Srijeda, 26.03.2025 | 09:45
IZVOR: novilist.hr

Idealno za GRICKANJE: Sjeme SUNCOKRETA je izuzetno zdravo - Evo i zašto

Ove ukusne sjemenke nevjerovatno su nutritivno bogata namirnica koja donose neke impresivne zdravstvene prednosti.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

To je zato što sjemenke suncokreta sadrže antioksidanse, flavonole, vlakna, biljne proteine, masne kisjeline korisne za srce i još mnogo toga. Stoga donosimo sve što trebate znati o ovim sitnim sjemenkama, uključujući njihove zdravstvene dobrobiti i načine kako ih konzumirati.

Suncokret (Helianthus annuus) potiče iz Sjeverne Amerike i vrlo je žilava biljka koja može rasti na gotovo svim vrstama tla. Uspijeva na mjestima s punom osunčanošću. Nakon što suncokret procvjeta, sjemenkama je obično potrebno još oko mjesec dana prije nego što se mogu žeti.

Sjemenke suncokreta moći ćete pronaći u većini supermarketa i možda ćete primijetiti da neke dolaze kao cijele sjemenke, dok druge imaju samo jezgru. Ne samo da sjemenke suncokreta nude izvrstan orašasti ukus i hrskavu teksturu, već imaju i niz zdravstvenih prednosti.

Dobre su za zdravlje vaših očiju

Sjemenke suncokreta jedan su od najbogatijih prehrambenih izvora vitamina E. Vitamin E je važan antioksidans topiv u mastima koji ima ulogu u zdravlju očiju i borbi protiv upala.

Pomažu zdravlju srca

Sjemenke suncokreta nisu samo ukusne, već su i posebno bogate višestruko nezasićenim masnim kisjelinama. Ove “dobre” masnoće vrijedne su za srce jer mogu pomoći u snižavanju nivoa LDL (lošeg) holesterola u krvi, smanjujući rizik od srčanog ili moždanog udara.

Ove ukusne sjemenke nevjerovatno su nutritivno bogata namirnica koja donose neke impresivne zdravstvene prednosti.

Podržavaju zdrav imunološki sistem

Snažan imunološki sistem ključan je za održavanje dobrog opšteg zdravlja, a sjemenke suncokreta odlična su podrška imunitetu zahvaljujući sadržaju vitamina E. Takođe sadrže malo cinka i selena koji takođe mogu pomoći u održavanju zdravog imunološkog sistema.

Dodajte ih u salatu, mješavinu ili pospite preko pečenog povrća za hrskavi zalogaj pun proteina. Još bolje, poslužite ih uz hranu bogatu vitaminom C za vrhunsku kombinaciju za jačanje imuniteta.

Pomažu dobroj probavi

Vlakna u sjemenkama suncokreta mogu pomoći da vaša probava radi kako treba. Ali ako niste navikli jesti hranu bogatu vlaknima, možda biste trebali početi polako i postupno povećavati veličinu porcije tokom vremena.

Održavanje hidratacije takođe je ključno kada u svoju ishranu uključite više hrane bogate vlaknima, kako bi se vlakna pravilno apsorbirala u želucu i prošla kroz vaš sistem.

Mogu pomoći u kontroli težine

Unos puno vlakana i proteina važan je korak u održavanju zdrave tjelesne težine, a sjemenke suncokreta pune su i jednog i drugog. Obje hranjive materije pomažu vam da duže ostanete siti, a vlakna takođe podstiču dobru probavu i regulišu nivo šećera u krvi.

Potencijalni nedostaci sjemenki suncokreta

Ako ste nabavili cijele sjemenke suncokreta, a ne samo jezgra, trebali biste biti sigurni da ne pojedete ljusku. Budući da se ljuske uglavnom sastoje od vlakana, njihova prevelika konzumacija može uzrokovati probavne smetnje, a ako se ne žvaću pravilno, oštri komadići ljuske mogu oštetiti probavni sistem.

Kako jesti sjemenke suncokreta

Sjemenke suncokreta izvrstan su međuobrok bogat hranjivim materijama. Jezgre možete jesti izravno iz vrećice, ali prave cijele sjemenke suncokreta s ljuskom mogu biti malo napornije, jer ih treba čistiti. Preporučuje se posipanje jezgri sjemenki suncokreta po salatama, u jogurt ili u zobene pahuljice.

Takođe možete uživati u sjemenkama suncokreta u obliku maslaca od sjemenki. Maslac od suncokretovih sjemenki savršen je na komadu tosta, s jabukom ili kao zamjena za neki drugi maslac od orašastih plodova u gotovo svakom receptu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uhapšen osumnjičeni za paljenje vozila supruge policajca u Podgorici

Petak, 26.06.2026 | 11:49

Podgorička policija uhapsila je sugrađanina S.K. (26) zbog sumnje da je upotrebom zapaljive tečnosti izazvao požar na automobilu u vlasništvu supruge policijskog službenika M.B.

Evropska unija ukida naplatu ručnog prtljaga na letovima

Petak, 26.06.2026 | 10:55

Ova promjena cilja na praksu niskobudžetskih avioprevoznika poput Rajanera, Izi Džeta i Viz Era, koji su naplatu prtljaga pretvorili u značajan izvor prihoda.

Perić i Mujović: Dogovor o daljem funkcionisanju postignut, politička nesaglasja ostaju

Petak, 26.06.2026 | 13:15

Nakon sastanka na kojem su razgovarali o daljem funkcionisanju Skupštine Glavnog grada, gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i predsjednik Skupštine GG Srđan Perić kazali su da su postigli dogovor da sva dalja komunikacija bude javna i transparentna na dobrobit građana.

Održana sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost: Usvojeni prijedlozi odluka o postavljenju, razrješenju i unapređenju oficira

Petak, 26.06.2026 | 19:04

41. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik države Jakov Milatović, a na kojoj su prisustvovali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić, održana je danas.

NSD: Marku Kovačeviću zabranjen ulaz na Kosovo

Petak, 26.06.2026 | 12:18

Nova srpska demokratija saopštila je da je predsjedniku Opštine Nikšić Marku Kovačeviću zabranjen ulaz na Kosovo. Poručili su da ovakvi jednostrani potezi kojim se narušavaju elementarna ljudska i vjerska prava predstavljaju pokušaj destabilizacije odnosa srpskog i albanskog naroda u Crnoj Gori.

Stiže dokumentarac o Novaku Đokoviću: Najveće bitke nikada nisu bile samo na terenu

Subota, 27.06.2026 | 10:38

Novak Đoković dobija dokumentarni film “Novak Djokovic: The Wolf in Winter”, koji će premijerno biti prikazan 20. avgusta ekskluzivno na “Prime Video”.

Ćulafić: Usvojen predlog Natura 2000 mreže, prelomni trenutak za zaštitu prirode

Subota, 27.06.2026 | 10:34

Vlada Crne Gore je na, predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, usvojila Informaciju o predlogu područja ekološke mreže Natura 2000 u Crnoj Gori, koja predstavlja jednu od ključnih obaveza u okviru završnog mjerila za Poglavlje 27 – Životna sredina i klimatske promjene.

Kordić: Jačom regionalnom saradnjom Jadran može postati cjelogodišnja turistička destinacija

Subota, 27.06.2026 | 09:48

Crna Gora vidi regionalnu saradnju kao jedan od ključnih uslova za dalji razvoj turizma i jačanje međunarodne prepoznatljivosti Jadrana, poručila je ministarka turizma Simonida Kordić na Adriatic Sea Forumu u Veneciji. Ona je istakla da zajedničko povezivanje turističkih ponuda može doprinijeti boljem pozicioniranju regiona na svjetskom tržištu.

Brajović: Nadam se da su pravi ljudi na pravom mjestu

Subota, 27.06.2026 | 09:23

Budućnost je osnovana prije 101. godinu, a prvi put u istoriji na čelu kluba našla se - dama. Za predsjednicu ,,plavih“ izabrana je Vesna Brajović, šefica kabineta gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića.

Dembele postigao drugi najbrži het-trik na Mundijalima

Subota, 27.06.2026 | 09:35

Usman Dembele obilježio je utakmicu trećeg kola grupe I između Francuske i Norveške.

Dijaspora u Njemačkoj Bečiću i Šaranoviću: Ponižavajuće da se oni koji su pomagali državi brišu iz političkog života

Subota, 27.06.2026 | 09:21

Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.

Skaloni potvrdio, Mesi na klupi protiv Jordana

Subota, 27.06.2026 | 08:46

Fudbaleri Argentine u noći subota na nedjelju (04.00) protiv Jordana igraju meč trećeg kola Svjetskog prvenstva, a taj duel će na klupi početi Lionel Mesi.

Utrošeno 100.000 eura: Obustavljen program subvencija za klima-uređaje u Bijelom Polju

Subota, 27.06.2026 | 08:44

Ova podrška građanima pokrivala je do 50 odsto troškova nabavke, odnosno maksimalno 500 eura po uređaju, uz mogućnost kupovine dva klima-uređaja

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.