Srijeda, 12.02.2025 | 11:00
IZVOR: zadovoljna.rs

VOĆE i POVRĆE koje je NAJBOLJE IZBJEGAVATI tokom zime

Iako su bogate hranljivim sastojcima, određene namirnice je tokom zime bolje izostaviti iz jelovnika.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Veliki dio voća i povrća koje konzumiramo zimi dolazi iz plastenika ili se uvozi iz toplijih krajeva, što često znači da su tretirane pesticidima i drugim hemikalijama kako bi mogle da opstanu u nepovoljnim uslovima. Iako ove hemikalije štite useve, mogu biti štetne po zdravlje, posebno ako ih unosite redovno.

Zbog toga nutricionisti preporučuju da se tokom zime izbjegava konzumacija određenih vrsta voća i povrća, koje su van svoje prirodne sezone rasta.

Voće i povrće koje je bolje izbjegavati zimi

Na primjer, bobičasto voće poput jagoda i malina često se gaji van svoje prirodne sezone, što zahtjeva intenzivnu upotrebu pesticida. Iako su izuzetno ukusne, jagode je najbolje jesti ljeti, kada su uzgojene lokalno i na prirodan način.

Unošenje ovih namirnica van njihove sezone može izazvati probavne tegobe, alergijske reakcije, pa čak i dugoročne zdravstvene probleme. Hemikalije koje se koriste u njihovoj proizvodnji mogu narušiti digestivni sistem i izazvati preosjetljivost, što može negativno uticati na opšte zdravlje.

Koje namirnice su idealne za zimu?

Nutricionisti preporučuju konzumaciju voća i povrća koje prirodno sazrijeva tokom zime ili onog koje se lako skladišti u hladnijim mjesecima.

Korenske biljke, poput cvekle, šargarepe i krompira, odličan su izbor za zimsku ishranu. Ovo povrće se lako čuva i bogato je esencijalnim vitaminima i mineralima koji pomažu organizmu da ostane zdrav tokom zime.

Foto. ILustracija/Pixabay.com

Zimsko povrće poput prokelja, kupusa i karfiola takođe je odličan izbor. Ove biljke su otporne na niske temperature, što ih čini savršenim dodatkom supama, varivima i pečenim jelima. Osim što su bogate vitaminima i vlaknima, one imaju i antikancerogena svojstva, što ih čini izuzetno korisnim za zdravlje.

Kada je riječ o voću, jabuke i kruške su idealne za zimsku ishranu. Ovo voće se lako skladišti i često dolazi iz lokalne proizvodnje, što znači da je svježije i manje izloženo hemijskim tretmanima. Jabuke i kruške su bogate antioksidansima, vlaknima i vitaminima, pa su odličan zdrav zalogaj ili dodatak zimskim slanim i slatkim jelima.

Ako svježe lokalno voće i povrće nije dostupno, dobra alternativa mogu biti konzervirane i fermentisane namirnice, poput kiselih krastavaca. Iako voće i povrće gubi dio hranljivih sastojaka tokom prerade, fermentisane namirnice zadržavaju veliki dio vitamina, minerala i vlakana. Osim toga, često se prerađuju uz manju količinu hemijskih konzervansa u poređenju sa svežim proizvodima koji nisu sezonski.

Ekološki održiv izbor

Odabir konzerviranog ili lokalno proizvedenog sezonskog voća i povrća nije samo bolji za zdravlje, već i za životnu sredinu. Kupovinom zimnice u teglama ili konzervama podržavate održivu poljoprivredu koja koristi manje hemikalija i konzervansa. Ovi proizvodi često imaju i manji ugljenični otisak u poređenju sa voćem i povrćem uvezenim iz udaljenih krajeva.

Zato je zimi najbolje birati sezonske i lokalne namirnice – ne samo da ćete se zdravije hraniti, već ćete i podržati ekološki prihvatljiv način ishrane.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

UP: Put Podgorica – Cetinje – Budva – Tivat od 15 sati zatvoren za saobraćaj

Petak, 05.06.2026 | 13:05

Putni pravac Podgorica – Cetinje – Budva – Tivat (Aerodrom Tivat) trenutno je otvoren za saobraćaj i odvija se nesmetano, saopšteno je nezvanično CdM-u iz Uprave policije.

Politiko: Trećina odredbi u pristupnom ugovoru Crne Gore sa EU biće nova; Spajić: Ne bježimo od zaštitnih mjera

Petak, 05.06.2026 | 12:59

U pristupnom ugovoru Crne Gore, zemlje koja je najviše odmakla u procesu pristupanja EU, testiraće se niz novih zaštitnih mehanizama — pravnih mjera koje bi mogle dovesti do obustave podrške ili ograničavanja prava glasa u slučaju nazadovanja u oblasti vladavine prava i demokratije.

Podignuta optužnica protiv policajca zbog sumnje na zloupotrebu položaja i utaju

Petak, 05.06.2026 | 12:48

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podiglo je optužnicu pred Osnovnim sudom u Podgorici, protiv policijskog službenika B.B. zbog krivičnog djela prevara, krivičnog djela utaja i krivičnog djela zloupotreba službenog položaja, saopšteno je iz tog tužilaštva.

Đukanović glavni gost na History festu u Sarajevu

Petak, 05.06.2026 | 12:45

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović bio je glavni gost na 10. jubilarnom međunarodnom History festu u Sarajevu, na poziv osnivača Husnije Kamberovića, profesora Filozofskog fakulteta. Učesnici su bili ugledni istoričari i drugi javni djelatnici iz svih država nastalih na jugoslovenskom prostoru, kao i iz drugih zemalja.

Zadržavanje državljaninu Palestine zbog sumnje da je nedozvoljeno prešao granicu i krijumčario ljude

Petak, 05.06.2026 | 12:40

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Nikšiću odredilo je zadržavanje i predlog za određivanje pritvora državljaninu Palestine, M.A.A.

Plenković: Crna Gora najviše odmakla u pregovorima, očekujemo napredak u otvorenim pitanjima

Petak, 05.06.2026 | 12:38

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković poručio je na konferenciji za medije u okviru Samita Evropska unija – Zapadni Balkan da je Crna Gora najviše odmakla u procesu evropskih integracija među državama regiona, ali da postoje otvorena bilateralna pitanja za koja Zagreb očekuje napredak.

Podgorica: Podignuta optužnica protiv turskog državljanina i jedne firme zobg sumnje na utaju poreza

Petak, 05.06.2026 | 12:33

Nakon dva dana poteškoća, Srbija je juče obavijestila Crnu Goru da su vratili u normalu procedure na granicama sa našom zemljom, nakon što su na probleme crnogorskih državljana odgovor zatražili iz Evropske komisije i Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore.

Vučić: Nije nikom smetalo kada su isti momci dolazili da gase požare na Luštici

Petak, 05.06.2026 | 12:25

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je komentarisao slučaj 87 državljana Srbije koji su vraćeni iz Tivta, navodeći da ti "momci nijesu smetali kada su gasili požare u Crnoj Gori".

Milatović – Merc: Podrška Njemačke evropskom putu Crne Gore, unaprijediti ekonomsku saradnju

Petak, 05.06.2026 | 11:56

U okviru Samita EU – Zapadni Balkan, koji se održava u Tivtu, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se sa kancelarom Savezne Republike Njemačke Fridrihom Merzom i saglasili su se da u narednom periodu treba dodatno unaprijediti ekonomsku saradnju, uz poseban fokus na stvaranje povoljnijeg ambijenta za nove njemačke investicije i intenziviranje privrednih veza između dvije zemlje.

Makron: Mi smo tu da podržimo Crnu Goru kao narednu članicu

Petak, 05.06.2026 | 11:49

Predsjednik Francuske Emanuel Makron kazao je da su lideri Evropske unije u Tivtu kako bi pružili podršku Crnoj Gori kao narednoj članici.