Nedjelja, 09.02.2025 | 08:22
IZVOR: b92.net/blicžena.rs

Ove vitamine NIPOŠTO ne uzimajte zajedno, "SPRŽIĆE" vam želudac

Kombinovanje vitamina i minerala može da poboljša efikasnost, ali određeni suplementi nikako ne idu jedni s drugima, upozoravaju stručnjaci.




Foto:Ilustracija/Pixabay

Suplementi, odnosno, vitamini su svakodnevna rutina za bolje zdravlje velikog broja ljudi. Međutim, kombinovanje određenih vitamina i minerala "na svoju ruku" može da bude opasno.

Ukoliko uzimate terapiju gvožđa zajedno s magnezijumom ili kalcijumom, to može da utiče na apsorpciju gvožđa u krvi, te je liječenje anemije manje efikasno, a pored toga može dovesti i do problema sa želucem.

S druge strane, vitamin B treba izbjegavati u kombinaciji sa alkoholom, upozorila je na svom Instagramu velnes guru Natali Jurado.

"Gvožđe se ne slaže dobro s kafom, čajem, kalcijumom i magnezijumom. Ono voli kisjelo okruženje pa ga svakako uzimajte s vitaminom C", istakla je.

Gvožđe je ključni nutrijent u stvaranju crvenih krvnih zrnaca koji prenose kiseonik po tijelu. Međutim, ako se uzima uz šolju crnog ili zelenog čaja ili kafe, suplementi gvožđa mogu da se vežu za tanine, biljne spojeve koji se nalaze u tim napicima, umjesto da ih tijelo apsorbuje. Do ove interakcije dolazi samo ako se kafa ili zeleni čaj i suplementi gvožđa uzimaju istovremeno, piše Daily Mail.

Takođe, ljekari su upozorili da uzimanje magnezijuma ili kalcijuma u isto vrijeme i gvožđa u većim dozama može da izazove gastrointestinalne probleme kao što su dijareja i zatvor. 

Još jedan uobičajeni rizik njihovog kombinovanja je da se međusobno suprostavljaju, odnosno da postaju neefikasni, što bi moglo da dovede do potencijalnog nedostatka vitamina ili minerala.

"Slična interakcija takođe se događa sa suplementima cinka i kalcijuma ili magnezijuma. Kurkuma ometa razređivače krvi, ljekove za dijabetes i antacide, pa svakako razgovarajte sa svojim ljekarom o ovome. Neki ljudi misle da će uzimanje vitamina B spriječiti mamurluk. Ali vitamini B se neće apsorbovati ako pijete alkohol", upozorila je Jurado.

Foto: Ilustracija/Pixabay

Ograničene studije su pokazale da vitamin B može da smanji simptome mamurluka, ali nema kliničkih dokaza koji bi sugerisali da je to slučaj. Druga istraživanja su takođe pokazala da alkohol inhibira apsorpciju hranjivih materija, kao što su tiamin (vitamin B1), vitamin B12, folna kisjelina i cink.

Koje kombinacije idu zajedno?
Jurado je predložila neke kombinacije suplemenata koji dobro funkcionišu zajedno.

Kurkuma i crni biber. On povećava apsorpciju za oko 2.000 posto. Ne treba vam puno, dovoljan je prstohvat.

Vitamin D i mast. Vitamin D je topiv u mastima pa ga uzimajte uz obrok. 

Vitamin B6, takođe, poboljšava apsorpciju magnezijuma.

Cink i proteini. Protein će pomoći cinku da efikasnije djeluje u vašem tijelu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ministar Šćekića REAGOVAO povodom slučaja VRŠNJAČKOG NASILJA u Podgorici

Petak, 21.11.2025 | 14:05

Reagovanje ministra sporta i mladih, predsjednika Savjeta za prava djeteta i lidera Pokreta narodnog povjerenja, Dragoslava Šćekića povodom slučaja vršnjačkog nasilja u Podgorici

Lisičić: Vlada ne sprovodi REFORMU već političko POKORAVANJE institucija

Petak, 21.11.2025 | 13:59

Smjena direktorice Fonda za inovacije je najnoviji, ali i najočigledniji dokaz da aktuelna Vlada i parlamentarna većina nemaju ni volje, ni sluha da brane stručnost, profesionalizam i integritet institucija, naveo je odbornik SDP u SO Tivat i predstavnik Evropskog saveza Ćazim Lisičić.

ZABRANJENE aplikacije na Android telefonima - U 2026. ova vrsta PROGRAMA će biti ukinuta

Petak, 21.11.2025 | 13:45

Google planira da od naredne godine ograniči instalaciju aplikacija čiji tvorci nisu prošli zvaničnu provjeru, ali će ostaviti poseban način za one najnaprednije korisnike.

Milatović: Usvajanje Zakona SNAŽAN SIGNAL američke podrške

Petak, 21.11.2025 | 13:27

Usvajanje Zakona o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana biće snažan signal američke podrške našem demokratskom razvoju, vladavini prava i sveobuhvatnoj saradnji, otvarajući prostor za nove zajedničke inicijative i dodatno jačanje partnerstva. To je saopštio predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tokom radne posjete Vašingtonu, povodom obilježavanja 120 godina diplomatskih odnosa između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država.

Njemačka štampa: Salah svojim potezima sputava Virca

Petak, 21.11.2025 | 13:21

Liverpul je daleko od šampionske forme iz prošle sezone, a ni super pojačanja nikako da krenu na pravi naačin – među njima je i veliki maestro Florijan Virc.

Uhapšen još jedan Pakistanac: Osumnjičen za krijumčarenje migranata u reonu Božaja

Petak, 21.11.2025 | 13:11

U nastavku policijsko – tužilačkih aktivnosti službenika Regionalnog centra granične bezbjednosti “Centar” na otkrivanju i suzbijanju ilegalnih migracija, u kojima je prethodno lišen slobode maloljetni Pakistanac osumnjičen za krijumčarenje migranata, sinoć su policijski službenici po nalogu postupajućeg tužioca lišili slobode još jednog državljanina Pakistana - T.A.B. (26), saopšteno je iz Uprave policije.

Cijela porodica slavi - Nikolina Kovač i Saša Kapor otkrili POL bebe

Petak, 21.11.2025 | 13:00

Nikad emotivniji.

Bizarna povreda, Kol Palmer slomio nožni prst

Petak, 21.11.2025 | 13:00

Engleski vezista i as Čelsija Kol Palmer neće biti na raspolaganju za predstojeći meč protiv Barnlija, nakon što je doživio nezgodu kod kuće i slomio nožni prst.    

Počinju kvalifikacije za SP: Evo ko je na širem spisku košarkaške reprezentacije

Petak, 21.11.2025 | 12:41

Objavljen je širi spisak košarkaške reprezentacije Crne Gore za mečeve kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.   

Mještani Gornje Gorice traže razgovor sa Mujovićem: Ako nema odgovora, slijede radikalniji potezi

Petak, 21.11.2025 | 12:35

Organizacioni odbor Gornje Gorice pozvao je gradonačelnika Podgorice, dr Sašu Mujovića, na razgovor o valorizaciji područja Sadina. Uprkos zvaničnom pozivu upućenom krajem oktobra, mještani još nijesu dobili informaciju o terminu sastanka, iako je riječ o pitanju koje direktno pogađa oko stotinu porodica iz Gornje i Donje Gorice te Tološa, navodi se njihovom saopštenju .