Srijeda, 05.03.2025 | 10:17
IZVOR: net.hr

Zaboravite kafu! Ovaj napitak daje više ENERGIJE i poboljšava RASPOLOŽENJE

Tražite li alternativu kavi koja pruža kofein i brojne druge zdravstvene prednosti, ovo bi mogao biti savršen izbor za vas.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Ako ste jedna od onih osoba koje ne mogu zamisliti radni dan bez barem tri šoljice kafe, postoji alternativa popularnom toplom napitku koja će vam pružiti više energije. Međutim, nutricionistkinja kaže da crni čaj ne samo da daje potrebnu dozu kofeina, već i nudi prehrambene prednosti koje mogu poboljšati vašu energiju, fokus i raspoloženje.

Crni čaj se nalazi na vrhu u hijerarhiji čajeva kad je riječ o sadržaju kofeina, a nivoi variraju ovisno o vrsti i vremenu kuvanja. Za razliku od kafe i energetskih napitaka, crni čaj obično ne izaziva nervozu zahvaljujući aminokiselini L-teaninu, koja ublažava snažan učinak kofeina, piše Express.

"L-teanin sinergistički djeluje s kofeinom kako bi uticao na budnost i poboljšao fokus i kognitivnu funkciju", rekla je dijetetičarka Kristin Draayer.

Istraživanja pokazuju da kofein u kombinaciji s L-teaninom može poboljšati pamćenje, koncentraciju i pažnju te smanjiti rizik od gubitka mentalnih funkcija. Crni čaj, snažan izvor antioksidansa, slavi se zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti. To uključuje borbu protiv hronične upale i zaštitu od određenih bolesti poput dijabetesa tipa 2 i bolesti srca.

Nastanak crnog čaja

Foto: Ilustracija/ Pixabay

Za korijene crnog čaja vjeruje se da datiraju još od sredine 17. vijeka u Kini. Prije toga, u Kini su se konzumirali samo zeleni i oolong čajevi, a postoji legenda koja objašnjava kako je crni čaj nastao.

Stvaranje crnog čaja pripisuje se incidentu u kineskoj provinciji Fujian. Prema legendi, neplanirani boravak vojske u firmi čaja doveo je do kašnjenja u proizvodnji, što je uzrokovalo dulju oksidaciju listova čaja nego obično. Kako bi spasio seriju, jedan je farmer osušio listove na vatri od borovine, stvarajući prvi crni čaj, poznat kao Lapsang Souchong. Crni čaj takođe je bio prisutan u još jednom istorijskog događaju kada je 342 sanduka čaja, bačeno u luku u Bostonu, Massachusetts, kao dio protesta.

Omiljeni napitak je postao u oko 40 do 50 zemalja širom svijeta, uključujući Kinu, Indiju i Šri Lanku kao ključne proizvođače. U Ujedinjenom Kraljevstvu je crni čaj lider među toplim napicima, predvodeći prodaju čaja širom zemlje.

Pravilan način pripreme crnog čaja

Draayer preporučuje da crni čaj odstoji tri do pet minuta kako bi dobio pun ukus, miris i zdrave sastojke. "Duže namakanje izdvaja više kofeina, ali može učiniti čaj gorčim", dodala je.

Ova metoda je savršena za one koji vole jači napitak.

Iako je prvobitno predstavljao luksuz za europsku elitu, popularnost crnog čaja brzo je porasla u 18. vijeku, što je dovelo do tradicija poput poslijepodnevnog ispijanja čaja u Velikoj Britaniji i Masala Chai u Indiji. Drevni napitak postao je važan dio britanske kulture.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vladislav Dajković: Mandić se nije oglasio povodom moje suspenzije, a mnogo sam puta bio na ulici zbog njega

Četvrtak, 22.01.2026 | 15:23

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović donio je 12.januara odluku o pokretanju disciplinskog postupka i rješenje o suspenziji do okončanja tog postupka protiv Dajkovića, koji je i rukovodilac Službe za građane, zbog sumnje da je počinio težu povredu službene dužnosti

Asanović napustio emisiju NAČISTO, prethodno kazao: Radunović postupio nezakonito, Bojovići bili u četiri partije

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:28

Odbornici Demokrata nijesu postupili pošteno ni ljudski, poručuje predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović.

Vlada: Uništeno gotovo 140.000 paketa cigareta oduzetih iz Slobodne zone Luke Bar

Četvrtak, 22.01.2026 | 15:18

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Informaciju o uništenju duvanskih proizvoda nakon razgraničenja šta su dokazni materijali u sudskim postupcima, a šta oni obuhvaćeni upravnim postupcima.

Spalević odgovorio navijačima: Kome to smeta jaka i zdrava Budućnost?

Četvrtak, 22.01.2026 | 17:21

"Još skandaloznije su činjenice koje javnost i svi navijači trebaju da znaju, da su se NVU Varvari, njima nekoliko koji su upravljali novcem, samo iz budžeta FK Budućnost, po evidenciji iz analitičkih kartica, 34 puta uplaćivana finansijska sredstva kao pomoć i podrška", naveo je predsjednik podgoričkog kluba

Jovanović: U Budvi se dogodila sabotaža i terorizam

Četvrtak, 22.01.2026 | 17:17

Pad dronova u Novogodišnjoj noći u Budvi, predsjednik Opštine Nikola Jovanović okarakterisao je sabotažom i terorizmom, jer je, prema njegovim riječima, incident mogao dovesti do ozbiljnih povreda, ili čak smrtnog ishoda. U Novogodišnjj noći u Budvi je bio najavljen dron šou, ali je svih 600 dronoca palo na plato sa visine od 15 metara. Srećom, u incidentu niko nije povrijeđen, prenosi Primorski.me.

Ministarstvo zdravlja: Zbog smrtnih ishoda raskinut radni odnos sa tri osobe, tužilaštvo radi svoj posao

Petak, 23.01.2026 | 14:47

Povodom novinarskog teksta „Potreban registar neželjenih ishoda u zdravstvu“, objavljenog u dnevnom listu Vijesti, Ministarstvo zdravlja Crne Gore saopštilo je da je zbog slučajeva smrti novorođenčeta i dječaka iz Bara raskinut radni odnos sa dvije medicinske sestre i jednim ljekarom uslovno, a da su ta dva predmeta uključujući i smrt tridesetsedmogodišnjaka iz Berana u nadležnosti tužilaštva.

Evropski savez Pljevlja: Borba za fotelje – slika lokalne vlasti

Petak, 23.01.2026 | 14:44

Najnovija kriza vlasti u Pljevljima ogolila je do kraja svu nesposobnost vladajuće koalicije, kazali su iz Evropskog saveza Pljevlja.

Mandić: Uloga novinara nezamjenjiva, njihov rad doprinosi jačanju otvorenog, odgovornog i slobodnog društva

Petak, 23.01.2026 | 14:41

Istraživačka hrabrost i kritičko promišljanje novinara predstavljaju temeljnu zaštitu slobode mišljenja i demokratskih vrijednosti svakog društva, poručio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić povodom 23. januara – Dana novinara Crne Gore.

Prevrnuo se šleper na bulevaru prema aerodromu Podgorica

Petak, 23.01.2026 | 14:30

Šleper podgoričkih tablica prevrnuo se na kružnom toku na putu od Podgorice prema aerodromu, pored Logističkog centra Voli.

Kalezić: DNP sam napustio zbog loše komunikacije sa partijom

Petak, 23.01.2026 | 14:12

Napustio sam partiju uglavnom zbog, loše komunikacije između vrha partije i mene, odnosno nas ovdje iz opštinskog odbora, rekao je Goran Kalezić, odbornik DNP-a u SO Danilovgrad.

Knežević: Vučić i niko iz Srbije ne učestvuje u protestima Botunjana, pozivam Mujovića na poligraf

Petak, 23.01.2026 | 14:07

Odgovorno tvrdim da ni Aleksandar Vučić ni bilo ko u Srbiji ne učestvuje u protestima građana Botuna, spreman sam da odem na poligraf i na bilo kakvo saslušanje. Pozivam Sašu Mujovića da zajednički odemo na poligraf i da utvrdimo ko od nas dvojice laže i da se obavežemo da onaj na koga bude zapištao poligraf podnese ostavku i povuče se iz politike, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević u izjavi za Adria televiziju.

DPS: Hitna pomoć u Herceg Novom bez ljekara, uporno izostaje ozbiljna i odgovorna reakcija vlasti na ključne probleme u gradu

Petak, 23.01.2026 | 14:00

Da je Herceg Novi grad kulture, sporta i zdravstvenog turizma, to smo znali, ali da je Herceg Novi grad apsurda – to smo, zahvaljujući aktuelnoj vlasti, naučili. Ovo je grad bez skenera, grad u kojem se pijaca nakon 70 godina izmješta u korist betonizacije i nekoliko apartmana, grad u kojem lokalna vlast ne sprovodi sopstvene zaključke, navodi Opštinski odbor DPS Herceg Novi.

U ponedjeljak blokada teretnog saobraćaja na granicama: Moguće nestašice goriva i hrane

Petak, 23.01.2026 | 13:46

Tokom najavljenog protesta prevoznika, koji će biti održan 26. januara u podne u blizini svih graničnih prelaza na kojima se odvija robni transport, saobraćaće isključivo vozila koja prevoze ljekove, eksplozivne materije i žive životinje, saopštio je predstavnik Udruženja međunarodnih prevoznika tereta Crne Gore Đorđije Lješnjak.

Krstović: Kreće sanacija bazena crvenog mulja, najvećeg ekološkog i zdravstvenog problema u Zeti

Petak, 23.01.2026 | 13:36

Predsjednik OO Demokrate Zeta i odbornik u SO Zeta Luka Krstović rekao je da će sanacija bazena crvenog mulja biti javni interes.

Zadržavanje osumnjičenom za krađu novčanika u Danilovgradu

Petak, 23.01.2026 | 13:09

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje u trajanju do 72 sata lica I.Đ., zbog osnova sumnje da je izvršio krivično djelo krađa, saopšteno je iz ODT-a.