Srijeda, 05.03.2025 | 14:03
IZVOR: klix.ba

Da li SVAKODNEVNO unosite suplemente? Trebali biste se pridržavati pravila "30 minuta"

Ukoliko unosite suplemente, određene navike, ali i vrijeme njihovog konzumiranja mogu smanjiti efikasnost. Jedna od njih je unos kofeina, zbog čega biste trebali sačekati 30 minuta nakon unošenja ili ih popiti 30 minuta ranije prije šoljice omiljene kafe.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Suplementi imaju za cilj pojačati ono što naša tijela ne proizvode dovoljno – od određenih hormona do vitamina i minerala koji obično dolaze iz hrane. Test krvi obično pomaže ljekarima da utvrde da li vam nedostaje određenog vitamina ili minerala, a ukoliko unosite suplemente njihova efikasnost može zavisiti od brojnih faktora - uključujući i vrijeme kada ih uzimate i šta radite nakon toga.

Ako unosite suplemente trebate slijediti pravilo 30 minuta - izbjegavati unositi kofein pola sata prije ili poslije unošenja ovih dodataka prehrani.

Za one koji uzimaju suplemente gvožđa - pijenje kofeina može utjecati na to koliko ga tijelo apsorbuje. Uzimanje suplemenata gvožđa sa čajem ili kafom može smanjiti njihovu efikasnost, jer ovakva pića mogu blokirati vaše tijelo da u potpunosti apsorbuje određene hranjive materije, posebno gvožđe.

Izbjegavajte čaj ili kafu nekoliko sati prije i poslije uzimanja, a za bolju apsorpciju uzmite gvožđe sa čašom soka od narandže, jer vitamin C pomaže vašem tijelu da ga efikasnije obrađuje.

Prema Healthlineu, nekoliko studija je otkrilo da kafa i druga pića s kofeinom mogu smanjiti apsorpciju gvožđa. Što je kafa ili čaj jači, manje se gvožđa apsorbuje, dok redovna konzumacija kafe također može uticati na nivo skladištenja gvožđa.

Kofein takođe utiče na to kako vaše tijelo apsorbuje vitamin D, jer kofein ometa receptore koji pomažu vašem tijelu da koristi vitamin D. Budući da je vitamin D važan za jake kosti, zdrav imuni sistem i dobar san, važno je sačekati najmanje 30 minuta prije ili nakon kafe da biste uzeli suplement vitamina D.

Za one koji uzimaju vitamine B i C - kofein može povećati mokrenje, što znači da se hranjive materije izbacuju iz vašeg tijela prije nego što se apsorbuju. Stručnjaci preporučuju prilagođavanje vremena uzimanja dodataka kako bi se poboljšala njihova efikasnost.

Suplemente je najbolje popiti s običnom vodom. Ostavljanjem pauze od 30 minuta prije ili poslije kafe, osiguravate da vaše tijelo pravilno apsorbuje hranjive materije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Adžović: Nastavljamo ulaganja u razvoj Gusinja kroz ključne infrastrukturne projekte

Petak, 03.07.2026 | 19:23

Potvrđujući posvećenost ravnomjernom regionalnom razvoju, ministarka javnih radova Majda Adžović danas je boravila u radnoj posjeti Gusinju.  

UCG raspisuje sjutra konkurs za drugi upisni rok

Petak, 03.07.2026 | 19:05

Konkurs za upis na Univerzitet Crne Gore u prvu godinu osnovnih studija za studijsku 2026/27. godinu, u drugom upisnom roku, biće raspisan sjutra i objavljen na zvaničnom sajtu UCG i u dnevnim novinama koje izlaze u Crnoj Gori.

Liverpul: Sve naše misli i dalje su uz Žotinu porodicu

Petak, 03.07.2026 | 18:45

Fudbalski klub Liverpul odao je počast nekadašnjem napadaču Diogu Žoti i njegovom bratu Andreu Silvi, koji su poginuli u saobraćajnoj nesreći prije tačno godinu.  

Krapović i Meken potvrdili snažno savezništvo CG i UK

Petak, 03.07.2026 | 18:33

Ministar odbrane Dragan Krapović sastao se danas sa ambasadorkom Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori, Nj. E. Don Meken, koja je boravila u oproštajnoj posjeti povodom završetka svog diplomatskog mandata - saopšteno je iz tog Vladinog resora.  

Plenković: Nakon Milanovićeve zabrane za vojsku, na vojnu paradu u Pariz ide policija

Petak, 03.07.2026 | 18:22

Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je danas da će vlada na predstojeću vojnu paradu u Parizu uputiti policijske jedinice pošto je predsjednik Zoran Milanović kao vrhovni komandat zabranio odlazak hrvatskih vojnika.  

U KCCG za dan obavljeno preko 1,8 hiljada pregleda, rođeno 19 beba

Petak, 03.07.2026 | 17:59

U Poliklinici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), u protekla 24 sata, obavljena su 1.864 ambulantna pregleda, od toga 302 u Institutu za bolesti djece (IBD).  

Kraj juna i početak jula ključni su za krompir: Evo šta tada treba uraditi

Petak, 03.07.2026 | 17:44

Kraj juna i početak jula važan su period za razvoj krompira jer biljka tada cvjeta i formira krtole. Upravo zato mnogi iskusni baštovani u tom periodu primjenjuju folijarnu prihranu bornom kiselinom, vjerujući da može doprinijeti obilnijem i kvalitetnijem rodu.  

Tramp ocijenio "smiješnom” ideju da SAD zadrži sadašnji nivo podrške NATO-u

Petak, 03.07.2026 | 17:32

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je "smiješno” da Sjedinjene Američke Države (SAD) nastave sadašnji, kako ga je opisao, jednostrani odnos prema NATO-u, nekoliko dana pred samit Alijanse u Ankari.

Božović: Vjerujem da ćemo u ponedjeljak imati podršku za izmjene Ustava i da ćemo 2028. godine slaviti članstvo u EU

Petak, 03.07.2026 | 17:21

Poslanici crnogorskog parlamenta nastavili su danas raspravu o promjenama Ustava koje je predložila Vlada, a za čije usvajanje je neophodna dvotrećinska većina.

U Nikšiću podijeljeno 300 sadnica; Ćulafić: Zajedno sa građanima gradimo odgovorniji odnos prema životnoj sredini

Petak, 03.07.2026 | 17:10

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera danas je u Nikšiću uspješno realizovalo akciju „10 plastičnih boca ili limenki za jednu sadnicu“, tokom koje je podijeljeno oko 300 sadnica, dok su građani prikupili više od 3.000 komada ambalažnog otpada, saopšteno je iz tog resora.