Srijeda, 11.12.2024 | 20:01
IZVOR: n1.hrvatska.hr/index.hr

Šta se DOGAĐA s tijelom ako svaki dan JEDEMO PAPRIKE?

Paprika babura svestrano je i hranjivo povrće koje mnogi vole zbog slatkoće, svježine i zadovoljavajuće hrskavosti, tvrdi dijetetičarka Julia Kasidi. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Dijetetičarka Kris Dili dodaje da paprike nemaju kapsaicin, spoj koji čini ljute paprike pikantnima. Različite boje paprika pružaju različite ukuse – zelene su gorkastije jer nisu sazrele, dok su crvene, narandžaste i žute slađe. Osim što su ukusne, paprike su bogate hranjivim materijama poput vitamina C, kalijuma i antioksidansa.

Takođe, paprike su izvrsne za jačanje imunološkog sistem jer su bogate vitaminom C koji potiče proizvodnju bijelih krvnih smzrnaca, kaže  Kasidi.  Pomažu i u hidrataciji jer sadrže visok udio vode i malo kalorija, objašnjava dijetetičarka Mišel Rothesin.  prenosi Index.hr.

Uz to, dobar su izvor vlakana što doprinosi osjećaju sitosti, zdravlju probave i regulaciji šećera u krvi, dodaje dijetetičarka Ariana Wood.

“Visok udio vode i vlakana čini paprike odličnim saveznikom u održavanju zdrave tjelesne težine”, istaknula je Dili za Parade.

Paprike su sasvim prikladne za svakodnevnu konzumaciju

Paprike donose i brojne druge koristi, poput zaštite zdravlja očiju zahvaljujući luteinu i zeaksantinu te smanjenja upala zbog spojeva poput kvercetina i luteolina.

“Crvene i narandžaste paprike sadrže beta-kriptoksantin koji može smanjiti rizik od reumatoidnog artritisa, dok visoke razine vitamina C mogu štititi kosti i hrskavicu”, navodi ona. 

Takođe, flavonoidi i antioksidansi u paprikama mogu podržati zdravlje mozga i smanjiti rizik od kognitivnog pada, dodaje Kasidi. 

"Dakle, iako su paprike zdrave i zapravo sasvim prikladne za svakodnevnu konzumaciju, neki ljudi s probavnim problemima, poput refluksa ili IBS-a (sindrom iritabilnog crijeva), mogu osjetiti nelagodu". 

“Ključ je u raznolikosti prehrane”, kaže  Vud, dodajući da je važno jesti šaroliko povrće.

"Za maksimalnu korist, paprike se mogu konzumirati sirove s humusom, pečene na roštilju ili punjene različitim sastojcima poput mesa, tofua ili povrća", zaključuju. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ejdrijan Njui postaje šef tima Aston Martina od 2026. godine

Srijeda, 26.11.2025 | 21:23

Ejdrijan Njui, jedan od najcjenjenijih inženjera u istoriji Formule 1, preuzeće funkciju šefa tima Aston Martina od sezone 2026, saopštio je britanski tim. Dosadašnji rukovodilac Endi Kauel preći će na poziciju prvog čovjeka zaduženog za strategiju.

Iković: Kokošije đubrivo se odlaže u Zetu, rukovodstvo ne zna ili neće to da zaustavi

Srijeda, 26.11.2025 | 20:58

Prema nezvaničnim informacijama đubrivo se doprema sa farme kokošaka iz Martinića na parcelama na obali Gračanice na dalju preradu i pakovanje za prodaju - saopštio je na društvenoj mreži Instagram građanski i ekološki aktivista i odbornik Pokreta Preokret u Skupštini Opštine Danilovgrad Vuk Iković.

Drobnjak i Popović ne igraju protiv Portugala

Srijeda, 26.11.2025 | 20:49

Igor Drobnjak i Petar Popović neće igrati u sjutrašnjem meču prve runde kvalifikacija za Mundobasket protiv Portugala.

Objavljen UN izvještaj o sreći, Crna Gora na 71. mjestu; U Crnoj Gori se nerado volontira i pomaže

Srijeda, 26.11.2025 | 20:37

Objavljen UN izvještaj o sreći, Crna Gora na 71. mjestu, ali nema dobre ocjene kad je u pitanju odnos prema drugima  

Gimnazija "Slobodan Škerović" obilježila simboličan jubilej - ukupno 25.000 knjiga upisano u fond škole

Srijeda, 26.11.2025 | 20:33

Direktor škole Zoran Pejović istakao da imaju kapaciteta da poklanjaju knjige drugim osnovnim i srednjim školama, kao i da će nastaviti to da rade i u budućnosti

Pokuševski se obratio Željku Obradoviću: Ti si Partizan

Srijeda, 26.11.2025 | 20:11

Košarkaš Partizana Aleksej Pokuševski se oglasio povodom vesti da Željko Obradović više nije trener crno-bijelih.

Željeznički prevoz: Broj putnika veći 10 odsto u odnosu na 2024. godinu

Srijeda, 26.11.2025 | 20:06

Željeznički prevoz bilježi porast putnika za oko 10 odsto ove godine, saopšteno je iz tog preduzeća u Jutarnjem programu RTV Podgorica.

Fudbalerke u petak protiv Rumunije: "Da se istorijska godina završi na lijep način"

Srijeda, 26.11.2025 | 19:51

Crnogorska ženska fudbalska reprezentacija 2025. godinu zaključiće prijateljskom utakmicom s Rumunijom, u petak od 13 sati na glavnom terenu Trening kampa FSCG.

Klub odbornika DPS Berane: Vlast namjerava da podigne cijene parkinga za 30 odsto

Srijeda, 26.11.2025 | 19:41

Stavljanjem u skupštinsku proceduru Predloga Odluke o davanju saglasnosti na cjenovnik usluga Društva sa ograničenom odgovornošću „Parking servis“ Berane i povećanjem cijena za 30% predstavlja još jedan pokušaj lokalne vlasti da svoje neuspjehe i neodgovornost prebaci na teret građana, saopštio je je Kluba odbornika Demokratske partije socijalista u SO Berane.

Nikol Kidman progovorila o životnom brodolomu nakon razvoda: ‘Držim se"

Srijeda, 26.11.2025 | 19:23

Nikol Kidman otvoreno je govorila o emotivnim izazovima nakon što su Kit  Urban i ona okončali brak dug gotovo dvije decenije.