Ponedjeljak, 10.02.2025 | 18:24
IZVOR: avaz.ba

Stručnjak OTKRIVA ISTINU: Da li kafa DEHIDRIRA?

Ako ste zavisnik od ispijanja kafe, poznato vam je da uz gutljaj kafe najviše prija i gutljaj vode.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Zapravo ovaj napitak ima mnogo fanova, ali postoji jedan veliki potencijalni nedostatak.

Kafa je ponekad loše ocijenjena kao nezdrava iz jednog glavnog razloga: dehidrira.

Diuretik protiv dehidracije

Mnogo zabune potiče od nesporazuma o tome šta kofein radi u organizmu, a urolog Adam Ramin objašnjava da je kofein blagi diuretik, što znači da povećava potrebu za mokrenjem tako da u tom smislu gubi se više vode nego da ne pijete kafu.
 
Prema njegovim riječima, samo zato što je nešto diuretik ne znači da će vas automatski dehidrirati, a efekat je u ovom slučaju mali. Kafa je uglavnom voda, tako da zamjenjujete ono što izgubite.

Šta kaže nauka

Metaanaliza kojom su se bavili naučnici navodi kao zaključak da „kafa, kada se konzumira u umjerenim količinama, pruža slične hidratantne kvalitete kao i voda”.

Nalaz u dijelu ovog istraživanja bio je da odrasli koji su pili između tri i šest šoljica kafe dnevno nisu pokazali nikakvu razliku u hidrataciji - kao što je pokazano mjerenjem markera i u krvi i u urinu - upoređivali su one koji su pili istu količinu obične vode.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

FIFA želi brži fudbal i kraj odugovlačenja: Stižu nova pravila na Mundijalu

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:42

Svjetska kuća fudbala (FIFA) najavila je niz značajnih promjena pravila koje će biti primijenjene na ovogodišnjem Mundijalu u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi, sa ciljem da ubrza igru i smanji odugovlačenje.

DPS Podgorica: Velje brdo velja laž Vlade, nije započela izgradnja naselja, već zamišljenog, a ne projektovanog bulevara

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:35

"Useljenje sredinom godine, a nema plana za nove iskope za sve instalacije? Useljenje sredinom godine, a nema projekta izmještanja ili podizanja visine postojećih dalekovoda, ni usklađivanja sa nastavkom autoputa, koji ide u pravcu zamišljenog bulevara".

Čarapić: Ne bih vjerovao reformama koje predlaže DPS, Rakočević: Ne vjerujemo ljudima iz parlamentarne većine

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:27

U emisiji „Argumenti“ na Televiziji Crne Gore raspravlja se o o predlogu zakona o otvorenim izbornim listama. Dok Vasilije Čarapić (PES) sumnja u reforme DPS-a Rakočević naglašava da očekuje podršku za njihov predlog.

Stručnjaci upozoravaju: Ovo voće i povrće ima najviše pesticida, i posle pranja

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:19

Pesticidi su prisutni na voću i povrću koje jedemo, čak i nakon pranja, a mnogi od njih mogu biti štetni za ljudsko zdravlje.

Vojinović: Očekuje se reakcija opozicije nakon hapšenja policijskog službenika

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:05

Nakon današnjeg saopštenja UP, putem kojeg su obavijestili javnost da su uhapsili policijskog službenika zbog sumnje da je izvršio tri prevare i jednu utaju na štetu građana Danilovgrada, očekuje se reakcija opozicije, saopštila je Anđela Vojinović, poslanic Demokrata.

Vujović: Mađarska favorit u grupi, idemo maksimalno spremni u ono što slijedi

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:33

Mađarska, Farska Ostrva i Kosovo biće protivnici "lavovima" u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2028.

URA: Abazović prezentuje šemu firmi, institucija i pojedinaca povezanih sa "Možurom", za sjutra zakazan Anketni odbor

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:26

Predsjednik Građanskog pokreta URA i predsjednik Anketnog odbora za slučaj izgradnje vjetroelektrane Možura, Dritan Abazović, sjutra će u Skupštini Crne Gore predstaviti šemu koja prikazuje kompleksnu mrežu firmi, institucija i pojedinaca povezanih sa projektom izgradnje vjetroelektrane Možura, saopštili su iz Građanskog pokreta URA.

"Lavovi" dobili rivale u kvalifikacijama za EP

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:29

Mađarska, Farska Ostrva i Kosovo biće protivnici "lavovima" u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2028.

Vukićević: Živimo u izazovnim vremenima, stabilnost kineske ekonomije ključna za globalnu stabilnost

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:54

Potpredsjednica Demokratske narodne partije i doskorašnja ministarka saobraćaja Crne Gore Maja Vukićević govorila je za China Media Group o značaju stabilnosti kineske ekonomije za globalna tržišta.

Nišavić: Do kraja godine imaćemo primarnu mrežu u Gornjoj Lješanskoj nahiji, voda u domovima za dvije godine

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:08

Mještani Gornje Lješanske nahije poručuju da se, u 21. vijeku, suočavaju s nedostatkom osnovnih uslova za život. Predstavnici gradske uprave obećali su im da će taj kraj, nakon dužeg perioda, dobiti nova ulaganja.