Naprezanje vrata, leđa i očiju daleko su najčešći medicinski problemi povezani s korištenjem laptopa.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Nije li odlično zavaliti se na kauč, staviti laptop na trbuh? U redu je ako to traje kratko, ali vjerovatno nikada ne traje kratko, a redovno držanje laptopa na tijelu duže vrijeme sigurno nije dobra navika, u prvom redu zbog izlaganja visokim temperaturama koje ova računara mogu razviti zavisno o tome što i koliko na njima radite.
"Toplina računara može izazvati neugodan osjećaj, ali i povrede područja trbuha ili nižih zona, već prema tome gdje ga držite" rekla je ginekologinja dr. Kristina Karlon Greves.
"Svako ko je pokušao koristiti prijenosno računalo vani, držeći ga na tijelu na toplom ljetnom danu, zna da se ti uređaji lako mogu pregrijati. Imamo slučajeve u kojima su se ljudi doslovno opekli držeći laptop u krilu duže vrijeme".
"Drugi zdravstveni rizik povezan s korištenjem lap topa a na trbuhu ili u krilu odnosi se na držanje tijela. Radimo li na laptopu koji nam je smješten u krilu ili na trbuhu teško ćemo se moći pravilno držati, a nepravilno držanje lako može izazvati bolove. Naprezanje vrata, leđa i očiju daleko su najčešći medicinski problemi povezani s korištenjem računara", navode doktori.
Utiče li na plodnost?
Spominje se da bi držanje laptopa u blizini reproduktivnih organa moglo loše uticati na plodnost, no nema relevantnih istraživanja koja bi pokazala takvu povezanost sa ženskom plodnošću. Određena zabrinutost izražava se u vezi muške plodnosti, posebno ako se laptop drži u krilu i na genitalnom području.
"Nije vjerovatno da bi viša temperatura na abdomenu mogla uticati na plodnost. Anatomski, testisi su udaljeni od ostatka tijela, jer je optimalna temperatura za očuvanje kvalitete sperme nekoliko stupnjeva niža od tjelesne temperature. No, po tome bi produžena toplina prenosnog računara u blizini genitalija mogla biti dovoljna da podigne temperaturu testisa i teoretski privremeno smanji broj i kvalitetu spermi. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se razumjela tačna količina izloženosti toplini koja bi imala klinički učinak", rekao je reproduktivni endokrinolog dr. Aleks Robles iz Centra za plodnost Univerzitea Kolumbija.
Jajnici su smješteni dublje u tijelu te su zaštićeni različitim slojevima tkiva u zdjelici, pa za žensku plodnost ne bi trebalo biti opasnosti, smatra dr. Karlan Greves. No, muškarci preko skrotuma nemaju slojeve mišića i fascije, nego samo tanak sloj kože.
"Budući da je funkcija testisa osjetljiva na temperaturu, penessno računara na tom području ili blizu njega moglo bi potencijalno uticati na broj spermija, njihovu sposobnost plivanja, oblik i veličinu te na volumen sjemena", rekla je doktora.
KOMENTARI (0)