Nedjelja, 16.03.2025 | 14:39
IZVOR: ona.telegraf.rs

Kako POLJUPCI mogu da izazovu DEMENCIJU? Novi šokantni podaci naučnika

Iako je ljubljenje nešto što mnogi doživljavaju kao izraz ljubavi i bliskosti, ono bi, bar sudeći prema novim istraživanjima, moglo da ima neočekivane posljedice po naše zdravlje.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Prema novim istraživanjima, poljupci, a naročito oni koji uključuju kontakt sa osobama koje nose herpes simplex virus tip 1 (HSV-1), mogu dovesti do ozbiljnih neuroloških problema, uključujući demenciju.

Iako zvuči nevjerovatno, istraživanja pokazuju da ovaj virus, koji se prenosi poljupcem, može izazvati upalu mozga i dugoročna oštećenja nervnog sistema, što može rezultirati smanjenjem kognitivnih funkcija i čak demencijom.

Herpes simplex virus tip 1 (HSV-1) može doći do nervnog sistema

Istraživači su otkrili da herpes simplex virus tip 1 (HSV-1) može putovati od nosa do nervnog sistema, izazivajući dugoročne zdravstvene probleme. Ovo istraživanje, sprovedeno od strane istraživača sa Univerziteta u Ilinoisu u Čikagu, prvo je koje pokazuje da virus može proizvesti simptome ponašanja koristeći enzim u ćelijama.

Profesor Dipak Šukla, koji je predvodio istraživanje, izjavio je da postoji rizik od zaraze virusom u spavaćoj sobi. Prema njegovim rečima, bilo koji položaj koji omogućava da nečiji nos dođe u kontakt sa česticama virusa od osobe koja nosi HSV-1 može ga dovesti u opasnost od zaraze.

HSV-1 je čest virus, sa skoro dvije trećine svjetske populacije koja ga nosi

HSV-1 je čest virus, a Svjetska zdravstvena organizacija procenjuje da gotovo dve trećine svjetske populacije nosi ovaj virus. Većina infekcija HSV-1 je asimptomatska ili nezapažena, ali simptomi herpesa uključuju bolne plikove ili čireve koji se mogu ponovo pojaviti tokom vremena.

Virus se uglavnom prenosi kontaktom sa ranama, pljuvačkom ili kožom oko usta. Rjeđe, može se preneti na genitalnu oblast oralno-genitalnim kontaktom, što dovodi do genitalnog herpesa. HSV-2, koji je deo iste porodice virusa, uglavnom se prenosi tokom seksa kontaktom sa genitalnim ili analnim površinama, kožom, ranama ili tečnostima zaražene osobe.

Herpes može izazvati genitalni herpes kroz poljubac i oralni seks

Govoreći za Daily Mail, doktor Šukla objasnio je da osoba sa oralnim herpesom, koji može izazvati plikove oko usana, može prenijeti virus poljupcem. Takođe, postoje slučajevi kada HSV-1 izaziva genitalni herpes, što znači da je zaraženi nosilac prenio virus tokom oralnog seksa.

Ovo se dešava jer osoba može udahnuti zarazne čestice kada joj lice dođe u kontakt sa kožom ili ranama koje izbacuju HSV-1. U prvom istraživanju ovog tipa, koje je objavljeno u časopisu mBio, naučnici su sada otkrili da postoji enzim pod nazivom heparanaza (HPSE) koji može pojačati upalu nakon što virus uđe u mozak kroz nos. Dugoročno, ovo može dovesti do problema, uključujući oštećenje mozga i demenciju.

Istraživanja pokazuju da HSV-1 izaziva dugoročna oštećenja mozga

Laboratorija doktora Šukle je ranije proučavala kako virus prelazi u oko i mozak, uzrokujući sljepilo, encefalitis i druge bolesti. Međutim, novo istraživanje fokusiralo se na intranazalnu infekciju, kada čestice virusa imaju direktan pristup nervnom sistemu kroz nos.

„Ako zaražena osoba izbacuje virus putem suza, on može doći do nosne šupljine, odakle može direktno dospijeti u mozak“, rekao je Šukla. „Mislim da je ovo nedovoljno dijagnostikovano i nedovoljno istraženo, ali vjerujemo da su neurologške posljedice mnogo ozbiljnije nego što biste obično vidjeli kod groznica ili infekcija oka.“

Eksperimenti na životinjama pokazali oštećenja mozga i smanjenje sposobnosti pamćenja

Tokom eksperimenata na životinjama, istraživači su primjetili visoke nivoe upale i oštećenja neurona samo nekoliko dana nakon infekcije HSV-1. Tokom narednih nekoliko mjeseci, što je ekvivalent decenijama ljudskog života, zaražene životinje su se lošije snalazile u testovima motorne koordinacije i pamćenja, a takođe su pokazivale i veće anksiozno ponašanje u poređenju sa nezaraženim životinjama.

„Definitivno postoji oštećenje nerava ako virus uđe kroz nos, a efekti su dugoročni, što je zabrinjavajuće“, rekao je doktor Šukla. Čandrasekhar Patil, istraživački asistent profesor na Medicinskom fakultetu i koautor studije, dodao je: „Virus se reaktivira tokom cijelog života; to je doživotna infekcija. Zbog toga mislim da će ovo znanje biti vrlo važno za veliki broj ljudi koji nose ovaj virus.“

Istraživanja otvaraju vrata za moguća terapijska rješenja

Hemant Borase, postdoktorski istraživač sa UIC i prvi autor studije, dodao je: „Ovi uvidi otvaraju vrata za mogući terapeutski pristup koji bi mogao ublažiti efekte neuroinflamacije i spriječiti dugoročna oštećenja mozga uzrokovana virusnim infekcijama.“

Izvor: ona.telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Brnabić: Zvanična Podgorica, ne Crna Gora, pokazala da Srbiji želi sve najgore

Srijeda, 12.08.2026 | 08:09

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić najoštrije je osudila optužbe crnogorskog premijera Milojka Spajića na račun Srbije i njenog predsjednika Aleksandra Vučića.

Radičević: Vučić bi da se svađa sa Crnom Gorom, kako bi sakrio sve izdaje i neprincipijelnosti

Srijeda, 12.08.2026 | 08:37

Odbornik Pokreta Evropa sad (PES) u Skupštini Glavnog grada i član Glavnog odbora PES-a Branislav Radičević, ocijenio je da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da podizanjem tenzija sa Crnom Gorom skrene pažnju sa problema u sopstvenoj državi.

Zelenski: Predali smo SAD predloge za kraj rata, Moskva poslije izbora sprema novu mobilizaciju

Srijeda, 12.08.2026 | 08:23

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da je Ukrajina predala američkim pregovaračima predloge za plan okončanja rata sa Rusijom i sugerisao da će Rusija iskoristiti parlamentarne izbore sljedećeg mjeseca kao izgovor za novu mobilizaciju.

Đuričković: Brnabić priznala miješanje Srbije u izbore u Crnoj Gori, MVP da reaguje

Srijeda, 12.08.2026 | 08:28

Funkcioner Evropskog saveza Miloš Đuričković ocijenio je da je izjava predsjednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pomogao crnogorskim vlastima da dođu na vlast, priznanje miješanja Srbije u unutrašnje prilike Crne Gore i pozvao Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) da reaguje.

Tuča u lokalu u Rožajama, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 12.08.2026 | 11:05

Dežurna služba Odjeljenja bezbjednosti Rožaje obaviještena je jutros oko 01.35 časova od strane Jedinice za hitnu medicinsku pomoć da su im se, radi ukazivanja ljekarske pomoći, javili E.H. (36) i S.S. (36), oba iz Rožaja, sa povredama zadobijenim od noža, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Najmanji kandidat, najveća brzina

Srijeda, 12.08.2026 | 16:50

Pod sloganom „28 do 28“, Crna Gora intenzivno promoviše cilj da 2028. godine postane 28. članica Evropske unije. Zaista, nijedna od zemalja kandidata nije toliko odmakla u pregovorima kao mala balkanska država. Ali, kakve su zaista šanse da se taj cilj ostvari, pita se ugledni njemački informativni portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Platfroma za Evropsku Srbiju: Vučićeva frustracija ne smije biti prepreka odnosima Srbije i Crne Gore

Srijeda, 12.08.2026 | 15:27

Platforma za evropsku Srbiju, koju čine Stranka slobode i pravde (SSP), Srbija centar (SRCE), Pokret slobodnih građana (PSG) i Građanski pokret Solidarnost, ocijenila je danas da su „orkestrirani napadi“ vlasti u Srbiji na rukovodstvo Crne Gore neprihvatljivi jer dodatno udaljavaju dve države jednu od druge, kao i njihove narode koji su najbliži jedan drugom.

Monstat: Rast broja putnika u avio-saobraćaju

Srijeda, 12.08.2026 | 15:23

Prevoz putnika u Crnoj Gori tokom drugog kvartala ove godine bilježi različita kretanja u zavisnosti od vrste saobraćaja. Prema podacima Monstata, rast je zabilježen u drumskom i vazdušnom saobraćaju, dok je broj putnika u željezničkom saobraćaju smanjen.

Kad želite brz i zasitan obrok: Napravite ovu kremastu salatu sa tunom

Srijeda, 12.08.2026 | 15:13

Ako tražite jednostavan obrok koji ne zahtijeva mnogo vremena za pripremu, kremasta salata od tune može biti odličan izbor.

Blagojević: Očekujemo značajno bolje rezultate od prethodne sezone

Srijeda, 12.08.2026 | 15:03

Crna Gora je u junu ostvarila odlične rezultate u turizmu, a dosadašnji pokazatelji potvrđuju da se očekuje značajno uspješnija sezona u odnosu na prethodnu godinu, uz rast turističkog prometa i prihoda, poručila je generalna direktorica u Ministarstvu turizma Olivera Blagojević gostujući u Jutarnjem programu Javnog servisa.

Kovinić zaustavljena u prvom kolu turnira u Kuršumlijskoj Banji

Srijeda, 12.08.2026 | 14:45

Crnogorska teniserka Danka Kovinić eliminisana je u prvom kolu ITF turnira u Kuršumlijskoj Banji, pošto je poražena od Grkinje Marte Matoule sa 2:0, po setovima 6:3, 6:3.

U Baru tri kazne zbog kupaćeg kostima van plaža, kazne do 1.000 eura

Srijeda, 12.08.2026 | 14:33

Od početka ljetnje turističke sezone u Baru su tri lica novčano kažnjena zbog boravka u kupaćem kostimu na javnoj površini, a sve kazne izrečene su u gradskoj zoni. Kako je za Radio Bar i Bar Info kazao načelnik Komunalne policije Safet Kočan, sa kažnjavanjem su počeli prošle nedjelje, dok su do tada građane i turiste uglavnom upozoravali.

Zvijezda serije "Wednesday" šokirala priznanjem o maltretiranju same sebe: "Radila sam stvari koje nisu bile zdrave"

Srijeda, 12.08.2026 | 14:20

Džena Ortega otvorila dušu.

U Tivtu uhapšena dva komunalna policajca osumnjičena za zloupotrebu službenog položaja

Srijeda, 12.08.2026 | 14:16

Tivatska policija je uhapsila dva službenika Komunalne policije Opštine Tivat, S.B. (53) i P.G. (43), zbog sumnje da su izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja, na štetu državljanina Ujedinjenog Kraljevstva i Opštine Tivat, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Pojačane kontrole saobraćaja, MUP objavio raspored za danas i sjutra

Srijeda, 12.08.2026 | 14:10

U okviru nacionalne kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) – Uprava policije tokom 12. i 13. avgusta sprovodiće pojačane aktivnosti na putevima širom Crne Gore, sa ciljem dodatnog unapređenja bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, navodi se u saopštenju MUP-a.