Petak, 28.02.2025 | 08:37
IZVOR: kolektiv.me

NOVA SPORTSKA ERA: Atletski stadion u Podgorici sve bliže realizaciji

Crnogorski sportisti sve češće ostvaruju značajne rezultate na međunarodnoj sceni.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Nadležno Ministarstvo sporta i mladih kroz različite programe i inicijative nastoji da im omogući optimalne uslove za razvoj i napredak.

Ministarstvo svake godine izdavaja sredstva za mlade sportiste koji se ističu na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima, omogućavajući im da se fokusiraju na treninge i profesionalni razvoj.

“Jedna od ključnih inicijativa je dodjela statusa perspektivnih sportista onima koji su ostvarili zapažene rezultate na svjetskim i evropskim prvenstvima u mlađim kategorijama. Ovaj status omogućava sportistima da steknu pravo na jednogodišnju stipendiju, a u protekloj godini više od 50 sportista dobilo je ovo priznanje”, naveli su iz Ministarstva sporta i mladih za portal Kolektiv.me.

KO DOBIJA FINANSIJSKA SREDSTVA I PO KOJIM KRITERIJUMIMA?  

Kada je riječ o finansiranju sportskih organizacija, osnovni model regulisan je Zakonom o sportu, prema kojem Ministarstvo može sufinansirati isključivo nacionalne sportske saveze putem javnog konkursa.

“U protekloj godini izdvojeno je rekordnih 6,5 miliiona eura za finansiranja nacionalnih sportskih saveza”, istakli su iz ovog resora.

Kako objašnjavaju za portal Kolektiv.me, postoje određeni kriterijumi prema kojima se vrši raspodjela sredstava sportskim organizacijama na osnovu jasno definisanih kriterijuma sadržanih u Pravilniku Ministarstva sporta i mladih.

“Među ključnim kriterijumima su status sporta na programu Olimpijskih igara, ostvareni rezultati na međunarodnim takmičenjima, kao i kategorizacija sporta prema aktu Crnogorskog olimpijskog komiteta”, kazali su iz Ministarstva sporta i mladih.

IZGRADNJA ATLETSKOG STADIO U PODGORICI - PRIORITET U RAZVOJU SPORTSKE INFRASTRUKTURE

Foto: Ilustracija/ Pixabay

Ulaganje u sportsku infrastrukturu je još jedan od prioriteta Ministarstva sporta i mladih. Činjenica da je atletika bazični sport i kao takva zauzima važno mjesto u psihofizickom razvoju djece i mladih. Glavni grad Crne Gore bi  uskoro  mogao da dobije moderno atletsko izdanje, čime bi se ispravila dugogodišnja anomalija.

“Činjenica da je atletika bazični sport i kao takva zauzima važno mjesto u psihofizickom razvoju djece i mladih. Glavni grad Podgorica jedan od rijetkih glavnih gradova u Evropi koji nema atletsku stazu. Podgorica je univerzitetski i administartivno kulturni centar u kome gravitira veliki broj stanovnika. Zato i projekat izgradnje atletskog stadiona u Glavnom gradu uzima izuzetno važno mjesto u prioritetima rada Ministarstva sporta i mladih”, saopštili su.

ZAVRŠENO IDEJNO RJEŠENJE, SLIJEDI OBEZBJEĐIVANJE SREDSTAVA

Nedavno je završen konkurs za idejno arhitektonsko rješenje budućeg stadiona, čime je načinjen značajan korak ka realizaciji ovog kapitalnog projekta.

“Naredni koraci koji će biti potrebni da se preuzmu se odnose na izradu i reviziju tehničke dokumentacije. S tim u vezi, iniciraćemo sastanak sa predstavnicima Ministarstva finansija, Uprave za kapitalne projekte, Glavnim gradom Podgorica i Atletskim savezom, u cilju obezbijedjivanja finansijskih sredstva za ove namjene”,  naveli su iz ovog resora.

S obzirom na obim i značaj ovog projekta, stadion će biti kandidovan za realizaciju iz kapitalnog budžeta, a za njegovu izgradnju biće zadužena Uprava za kapitalne projekte.

“Ovaj ambiciozni plan predstavlja veliki iskorak u unapređenju sportske infrastrukture i pružanju boljih uslova za razvoj atletike i sporta uopšte u Crnoj Gori”, zaključili su iz Ministarstva za sporte i mlade za portal Kolektiv.me.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Emotikoni kao ZAŠTITA na mrežama: Da li zaista čuvaju PRIVATNOST vaše djece?

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:55

U doba digitalne povezanosti, roditelji sve češće koriste emotikone da prikriju lice svoje djece na društvenim mrežama, nastojeći tako zaštititi njihov identitet i privatnost.

Voće i povrće koje treba JESTI ovoga ljeta za održavanje hidratacije

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:43

Ljeto i visoke temperature često dovode do povećanog znojenja, što može rezultirati dehidratacijom ako ne unosimo dovoljno tečnosti tokom dana. 

Kod Deponije i danas GORI, ekipa Komunalne policije dežuraće na Vrelima ribničkim

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:35

U blizini Deponije u Podgorici i danas je aktivan požar. Vatrogasci su na terenu i pokušavaju da ugase vatrenu stihiju, kazao je za CdM v.d. komandira Službe zaštite i spasavanja Glavnog grada Nikola Bojanović.

Nova "grend slem" DRAMA za Đokovića zbog 20 BODOVA RAZLIKE

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:27

Srpskom teniseru Novaku Đokoviću "smješi se" još jedan nepovoljan žrijeb na Grend slemu, a sve zbog 20 ATP bodova.

OSVJEŽENJE s dozom proteina: Isprobajte NAJLAKŠI recept za LJETNJU LIMUNADU

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:07

Ukoliko ste ljubitelji proteinskih shakeova vjerovatno je da će vam se novi ljetni napitak posebno dopasti, a riječ je o proteinskoj limunadi koja je postala hit na TikToku.

"Brao sam maline, za 50 EURA ću i sad hektar da oberem“: Vojaž o samostalnosti, USPJEHU i ženama

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:55

Treper Mihajlo Veruović Vojaž ne krije da je često na meti pozitivnih, ali i negativnih komentara.

Knežević o parlamentarnoj većini: Postoje frakcije koje djeluju NEZAVISNO od kursa stranaka

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:41

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je za Borbu da nema namjeru da bilo koga uči osnovnim postulatima politike, ali će podsjetiti na opšte poznatu činjenicu, da je koalicija ZBCG potpisala koalicioni sporazum s Milojkom Spajićem nakon što su propali njegovi pregovori s Bošnjačkom strankom“.

UHAPŠEN osumnjičeni za podmetanje požara u Šibeniku

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:29

Uhapšen je 48-godišnji muškarac za kojeg policija sumnja da je prije tri dana izazvao požar u kojem su izgorjeli razni predmeti i otpad odloženi u blizini stambeno-poslovne zgrade u Šibeniku.

Vujović: Vlada IZNENAĐENA dolaskom jula i turističke sezone

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:20

Nekada je snijeg znao da iznenadi u januaru, a sada je Vladu iznenadio dolazak jula i turističke sezone, saopštio je predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.

Očevim stopama – sin Dejana Milojevića u stručnom štabu Golden Stejta!

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:10

Kakav potez Stiva Kera.