Četvrtak, 26.12.2024 | 07:30
IZVOR: index.hr

Doktor otkrio - Popularni praznični napitak može vam poboljšati KVALITET SNA

Praznično vrijeme često povezujemo s kaloričnom hranom i pićem, ali jeste li znali da vaš omiljeni božićni napitak može imati iznenađujuće zdravstvene prednosti? Prema dr. Timu Merceru, neke namirnice i pića u kojima uživamo za praznike mogu poboljšati kvalitet sna.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Za početak, vaša božićna večera, posebno ako sadrži ćuretinu, može biti mnogo zdravija nego što mislite. Ćuretina je bogata triptofanom, aminokiselinom koja podstiče opuštanje i pospanost. "Triptofan prirodno podstiče proizvodnju melatonina i serotonina, što može olakšati opuštanje i pripremu za spavanje", objašnjava dr. Mercer.

Uz ćuretinu, doktor ističe da topla čokolada, omiljeni božićni napitak, može imati blagotvoran učinak na san, ali pod jednim uslovom. "Topla čokolada može poduprijeti san ako koristite verziju s manje šećera ili bez kofeina", savjetuje dr. Mercer za Mirror.

"Kao bazu koristite mlijeko koje prirodno sadrži triptofan, a on potiče proizvodnju melatonina i serotonina, hormona koji pomažu opuštanju. Toplo mlijeko ima umirujući učinak i šalje signal tijelu da je vrijeme za odmor."

Kako biste izbjegli neželjeni učinak, doktor predlaže pripremu napitka s čistim kakaom koji sadrži minimalne količine kofeina, za razliku od tamne čokolade. "Zasladite ga umjereno medom ili malom količinom šećera jer previše šećera može uzrokovati nagli skok šećera u krvi, što kasnije može poremetiti san."

Orašasti plodovi takođe mogu igrati ključnu ulogu u vašem opuštanju prije spavanja. Bademi su prirodni izvor melatonina i magnezijuma, a magnezijum je poznat po tome što poboljšava kvalitet sna, posebno kod onih koji se bore s nesanicom.

"Šaka badema prije spavanja može biti savršen večernji snack za bolji san", kaže dr. Mercer.

Orasi sadrže triptofan koji tijelo pretvara u melatonin i pomaže regulaciji ciklusa spavanja i budnosti. Osim toga, orasi su bogati omega-3 masnim kiselinama koje podržavaju zdravlje mozga i indirektno pridonose boljem snu.

Što se tiče voća, trešnje i brusnice takođe imaju pozitivan učinak na san. Trešnje su prirodni izvor melatonina, hormona koji reguliše san. Konzumacija svježih trešanja ili soka od trešanja može vam pomoći da lakše zaspite. Brusnice su bogate vitaminom C i melatoninom, što ih čini izvrsnim dodatkom vašoj prazničnoj ishrani.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Spajić ČESTITAO Dan opštine: Pred Petnjicom brojne šanse za PRIVREDNI rast

Ponedjeljak, 04.08.2025 | 09:20

Stabiline lokalne finansije, ravnomjerni razvoj i pozitivna demografska slika sjevera, prioritetni su ciljevi Vlade i zato, sa puno optimizma vam čestitam 4. avgust, Dan Opštine Petnjica, kazao je predsjednik Vlade Milojko Spajić čestitajući rukovodstvu i građanima Petnjice Dan Opštine.

Mandić: Turistički potencijal Plužina temelj za ODRŽIVI razvoj i NAPREDAK opštine

Ponedjeljak, 04.08.2025 | 09:17

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uputio je čestitke rukovodstvu, građankama i građanima opštine Plužine povodom Dana opštine, poželjevši im napredak, slogu i stabilnost.

Tramp OTKRIO da li će POMILOVATI Didija: "Teško je..."

Ponedjeljak, 04.08.2025 | 09:09

Predsednik SAD, Donald Tramp izjavio je da bi mu bilo "teško" da pomiluje repera Šona Didija Kombsa, koji je nedavno proglašen krivim po dvije tačke optužnice za organizovanje prostitucije.

Strućnjaci OTKRIVAJU: Ovo je IDEALNO doba DANA za uživanje u SLADOLEDU

Ponedjeljak, 04.08.2025 | 08:52

Zaboravi na grickanje sladoleda usput ili usred dana – pravi trik je da ga pojedete posle balansa na tanjiru.

Milatović: Uvjeren sam da će Plužine nastaviti da budu primjer ODGOVORNE politike i domaćinskog odnosa prema prirodi

Ponedjeljak, 04.08.2025 | 08:43

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je srdačne čestitke povodom Dana opštine Plužine rukovodstvu opštine, odbornicama i odbornicima i svim stanovnicima tog grada.

Mladi Bond - Novi identitet agenta 007 u rukama Toma Hollanda

Ponedjeljak, 04.08.2025 | 08:18

I dok se šuška da bi mogao da postane novi tajni agent 007, Tom Holland otkriva da mu je još važnije da ne izgori u poslu.  

Da li znate čemu služi RUPICA na otvaraču LIMENKE? Korisnija je nego što mislite

Ponedjeljak, 04.08.2025 | 08:06

Za limenke iz kakvih danas pijemo zaslužan je američki inženjer Ermal Frejs!

U ponedjeljak PROMJENLJIVO i NESTABILNO VRIJEME uz ove TEMPERATURE

Nedjelja, 03.08.2025 | 15:05

U ponedjeljak nas očekuje nestabilno vrijeme sa mjestimičnom kišom, saopštili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

ZAPLIJENJEN alkohol vrijedan blizu 12.000 eura, oduzet LSD, amfetamin, marihuana

Nedjelja, 03.08.2025 | 15:02

Na graničnom prelazu Dobrakovo, na ulazu u Crnu Goru, izvršena je granična kontrola lica D.M.(51) iz Nikšića, koji je upravljao teretnim motornim vozilom marke Volvo.

Često vam se ZNOJE DLANOVI? Otkrijte EFIKASNE METODE za trajno rješenje

Nedjelja, 03.08.2025 | 14:49

Znojenje dlanova može biti neprijatno iskustvo. Nasreću, određeni tretmani vam mogu pomoći u znatnom ublažavanju ovoga.