Četvrtak, 20.03.2025 | 09:34
IZVOR: kolektiv.me

Obilježava se MEĐUNARODNI DAN SREĆE - Koliko ste SREĆNI i zašto je to VAŽNO?

Svake godine 20. mart obilježava se kao Međunarodni dan sreće, dan koji podsjeća na to da sreća nije samo ličan, već i društveni cilj.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Ovaj dan, koji je ustanovljen 2012. godine od strane Ujedinjenih nacija, ima za cilj da podstakne globalnu zajednicu da razmišlja o tome koliko je emocionalno blagostanje ključna komponenta ljudskog razvoja i prosperiteta.

U današnjem svijetu, u kojem se često fokusiramo na materijalne vrijednosti, Međunarodni dan sreće podsjeća nas na to da istinska vrednost života leži u unutrašnjem miru, zadovoljstvu i međuljudskim odnosima. Ovaj dan postavlja sreću u prvi plan i podstiče nas da se bavimo svojim mentalnim zdravljem i blagostanjem.

Sreća nije nešto što se može kupiti ili postići preko noći. To je rezultat naše sposobnosti da se nosimo sa stresom, odnosima, svakodnevnim izazovima i, naravno, da se zahvaljujemo na malim stvarima koje čine život ljepšim. Važno je podsjetiti se da sreća ne zavisi samo od spoljašnjih okolnosti, već i od našeg unutrašnjeg stava.

Sreća u statistici: Globalni indeks sreće

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Jedan od načina kako svet meri sreću jeste kroz Globalni indeks sreće, koji se svake godine objavljuje i na osnovu kojeg se rangiraju zemlje prema nivou sreće svojih građana. Zemlje poput Finske, Danske i Islanda često zauzimaju prve pozicije, dok siromašnije zemlje i oni pogođeni ratovima i krizama imaju niže rangove.

Ovaj indeks uzima u obzir različite faktore poput kvaliteta života, ekonomske stabilnosti, socijalne podrške, zdravlja, slobode izbora i nivoa korupcije, kako bi se dobila cjelokupna slika o tome koliko su ljudi srećni u određenoj zemlji. Iako ovi podaci nisu savršeni, oni nam daju uvid u to koje politike i društvene norme najviše doprinosе emocionalnom blagostanju.

Sreća je izbor: Šta možemo učiniti da budemo srećniji?

Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Jedna od ključnih poruka Međunarodnog dana sreće je da sreća nije nešto što nam je dato, već nešto na čemu moramo aktivno raditi. Naša svakodnevna ponašanja, stavovi i pristup životu mogu značajno uticati na to kako se osjećamo.

Stručnjaci za mentalno zdravlje često ističu nekoliko ključnih principa koji mogu doprinijeti povećanju sreće:

Provoditi vrijeme sa voljenim osobama – Kvalitetni međuljudski odnosi ključni su za sreću. Ljubav, prijateljstvo i podrška porodice često su najbolji "ljekovi" za stres.

Biti zahvalan – Praktikovanje zahvalnosti pomaže u prepoznavanju pozitivnih stvari u životu, čime se povećava osjećaj sreće.

Uživati u malim stvarima – Bilo da je to šetnja, čitanje knjige ili uživanje u omiljenoj pjesmi, male stvari mogu donijeti puno radosti.

Briga o fizičkom i mentalnom zdravlju – Redovno vježbanje i mentalne vježbe poput meditacije mogu značajno doprinijeti našem emocionalnom blagostanju.

Sreća kao globalni cilj

Foto: Ilustracija/Pexels.com 

U svijetu koji se suočava sa brojnim izazovima – od ekonomske krize do klimatskih promena – važno je podsjetiti se da sreća nije samo individualna, već i kolektivna. Kada društvo stvara uslove u kojima je sreća dostupna svima, svi profitiramo. Ulaganje u obrazovanje, zdravstvo i socijalnu pravdu stvara temelje za srećniji svijet.

Sreća nije luksuz; ona je ljudsko pravo. Na Međunarodni dan sreće, sjetimo se da je svaki korak prema globalnoj sreći važan. I, što je najvažnije, sreća nije destinacija – ona je putovanje koje možemo započeti već danas.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dukaj: Neka nas praznici podsjete na snagu ZAJEDNIŠTVA I POŠTOVANJA

Subota, 19.04.2025 | 20:28

Ministar  javne uprave, Marash Dukaj, čestitao je Uskrs, svim  pripadnicima katoličke vjeroispovijesti, i Vaskrs, svim  pripadnicima pravoslavne vjeroispovijesti.

Džef Bezos prodao imanje za 63 MILIONA DOLARA i SRUŠIO DRŽAVNI REKORD

Subota, 19.04.2025 | 20:17

Vlasnik Blu Oridžina i osnivač Amazona Džef Bezos postao je bogatiji za šezdeset tri miliona dolara, jer je prodao svoju luksuznu vilu u naselju Hants Point u Vašingtonu.

Premijer i njegova supruga ČESTITALI Vaskrs: Ljubav i vjera jače od svakog zla

Subota, 19.04.2025 | 20:05

Premijer Milojko Spajić i njegova supruga Milena čestitali su svim hrišćanima u Crnoj Gori vjerski praznik Vaskrs.

Vračar: Struja NEĆE biti SKUPLJA ni za jednu kategoriju potrošača

Subota, 19.04.2025 | 19:51

Termoelektrana Pljevlja koja proizvodi više od 40 odsto struje potrebne našoj državi, narednih sedam i po mjeseci biće van pogona. Međutim, to neće uticati na uredno snabdijevanje potrošača, koji skupu uvoznu struju za sada neće plaćati... Stavke na računima biće iste u prvoj polovini godine, poručuju iz Elektroprivrede. U planu im je detaljna analiza, nakon koje će javnost obavijestiti da li će struja i poskupjeti.

Žakelj: "U 3. četvrtini smo postali agresivniji i stekli veliku prednost"

Subota, 19.04.2025 | 19:41

Pobjedom u Novom Mestu (99:91), Budućnost Voli je napravila novi veliki korak ka 1. mjestu pred plej-of.

Prva izjava Marije Mikić posle HITNE operacije u Istanbulu: „Stanje se pogoršavalo sve više i više“ (FOTO)

Subota, 19.04.2025 | 19:30

Marija Mikić oglasila se nakon što je hitno operisana u Turskoj.  

GLATKO ili OŠTRO brašno - Evo kako ODABRATI pravo za savršene kolače, hljeb ili tjesteninu

Subota, 19.04.2025 | 19:23

Zahvaljujući svojoj finoći, glatko brašno omogućava tijestu da bude prozračno.

Bijelo Polje: Kamion komunalnog preduzeća UDARIO u cvjećaru - POVRIJEĐENO nekoliko osoba

Subota, 19.04.2025 | 18:47

Nekoliko osoba povrijeđeno je u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u bjelopoljskom naselju Nikoljac, saopštili su nam iz OKC-a Uprave policije.

"Navike koje polako uništavaju GENERACIJU Z , a da toga nisu ni SVJESNI

Subota, 19.04.2025 | 18:34

Generacija Z (rođeni od 1997. do 2012.) jedinstvena je po mnogočemu – ruši tradicionalne društvene norme, ulazi u odraslu dob u potpuno drukčijim okolnostima i živi u digitalnom svijetu koji se stalno mijenja. Mnoge formule uspjeha koje su vrijedile za njihove roditelje i bake i djedove danas im jednostavno nemaju smisla, pa su prisiljeni tražiti nove puteve.

Kako bezbjedno preći sa posta na 'težu' ishranu - Pročitajte SAVJETE stručnjaka

Subota, 19.04.2025 | 18:07

 Post podrazumjeva dugotrajno izbacivanje animalnih proizvoda - meso, mlijeko, jaja, ponekad i ribu, a zatim naglo, ponovno uvođenje nakon posta. Ovo može imati brojne fiziološke efekte, kako pozitivne tako i potencijalno štetne.