Utorak, 04.03.2025 | 21:35
IZVOR: zena.blic.rs

Danas je Međunarodni dan palačinki – Slavimo omiljeni svjetski desert!

Francuske, američke, japanske, danske, holandske i, naravno, domaće palačinke naših baka – volimo u svim verzijama. Recepti sa tajnim sastojcima za što mekše i izdašnije palačinke prenosili su se s generacije na generaciju i zato su u isto vrijeme zahtjevan specijalitet, ali i najjednostavniji obrok koji vole da pripremaju čak i djeca. Danas je Međunarodni dan palačinki, a mi vam u nastavku donosimo tri perfektna recepta.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Palačinke danas slave svoj dan! Ova poslastica je savršena kombinacija jednostavnosti i raznolikosti. Bez obzira na to kako ih volite, danas je savršena prilika da uživate u omiljenom dezertu sa svojom porodicom.

Da bismo vam pomogli da proslavite ovaj ukusni dan, izdvojili smo tri najbolja recepta za različite vrste palačinki: američke, francuske i domaće, ali posne.

Recept za američke palačinke

Foto: Ilustracija/ Pexels

Potrebno je:

1 šolja brašna

1 kašika šećera

1 kašičica praška za pecivo

1/2 kašičice soli

1 šolja mlijeka

1 veliko jaje

2 kašike istopljenog maslaca (ili biljnog ulja)

1 kašičica vanilinog ekstrakta 

U velikoj posudi pomiješajte brašno, šećer, prašak za pecivo i so. U drugoj posudi umutite mlijeko, jaje, istopljeni maslac i vanilin ekstrakt. Spojite suve i mokre sastojke i miješajte dok smesa ne postane glatka.

Zagrijte tiganj na srednjoj vatri i blago ga namažite uljem ili maslacem. Sipajte otprilike 1/4 šolje smjese za svaku palačinku. Pecite dok se ne pojave mehurići na površini, zatim okrenite i pecite još 1-2 minuta ili dok obje strane ne postanu zlatno braon.

Poslužite toplo uz sirup, voće ili po želji.

Recept za francuske palačinke (crepes)

Foto: Ilustracija/ Pexels

Potrebno je:

1 šolja brašna

2 jaja

1/2 šolje mlijeka

1/2 šolje vode

1/4 kašičice soli

2 kašike istopljenog maslaca

Priprema:

U velikoj posudi pomješajte brašno i jaja. Polako dodajte mlijeko i vodu, stalno mješajući, dok smjesa ne postane glatka. Dodajte so i istopljeni maslac, i dobro promiješajte. Ostavite smjesu da odstoji bar 30 minuta (poželjno).

Zagrijte tiganj za palačinke na srednjoj vatri i blago ga podmažite maslacem. Sipajte malu količinu smjese na tiganj, brzo rotirajući tiganj dok se smesa ravnomjerno ne raspodjeli. Pecite palačinke otprilike 2 minuta, dok donja strana ne postane braon. Onda je okrenite i pecite još oko 30 sekundi. Ponovite postupak dok ne potrošite svu smjesu. Poslužite sa omiljenim nadjevom - čokolada, voće, med ili sir.

Recept za posne palačinke

Foto: Ilustracija/ Pexels

Potrebno je:

1 šolja brašna

1 1/2 šolja mineralne vode (gazirane)

1 kašika šećera 

Prstohvat soli

1 kašika biljnog ulja (i dodatno za podmazivanje tiganja)

Priprema:

U velikoj posudi pomiješajte brašno, šećer (ako koristite) i so. Postepeno dodajte mineralnu vodu dok ne dobijete glatku smjesu bez grudvica. Dodajte kašiku biljnog ulja i dobro promješajte.

Zagrijte tiganj na srednjoj vatri i blago ga namažite biljnim uljem. Sipajte malu količinu smjese na tiganj, brzo rotirajući tiganj da se smjesa ravnomjerno raspodjeli. Pecite dok donja strana ne postane zlatno smeđa, a zatim okrenite i pecite još oko 30 sekundi do 1 minut.

Ponovite postupak dok ne potrošite svu smjesu. Poslužite sa omiljenim posnim nadevom - džem, agavin sirup, svježe voće ili orasi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li smatrate da bi trebalo PRODUŽITI porodiljsko odsustvo sa 12 na 18 mjeseci?

Utorak, 04.11.2025 | 17:01

Glasajte u našoj anketi!

"MORAČA" pod reflektorima politike

Utorak, 04.11.2025 | 15:02

Dok KK Budućnost Voli dočekuje ekipu Bešiktaša u Evrokupu, u vazduhu se osjeća nesto više od košarkaške euforije.

Realizovan „Edukativno-praktični čas o kompostiranju“

Utorak, 04.11.2025 | 15:28

Društvo mladih ekologa Nikšić je u saradnji sa JU OŠ „Luka Simonović“ realizovalo edukativno praktični čas na temu kompostiranja za učenike i učenice eko sekcije te škole.

Ministarstvo finansija: Diploma ministra Vukovića je potpuno ZAKONITA – Lažne optužbe u službi političke diskreditacije

Utorak, 04.11.2025 | 14:27

Svi navodi koji dovode u pitanje zakonitost i validnost diplome ministra Vukovića apsolutno su netačni, neosnovani i maliciozni. Ministar Vuković je diplomirao na Fakultetu za uslužni biznis (FABUS) u Sremskoj Kamenici 2007. godine, u potpunosti u skladu sa tada važećim zakonima i propisima Republike Srbije, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Kos: Crna Gora NAJBOLJE pripremljena država kandidatkinja za učlanjenje u EU

Utorak, 04.11.2025 | 14:43

Komesarka za proširenje EU Marta Kos kazala je da je Crna Gora najbolje pripremljena država kandidatkinja. Šefica evropske diplomatije Kaja Kalas saopštila je danas da je proširenje politički prioritet Evropske unije, te da je realan cilj da EU nove članice dobije do 2023.

Kakvo nam VRIJEME donosi srijeda? Pročitajte VREMENSKU PROGNOZU!

Utorak, 04.11.2025 | 21:57

Pročitajte kakvo nas vrijeme očekuje sjutra.

Antifašisti Cetinja: Vandalizovanje Titovog spomenika pokušaj da se izbriše antifašistički temelj crnogorske državnosti

Utorak, 04.11.2025 | 21:14

Nevladina organizacija Antifašisti Cetinja oglasila se povodom vandalizovanja spomenika Josipu Brozu Titu u Podgorici. Oni najoštrije osuđuju ovaj, kako kažu, kukavički čin i smatraju da je on očigledan simptom vremena u kojem su četnički narativi, podignuti iz istorijskog blata, dobili prostor da se slobodno šire iz institucija i medija.

EIB Global otvorila predstavništvo u Crnoj Gori

Utorak, 04.11.2025 | 20:47

Evropska investiciona banka (EIB Global) otvorila je kancelariju u Crnoj Gori kako bi unaprijedila finansijsku i tehničku podršku za javne i privatne investicije u zemlji, saopšteno je iz EIB-a. Nova kancelarija, navode, nalazi u glavnom gradu u okviru Delegacije EU, a vodiće je Davor Kunc, koji radi u Grupaciji EIB-a od 2018. godine.

Zenović: Zatvaranje 18 poglavlja naredne godine realno očekivanje

Utorak, 04.11.2025 | 20:19

Glavni pregovarač Crne Gore sa EU Predrag Zenović kazao je u Dnevniku TVCG da članstvo Crne Gore u 2028. godine više nije samo ambicija Crne Gore, već i realno očekivanje. On je to rekao komentarišući nikad pozitivniji Izvještaj EK za Crnu Goru koji je danas objavljen. Kaže da je Crna Gora napravila ključni bilans između vladavine prava i cijelog seta tehničkih poglavlja, na kojima je nastavila da radi predano.

Novo štene u kući? Evo kako mu olakšati prve dane

Utorak, 04.11.2025 | 20:11

Briga o novom štenetu može biti uzbudljiv, ali i izazovan zadatak, a stručnjaci savjetuju vlasnicima kako da osiguraju sigurno i ugodno okruženje za svog novog prijatelja.

Javlja vam se BOL u GLAVI kada vježbate? Evo zašto i kad ukazuje na OPREZ

Utorak, 04.11.2025 | 19:45

Iako su često bezopasne, ove takozvane "glavobolje pri fizičkom naporu" mogu ozbiljno pokvariti utisak nakon treninga i navesti vas da preispitate šta ste pogrešno uradili.

Savršen izbor: Pet POSNIH zamjena za SLATKU PAVLAKU

Utorak, 04.11.2025 | 19:07

Imate mnogo mogućnosti.

Vuković: Izvještaj EK potvrdio kritike DPS-a i ostatka opozicije, ambijent za PROŠIRENJE nikad BOLJI

Utorak, 04.11.2025 | 18:59

Predsjednik Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore i potpredsjednik Demokratske partije socijalista, Ivan Vuković, kazao je kako pozitivan ton Izvještaja EK i optimistične izjave zvaničnika EU predstavljaju ohrabrenje za svakoga ko želi da vidi Crnu Goru u Evropskoj uniji.

Mašković: Vandalizovan spomenik Josipu Brozu Titu - Pokazuje se koliko su OPASNI pokušaji prekrajanja istorije

Utorak, 04.11.2025 | 18:38

Nakon što je prije nekoliko dana oštećen spomenik Marku Miljanovu u samom centru grada, sada je vandalizovan i spomenik Josipu Brozu Titu na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog, saopštio je odbornik Evropskog saveza u SO Podgorica Miloš Mašković.

Veliki okršaji u LIGI ŠAMPIONA večeras!

Utorak, 04.11.2025 | 18:33

Večeras nas očekuje uzbudljivo veče evropskog fudbala, jer se igraju nove utakmice grupne faze UEFA Lige šampiona.