Ponedjeljak, 13.01.2025 | 10:07
IZVOR: una.rs

Nemojte ga IZBJEGAVATI ZIMI: Ananas ima sjajno dejstvo ako ste PREHLAĐENI

Ananas je bogat vitaminima i mineralima.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Većina nas voli tropsko voće ananas. Međutim, ovo slatko, aromatično voće nije samo ukusno već je i veoma zdravo.

Osim dosta vitamina i minerala, ananas je dobar saveznik u prehladi kao i kod upalnih procesa.

Evo nekoliko razloga zašto je ananas dobar:

Hranljivost

Ananas je bogat vitaminima i mineralima, uključujući vitamin C, vitamin B6, folate, mangan i bakar. Ovi hranljivi sastojci mogu doprinijeti zdravoj ishrani.

Podrška imunološkom sistemu

Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C, ananas može pomoći u jačanju imunološkog sistema i borbi protiv infekcija kao i u smanjenju rizika od srčanih bolesti i poboljšanju zdravlja srca.

Vitamin C i antioksidanti prisutni u ananasu mogu pomoći u očuvanju zdravlja kože, podsticanju proizvodnje kolagena i smanjenju znakova starenja.

Konzumiranje ananasa ili svežeg soka od ananasa može pomoći u ublažavanju simptoma prehlade i gripa, zahvaljujući svom antiinflamatornom dejstvu i visokom sadržaju vitamina C.

Probavno zdravlje

Ananas sadrži enzim bromelain koji može pomoći u varenju proteina, olakšavajući probavu i smanjujući nadutost.

Antiinflamatorna svojstva

Bromelain takođe ima antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju upala u tijelu.

Zdravlje kostiju

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ananas sadrži mangan, mineral koji je važan za zdravlje kostiju i metabolizam.

Antioksidativna svojstva

Ananas sadrži antioksidante koji mogu pomoći u borbi protiv slobodnih radikala i smanjenju rizika od hroničnih bolesti.

Bromelain iz ananasa

Bromelain je enzim koji se nalazi u ananasu i poznat je po svojim brojnim koristima za zdravlje. Bromelain je proteolitički enzim koji se nalazi u soku i pulpi ovog voća, ima izuzetna antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju upale i oteklina u tijelu.

Takođe, bromelain može olakšati varenje proteina, što ga čini korisnim dodatkom kod probavnih problema kao što su nadutost i gasovi.

Uzmite u obzir da prekomjerna konzumacija ananasa može izazvati iritaciju usta ili želudačne probleme kod nekih ljudi, pa je važno konzumirati ga umjereno i u skladu sa sopstvenim tolerancijama i zdravstvenim stanjem. 

Pri korišćenju suplemenata ili koncentrisanih oblika bromelaina, preporučuje se konsultacija sa ljekarom kako bi se izbjegli neželjeni efekti ili interakcije sa drugim ljekovima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Ove tri male promjene bi mogle da sačuvaju zdravlje srca

Utorak, 10.03.2026 | 21:37

Kardiovaskularne bolesti predstavljaju jedan od glavnih zdravstvenih problema u svijetu, ali jednostavne promjene u svakodnevnom životu mogu da budu način da sačuvate zdravlje srca, otkrio je kardiolog dr Frančesko Lo Monako.

Kako da usporite gubitak mišićne mase? Ova kombinacija treninga i ishrane je ključna

Utorak, 10.03.2026 | 15:37

Gubitak mišićne mase je prirodan dio starenja, ali kada postane izraženiji i počne da utiče na svakodnevno funkcionisanje, govori se o sarkopeniji.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.

Popularne namirnice koje svakodnevno jedemo mogu oštetiti zube i povećati rizik od karijesa

Subota, 07.03.2026 | 16:02

Očuvanje zdravlja zuba ne zavisi samo od redovnog pranja i čišćenja - način ishrane igra podjednako važnu ulogu. Određene namirnice i pića mogu oštetiti zubnu gleđ, povećati rizik od karijesa i izazvati probleme s desnima.

Klikovac: Dok Podgorica gubi vrijednu parcelu, neko preko noći postaje miloner

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:15

Šef Kluba odbornika DPS Glavnog grada, Andrija Klikovac, na društvenoj mreži X upozorio je da razmjena zemljišta između Glavnog grada i privatnog lica može donijeti ogromnu finansijsku korist pojedincima, dok grad gubi vrijedne parcele.

Šahmanović: Crna Gora korak po korak gradi energetski stabilnu i sigurnu budućnost

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:09

Delegacija Ministarstva energetike i rudarstva na čelu sa ministrom Admirom Šahmanovićem danas je posjetila Luku Bar povodom najave početka adaptacije i modernizacije državnih rezervoara koji će služiti za skladištenje strateških rezervi naftnih derivata.

Kljajević: Smjena Perišić pokazuje da meritokratija u Vladi Spajića ne postoji

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:51

Poslanica Demokratske narodne partije Jelena Kljajević ocijenila je da smjena državne sekretarke Slađane Perišić potvrđuje da u Vladi premijera Milojka Spajića politički obračuni nadjačavaju stručnost, rezultate i profesionalni integritet.

Kristijano Ronaldo na specijalizovanoj terapiji

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:47

Kristijano Ronaldo okrenuo se presoterapiji kako bi se što brže oporavio od povrede tetive i bio spreman za Svjetsko prvenstvo, koje počinje 11. juna.

Odžić: Spajić farba avione za EU, ali se plašim da će ubrzo aterirati politički

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:39

Mislim da građani nemaju razloga za brigu. Sad će nam iz vlasti objasniti da je ipak sve ok - naveo je na meži X funkcioner Evropskog saveza Petar Odžić.

Vuković i Samelin: Švedska snažno podržava reformske procese i evropski put Crne Gore

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:29

Ministar finansija mr Novica Vuković i nerezidentna ambasadorka Švedske, Šarlota Samelin, razmijenili su stavove o savremenim ekonomskim politikama i dobrim praksama Švedske koje mogu biti od značaja za reformski proces Crne Gore.

SEP: Od ASK-a do Ustavnog suda država u blokadi, dok Albanija preuzima evropski tempo

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:13

Došli smo u situaciju da na konkursima za ključne državne funkcije imamo po jednog kandidata, ocjenjuju iz Stranke evropskog progresa (SEP), uz upozorenje da „sljedeći scenario je da se više niko neće javljati, jer institucionalni haos, partijska prepucavanja i nadgoranjavanja nastavljaju da guše državu“.

Tužilački savjet raspisuje oglas za izbor osam specijalnih tužilaca

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:10

Tužilački Savjet , na danas održanoj sjednici, donio je odluku da se raspiše javni oglas za izbor osam specijalnih tužilaca, u Specijalnom državnom tužilaštvu, kao i odluku da se raspiše oglas za izbor dva državna tužioca u Više državno tužilaštvo u Podgorici i oglas za izbor jednog državnog tužioca u Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju.

Ovo su nova kadrovska rješenja Vlade

Četvrtak, 12.03.2026 | 16:58

Vlada Crne Gore je, na danas održanoj 117. sjednici kojom je predsjedavao premijer mr Milojko Spajić, razmotrila više kadrovskih pitanja.

Vraneš: Izgradnja toplovoda se nastavlja

Četvrtak, 12.03.2026 | 16:56

Radovi na drugoj fazi projekta toplifikacije u Pljevljima su počeli, a gradilište je danas obišao predsjednik Opštine Pljevlja, Dario Vraneš, zajedno sa saradnicima i predstavnicima institucija uključenih u realizaciju ovog projekta.