Srijeda, 12.02.2025 | 19:04
IZVOR: city.magazin

Pazite šta PIJETE - Ako vaša PLASTIČNA boca ima ove BROJEVE, bacite je odmah

Sljedeći put kad uzmete bocu vode, provjerite broj na dnu – vaše zdravlje vrijedi više od nekoliko gutljaja!




Foto: Ilustracija/ Pexels

Jeste li ikada prinijeli bocu vode ustima i zapitali se – što zapravo pijem? Ne, ne govorimo o vodi, već o plastici od koje je napravljena vaša boca! Oni mali brojevi na dnu nisu slučajni – skrivaju važne informacije o tome koliko je plastika sigurna (ili opasna!) za vaše zdravlje, piše City Magazine.

Znate li što oni znače?

Neke vrste plastike mogu ispuštati štetne hemikalije koje su povezane s hormonalnim poremećajima, problemima s jetrom, pa čak i rakom! Ako ne želite ugroziti zdravlje svakim gutljajem, nastavite čitati – saznaćete koja je plastika sigurna, a koju biste trebali odmah prestati koristiti.

Evo šta morate znati o svakom od njih:

1. PET ili PETE (polietilen tereftalat) – JEDNOKRATNA UPOTREBA: Ovaj se broj nalazi na bocama za vodu, sokove, gazirana pića, pakovanjima za soseve i prelive. Sigurno ih je koristiti samo jednom! Ponovna upotreba može dovesti do ispuštanja antimonija, otrovnog metala, te nakupljanja bakterija. Savjet: Izbjegavajte ponovnu upotrebu PET boca. Umjesto njih, koristite staklene ili boce od nerđajućeg čelika.

2. HDPE (polietilen visoke gustoće) – SIGURAN IZBOR: Nalazi se na bocama za mlijeko, deterdžente, šampone i plastične vreće. Ovo je siguran izbor jer ne ispušta štetne hemikalije i otporan je na toplinu, zbog čega se koristi za dječje igračke i medicinske uređaje. Savjet: Ako morate koristiti plastiku, HDPE je jedan od najsigurnijih izbora.

3. PVC (polivinil klorid) – OTROVNO: Ovaj se broj nalazi na plastičnim omotima za hranu, bocama za deterdžent i nekim pakovanjima ulja. Nije siguran izbor jer PVC sadrži ftalate i hlor, povezane s hormonalnim poremećajima, neplodnošću i rakom. Pri zagrijavanju oslobađa dioksine – izuzetno otrovne spojeve. Savjet: Ako oznaku PVC, izbjegavajte ih, posebno za hranu i piće!

4. LDPE (polietilen niske gustoće) – BOLJI IZBOR, ALI NIJE IDEALAN: Nalazi se na plastičnim vrećama, pakovanom hljebu i smrznute hrane, bocama s pumpicom (npr. kečap, med). Uopšteno je siguran , ali nije stabilan na visokim temperaturama i može se raspadati. Savjet: Ako možete, birajte staklene ili papirnate alternative.

5. PP (polipropilen) – NAJSIGURNIJA PLASTIKA: Nalazi se na jogurtima, posudama za supu, slamkama, čepovima za boce i medicinskoj ambalaži. Otporan je na toplinu, ne ispušta toksine i ne upija hemikalije. Savjet: Ako kupujete boce za višekratnu upotrebu, odaberite PP plastiku.

6. PS (polistiren) – OPASAN: Nalazi na pakovanju brze hrane, plastičnim tanjirama, čašama za kafu i jednokratnom priboru za jelo. Nije siguran jer polistiren ispušta stiren, hemikaliju povezanu s rakom i hormonalnim poremećajima. Posebno je opasan pri kontaktu s vrućim tečnostima. Savjet: Izbjegavajte plastične čaše i posuđe – nosite svoju višekratnu šoljicu.

7. PC i ostale plastike – RIZIK: Nalazi se na bočicama za višekratnu upotrebu, bočicama za bebe, sportskoj ambalaži i limenkama s unutaršnjim premazom. Sadrži BPA, koji je povezan s hormonalnim poremećajima i pretilošću. Savjet: Ako ne znate zašto nemojte rizikovati!

Kako sigurno koristiti plastiku?

Najsigurnija plastika: (HDPE) i (PP)

Relativno sigurna za jednokratnu upotrebu: (PET) i (LDPE)

Plastiku koju treba izbjegavati: (PVC),  (PS) i  (PC)

Ako stvarno želite biti sigurni, pijte iz staklenih ili metalnih boca i izbjegavajte plastiku gdje god možete! Takođe, sljedeći put kad uzmete bocu vode, provjerite broj na dnu – vaše zdravlje vrijedi više od nekoliko gutljaja!

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Koliko dugo je moguće izdržati bez spavanja?

Srijeda, 18.02.2026 | 10:24

Godine 1963, 17-godišnji Rendi Gardner nije spavao nevjerovatnih 11 dana i 25 minuta. Ostao je budan za potrebe projekta za naučni sajam u Kaliforniji, postavivši tako svjetski rekord.

Na koji način vježbanje jača kosti, naučnici konačno znaju razlog

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 09:30

Osteoporoza je bolest koja slabi kosti i pogađa desetine miliona ljudi, a dugo očekivane nove terapije mogle bi biti na pomolu nakon što su istraživači otkrili ključni mehanizam kojim vježbanje jača kosti.

Ustajanje u pet ujutro – tajna uspjeha ili samo još jedan instagram mit?

Petak, 13.02.2026 | 20:09

Danas, dok se produktivnost mjeri brojem pročitanih mejlova prije osam ujutro, ustajanje u 5 postalo je nova statusna kategorija. Ako niste budni prije izlaska sunca, kao da već kasnite sa životom. Jutarnja rutina, ledeni tuš, meditacija, trening, doručak bogat proteinima – i sve to prije nego što ostatak svijeta uopšte otvori oči.

Imate problema sa spavanjem? Ove dvije vrste vježbanja mogu vam pomoći

Utorak, 10.02.2026 | 22:01

Ako imate problema sa spavanjem, redovno bavljenje određenim vrstama fizičke aktivnosti može da vam pomogne više nego što mislite.

Da li ultra-prerađenu hranu treba regulisati kao cigarete?

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 10:52

Naučnici odavno upozoravaju na opasnosti ultra-prerađene hrane po zdravlje, a sada tvrde da je takva hrana dizajnirana po uzoru na cigarete, da stvara zavisnost i zahtijevaju jednako strogo zakonsko regulisanje.

Pronađeno tijelo planinara Ćazima Fetahovića

Nedjelja, 22.02.2026 | 12:49

Na planini Hajli danas je pronađeno tijelo planinara Ćazima Fetahovića, koji je juče nestao tokom boravka na ovoj planini.

Zdravko Čolić dva sata davao izjavu o bombaškom napadu: Evo šta je ispričao policiji

Nedjelja, 22.02.2026 | 09:42

Najveća balkanska muzička zvijezda, Zdravko Čolić, proveo je, navodno, gotovo dva sata u policijskoj stanici gde je davao iskaz povodom stravičnog incidenta kada je 3. februara oko pet sati ujutru na njegovu porodičnu kuću bačena bomba.

Telefoni i droga padaju s neba u UIKS

Nedjelja, 22.02.2026 | 16:20

Za svega dva mjeseca bespilotna letjelica, odnosno dron, 20 puta je nadlijetala spuški zatvor.

Vukšić na računima ima 300.000 eura

Nedjelja, 22.02.2026 | 12:08

Doskorašnji savjetnik predsjednika državne Jakova Milatovića i bivši direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), Dejan Vukšić, prijavio je Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) da na računima ima 299.817 eura i 1.521 američki dolar.

Tramp ponovo o Grenlandu: Poslaćemo sjajan bolnički brod

Nedjelja, 22.02.2026 | 08:46

Američki predsjednik Donald Tramp saopštio je da u saradnji sa guvernerom Luizijane Džef Lendri planira da pošalje bolnički brod na Grenland, autonomnu teritoriju u sastavu Danska. Grenland je i ranije bio u fokusu Trampovih izjava, budući da je više puta govorio o mogućnosti da Sjedinjene Američke Države preuzmu kontrolu nad tim ostrvom.

Rakočević: Ne vidim spremnost da se uredi birački spisak, vlast profitira od regionalnog izbornog turizma

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 08:11

Upozorenja civilnog sektora, predvođenog Centrom za demokratsku tranziciju, da se Crna Gora opasno približava „tački bez povratka“ kada je riječ o rokovima za završetak izborne reforme, poslanik Demokratske partije socijalista i kopredsjedavajući skupštinskog odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu Nikola Rakočević ocjenjuje kao ozbiljan alarm koji politički akteri više ne smiju ignorisati.

U Skupštini Crne Gore danas o klimatskim promjenama

Ponedjeljak, 23.02.2026 | 08:07

Regionalni seminar o klimatskim promjenama biće održan danas u Skupštini Crne Gore.

Jesu li privatni časovi siva zona obrazovanja?

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:52

Privatni časovi u Crnoj Gori odavno nijesu samo pomoć slabijim đacima, već paralelni sistem koji funkcioniše između potrebe, zarade i sive zone, upozoravaju sagovornici “Vijesti”.  

Pućurica: Neistina da je DPS glasao protiv izgradnje džamije u centru Bijelog Polja

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:44

Odbornik DPS-a u SO Bijelo Polje Asmir Pućurica kazao je da nije tačno da je vladajuća većina predvođena DPS-om glasala protiv izgradnje džamije u centru grada.  

Stenjanje, jaukanje i mumlanje u snu je oblik rijetkog poremećaja spavanja: Kako zvuči i kako se liječi katatrenija?

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:36

Stenjanje u snu može da bude simptom katatrenije (ili noćnog jaukanja), rijetkog poremećaja koji izaziva da osoba stenje, jauče, mumla ili proizvodi zvuke pucanja dok spava. Ovi zvuci su često glasni i dugotrajni i razlikuju se od uobičajenog hrkanja ili pričanja u snu.

VIDEO Haos na ulicama Meksika – ubijen El Menčo, šef Kartela nove generacije

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:16

Gusti dim dizao se sa raskrsnica u desetak meksičkih gradova, pošto su lokalni kriminalci počeli da pale automobile, kamione i autobuse u znak osvete zbog ubistva neprikosnovenog lidera jedne od najmoćnijih kriminalnih organizacija u toj državi – Kartela nove generacije Halisko (Cártel de Jalisco Nueva Generación, CJNG). Nemesio Ruben Oseguera Servantes, poznat po nadimku El Menčo, stradao je u obračunu sa meksičkom federalnom policijom u Halisku.

Najstariji video sa Jutjuba završio u muzeju

Nedjelja, 22.02.2026 | 21:09

Nova izložba u londonskom Muzeju Viktorije i Alberta (V&A) bilježi trenutak nastanka Jutjuba prije više od 20 godina, a kao jedan od glavnih eksponata predstavljen je i prvi video ikada objavljen na toj platformi. Iz muzeja su potvrdili da su pribavili rekonstrukciju rane internet stranice i prvi video koji je na nju postavio suosnivač Džaved Karim, piše CNN.

Veći prometa putnika na aerodromima – ukupan porast više od 16 odsto

Nedjelja, 22.02.2026 | 20:38

Aerodromi Podgorica i Tivat bilježe značajan rast prometa putnika u odnosu na 2019. godinu, a podaci pokazuju da je ukupan rast prošle godine premašio 16 odsto.

Gorio stan u Tivtu, nema povrijeđenih, spašena mačka

Nedjelja, 22.02.2026 | 20:33

Brzom i efikasnom intervencijom tivatskih vatrogasaca danas je ugašen požar u naselju Mažina, u Tivtu. nije bilo povrijeđenih.  

Islamska država objavila poruku kojom je prekinula dvogodišnje ćutanje

Nedjelja, 22.02.2026 | 20:22

Islamska država (ISIS) objavila je poruku kojom je prekinula dvogodišnje ćutanje, a portparol grupe iznio je tvrdnju da su za to vrijeme uspjeli da stvore teror na Zapadu, posebno tokom praznika i pozvao mlade da dođu u zone sukoba.