Zahvaljujući brzom transportu i novim sistemima skladištenja, svježe voće i povrće se može kupiti tokom cijele godine.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ali to ne znači da treba da jedete sve što nađete na policama prodavnica.
"Što je duže vreme između branja i konzumiranja, voće ima manje hranljivih materija“, kaže Elizabet Somer, autorka knjige Eat Your Way to Happiness. Upravo zbog toga svoju ishranu treba bazirati na svežoj hrani iz okoline, a izbegavati hranu koja nije sezonska, piše Punkufer.
1. Špargle
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Špargle se u prodavnicama mogu naći skoro tokom cijele godine, ali su najbolje u proljeće kada su vrhovi čvrsti i ukusni. Zimske špargle potiču iz zemalja Latinske Amerike i veoma su „drvenaste“ i bezukusne.
Izaberite umjesto toga:
Prokelj je pun vitamina C koji jača imunitet i vitamina K koji jača kosti. Najbolje ga je kombinovati sa domaćom slaninom.
2. Breskve
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ljeto je glavno godišnje doba za breskve, koje su tada najsočnije i najslađe. Poslije avgusta, teško ih je naći u prodavnicama. Ako još uvijek vidite ovo „dlakavo“ voće na policama prodavnica, vjerovatno je došlo iz Južne Amerike.
Izaberite umjesto toga:
Agrumi poput pomorandže, koji su puni slatkog i kiselog soka i drugih vitamina i minerala koji štite organizam od sezonskih prehlada i gripa.
3. Svjež grašak
Slatki i savitljivi grašak je prolećna poslastica i smatra se jednim od najčistijih povrća na tržištu. Ako tokom zimskih mjeseci naiđete na grašak, plodovi će biti brašnasti i lošeg ukusa.
Izaberite umjesto toga:
Smrznuti grašak koji se bere u jeku sezone i ukusom je najbliži „pravom“.
4. Klip kukuruza
Bolje je jesti kuvani ili pečeni kukuruz nego grickati čips. Ali svježi klipovi u zimskim mesecima daleko su od onih ljetnjih plodova punih slatkih i mekih zrna.
Izaberite umesto toga:
Zamrznuti proizvodi kao što je kukuruz šećerac je zdravija alternativa svježoj hrani. U zimskim mjesecima ne možete grickati klip, ali ćete i dalje dobiti važne izvore luteina konzumiranjem zrna.
5. Jagode
Foto: Ilustracija/Pixabay. com
Ako naiđete na jagode tokom zime, riječ je o proizvodu koji stoji u frižideru pola ljeta i cijelu jesen. Takve bobice nemaju ukus i miris jagode, a hranljive materije su nestale tokom dugotrajnog skladištenja.
Izaberite umjesto toga:
Smrznuti šumski plodovi se beru u vreme maksimalne sočnosti, odlično se kombinuju u pripremi pečenih poslastica poput pita i savijača.
6. Paradajz
Krajem ljeta paradajz pruža maksimalan ukus, sočnost i aromu. Ali ako su posle toga bili u frižideru nekoliko mjeseci, budite sigurni da su plodovi izgubili svježinu i ukus i količinu likopena.
Izaberite umjesto toga:
Svježe je uvijek najbolje, ali u zimskim mjesecima za pripremu supa, variva i soseva poslužiće i paradajz iz konzerve i pire paradajz. Ako imate mogućnost, izaberite tegle sa organski uzgojenim voćem i bez konzervansa.
7. Borovnice
Foto: Ilustracija/Pixabay. com
Ne samo da su borovnice izuzetno skupe u zimskim mjesecima, već im nedostaje i količina vitamina C i češće su podložne truljenju.
Izaberite umjesto toga:
Smrznute borovnice su zdrave kao i sveže, a sadrže skoro istu količinu antioksidanata.
KOMENTARI (0)