Četvrtak, 13.02.2025 | 21:14
IZVOR: večernjilist.hr

Kako brzo zaustaviti štucanje - Efikasni TRIKOVI koji će vam POMOĆI

Koliko puta vam se dogodilo da vas štucanje napadne u trenutku kada treba da budete ozbiljni i koncentrisani na zadatak? Na kraju krajeva, kada razmislite o tome, da li ikada postoji dobar trenutak za štucanje? Ova nezgodna pojava je zapravo iznenadni i nevoljni grč dijafragme, mišića koji učestvuje u disanju.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Ovaj grč izaziva naglo zatvaranje glasnih žica, što stvara karakterističan zvuk – to iritantno štucanje.

Iako obično bezopasno i kratkotrajno, produženo štucanje može biti veoma neprijatno. Srećom, postoje brojni trikovi koji pomažu da se to zaustavi.

Mogući uzroci štucanja su različiti. Na primjer, može biti uzrokovano brzim jedenjem i gutanjem vazduha, što može iritirati dijafragmu.

Jedan od uzroka su promjene temperature – konzumacija veoma hladnih ili toplih napitaka takođe može izazvati štucanje.

Stručnjaci navode i iritaciju nerva vagusa koji je vezan za dijafragmu, kao i stres i uzbuđenje, kao i prekomjernu konzumaciju alkohola, koji iritira sistem za varenje i utiče na refleks štucanja.

Iako ne postoji jedno rešenje za sve, mnoge metode djeluju tako što prekidaju ciklus štucanja utičući na dijafragmu, nerve ili disanje.

Među pomenutim trikovima je zadržavanje daha što duže možete da biste povećali nivo ugljen-dioksida u krvi i podstakli dijafragmu da se opusti.

Takođe možete pokušati da pijete vodu tako što ćete se nagnuti napred i piti sa suprotne ivice čaše. Ovo može zbuniti refleks gutanja i prekinuti štucanje.

Ako to ne uspije, pojedite kašiku meda jer njegova gusta i ljepljiva tekstura može da stimuliše vagusni nerv.

Neki stručnjaci takođe predlažu da približite koljena grudima i zadržite tu poziciju nekoliko sekundi da biste rasteretili dijafragmu.

Ako i dalje štucate, pokušajte sljedeće – udahnite duboko kroz nos i polako izdahnite kroz usta da biste smirili tijelo i opustili disanje, ili nježno masirajte područje dijafragme kružnim pokretima da biste stimulisali cirkulaciju i olakšali opuštanje mišića.

Iako bezopasno, štucanje može biti prilično iritantno.U većini slučajeva, prestaje sam od sebe u roku od nekoliko minuta do sat vremena. Međutim, ako traje duže od 48 sati, to može biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema i trebalo bi da potražite medicinsku pomoć, prenosi Večernji.hr.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Ove tri male promjene bi mogle da sačuvaju zdravlje srca

Utorak, 10.03.2026 | 21:37

Kardiovaskularne bolesti predstavljaju jedan od glavnih zdravstvenih problema u svijetu, ali jednostavne promjene u svakodnevnom životu mogu da budu način da sačuvate zdravlje srca, otkrio je kardiolog dr Frančesko Lo Monako.

Kako da usporite gubitak mišićne mase? Ova kombinacija treninga i ishrane je ključna

Utorak, 10.03.2026 | 15:37

Gubitak mišićne mase je prirodan dio starenja, ali kada postane izraženiji i počne da utiče na svakodnevno funkcionisanje, govori se o sarkopeniji.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.

Popularne namirnice koje svakodnevno jedemo mogu oštetiti zube i povećati rizik od karijesa

Subota, 07.03.2026 | 16:02

Očuvanje zdravlja zuba ne zavisi samo od redovnog pranja i čišćenja - način ishrane igra podjednako važnu ulogu. Određene namirnice i pića mogu oštetiti zubnu gleđ, povećati rizik od karijesa i izazvati probleme s desnima.

Preminuo student koji je pao sa četvrtog sprata studentskog doma u Kotoru

Četvrtak, 19.03.2026 | 09:21

Student Pomorskog fakulteta (19) podlegao je povredama u Kliničkom centru Crne Gore, nakon što je prošle sedmice pao sa četvrtog sprata studentskog doma "Spasić-Mašera" u Kotoru.

Vodovod isključio vodu za 955 potrošača: Nijesu platili tri računa

Četvrtak, 19.03.2026 | 09:11

Od početka godine zaključno sa 15. martom privremeni prekid u vodosnabdijevanju izvršen je kod 955 potrošača, saopštio je za „Dan“ Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda.

Poništena zabrana za otvaranje restorana u zgradi Milatovića

Četvrtak, 19.03.2026 | 11:33

Vršilac dužnosti podgoričkog glavnog gradskog administratora Ratko Orović poništio je rješenje Sekretarijata za preduzetništvo i investicije kojim je krajem prošle godine odbijen zahtjev poznatom lancu restorana brze hrane da posluje u zgradi gdje živi šef države Jakov Milatović sa porodicom, pišu Vijesti.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija donijelo Pravilnik o načinu bodovanja kriterijuma za zapošljavanje nastavnika

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:02

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija donijelo je Pravilnik o načinu bodovanja kriterijuma za zapošljavanje nastavnika, čime se postavlja snažan temelj za objektivno i transparentno zapošljavanje u prosvjeti.

Abazović: Nikola Mugoša je Mirjana Pajković Ustavnog suda, nekad će reći gdje se skrivao dvije sedmice nakon jedne situacije

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:01

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović danas je u Skupštini Crne Gore govorio o tome što je Ustavni sud ostao neodlučan povodom Sporazuma sa Emiratima.

Selektor Senegala odnio AFCON trofej u vojnu bazu

Četvrtak, 19.03.2026 | 21:25

Pape Tijav, selektor Senegala, odnio je trofej namijenjen prvaku Afrike u vojnu bazu, usred spora sa Marokom oko šampionskog zvanja.

Na jugu pretežno sunčano, na sjeveru oblačno

Četvrtak, 19.03.2026 | 21:51

U južnim i cetralnim oblastima pretežno sunčano uz malu do umjerenu mjestimičnu oblačnost.

Dodika pogodila bošnjačka deklaracija: Najavljuje poziv svim strankama iz RS-a na razgovor

Četvrtak, 19.03.2026 | 20:53

Nakon što su juče bošnjački predstavnici u prostorijama Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu potpisali “Izjave o osudi govora mržnje, islamofobije i lažnih narativa o Bošnjacima i Bosni i Hercegovini”, SNSD je danas održao konferenciju za novinare.

Barsa se u Valensiji vratila na pobjednički put

Četvrtak, 19.03.2026 | 21:23

Košarkaši Barselone slavili su protiv Valensije u gostima 66:62, u okviru 32. kola Evrolige.

Tramp se sastao s premijerkom Japana pa kritikovao NATO: Oni ne žele da nam pomognu da branimo Hormuški moreuz

Četvrtak, 19.03.2026 | 21:45

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp razgovarao je u Ovalnom uredu s japanskom premijerkom Sanaeom Takaichi. Tema sastanka bila je odnos SAD-a s Japanom, a govorilo se i o ratu u Iranu.

Čak Noris hitno hospitalizovan

Četvrtak, 19.03.2026 | 21:34

Čuveni Čak Noris hitno je hospitalizovan zbog lošeg zdravstvenog stanja i sada se nalazi u bolnici na Havajima.

Vuković: Zašto je MVP odložilo sastanak o otvorenim pitanjima s hrvatskim ministarstvom?

Četvrtak, 19.03.2026 | 20:45

Budući da je dijalog sa zvaničnim Zagrebom jedan od državnih prioriteta u procesu pristupanja EU, zbog čega je naše Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) odgodilo predstojeći sastanak s hrvatskim Ministarstvom vanjskih i evropskih poslova (MVEP), na kom je trebalo da se raspravlja o otvorenim pitanjima, upitao je poslanik DPS Ivan Vuković na mreži X.

Na ove načine možete usporiti proces gubitka mišićne mase

Četvrtak, 19.03.2026 | 20:36

Gubitak mišićne mase je prirodan dio starenja, ali kada postane izražen i utiče na svakodnevno funkcionisanje, onda dolazi do posebnog stanja poznatog kao sarkopenija.

Marija Vuković uoči sjutrašnjeg finala: Biti među 12 najboljih na svijetu je svakako velika stvar

Četvrtak, 19.03.2026 | 20:22

Marija Vuković nastupiće sjutra u finalu skoka uvis na Svjetskom dvoranskom prvenstvu u poljskom Torunju.

Dinar i Radović saglasni: Pobjeda važna, ali posao još nije završen

Četvrtak, 19.03.2026 | 20:05

Rukometna reprezentacija Crne Gore ostvarila je važnu pobjedu nad selekcijom Finske u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, čime je napravila značajan korak ka plasmanu na veliko takmičenje.