevaljski vatrogasci GASIĆE POŽARE u Podgorici

Utorak, 12.08.2025 | 09:27

Pet pljevaljskih vatrogasaca jutros je krenulo sa dva vatrogasna vozila put Podgorice, kako bi pomogli svojim kolegama koji se bore sa vatrenim stihijama.