Petak, 11.04.2025 | 16:00
IZVOR: index.hr

Ova ZDRAVA NAVIKA povećava nivo HORMONA SREĆE

U svijetu preopterećenom obavezama, stres postaje gotovo svakodnevna pojava.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Ali, prema mišljenju stručnjaka, postoji jednostavna navika koja može znatno smanjiti stres i povećati dozu hormona sreće.

U pitanju je hodanje, odnosno šetnja. Iako zvuči previše jednostavno da bi bilo efikasno, redovno hodanje ima snažan uticaj na zdravlje mozga, raspoloženje i emocionalnu ravnotežu.

Fizička aktivnost poput hodanja ne zahtijeva nikakvu opremu, planiranje ili posebne uslove, a dobrobiti su dokazane i kod kratkih šetnji.

Prema riječima lekara dr Ostina Perlmutera, hodanje direktno utiče na hemijske procese u mozgu, stimulišući lučenje serotonina – neurotransmitera koji igra ključnu ulogu u regulisanju raspoloženja, sna i apetita. Ističe da čak i kratka šetnja može dovesti do merljivih promjena u moždanoj aktivnosti koje su povezane sa boljim raspoloženjem i mentalnom bistrinom. Redovno vježbanje takođe pomaže da se prekine krug negativnih misli i preopterećenosti, što je uobičajen problem za ljude koji imaju poteškoća da se nose sa stresom.

Šetnja je posebno djelotvorna kada se izvodi u prirodi, jer kontakt sa okruženjem koje ne uključuje ekrane i gradski haos doprinosi psihičkoj relaksaciji. Stručnjaci potvrđuju da samo 20 minuta hodanja dnevno, može pozitivno uticati na raspoloženje.

Uvođenje ove jednostavne navike u svakodnevni život ne zahteva mnogo truda, ali donosi višestruku korist. Osim što pomaže u smanjenju anksioznosti i povećanju količine serotonina, hodanje poboljšava koncentraciju, kreativnost i kvalitet sna.

Stručnjaci ističu da nije bitno koliko brzo hodate, već koliko redovno to radite.

Ako tražimo prirodan način za borbu protiv stresa, bez ljekova ili skupih terapija, svakodnevna šetnja bi mogla biti upravo ono što nam treba.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Naučnici tvrde: Jutarnje ispijanje kafe štiti organizam od ozbiljne bolesti

Subota, 16.05.2026 | 16:15

Istraživanja pokazuju da ispijanje dvije do tri šoljice crne kafe dnevno može smanjiti rizik od fibroze i ciroze jetre za 25 do 40 odsto.

Umor i slabost: Znaci da vam nedostaje važan, ali zanemaren vitamin

Petak, 15.05.2026 | 13:21

Bez obzira na to koliko se trudite da se hranite uravnoteženo, ponekad u ishrani mogu nedostajati određeni nutrijenti. Među njima je i vitamin odgovoran za brojne koristi za mentalno i fizičko zdravlje, za koji možda nikada niste čuli – tiamin, poznat i kao vitamin B1.

Ako pijete kafu odmah nakon buđenja, ovo morate znati

Petak, 15.05.2026 | 10:47

Ispijanje nekoliko šoljica kafe svakog dana može poboljšati zdravlje srca i cjelokupno zdravlje, ali da li vrijeme konzumiranja kofeina utiče na njegove koristi?

Kako količina sna utiče na to koliko brzo starimo?

Četvrtak, 14.05.2026 | 16:55

Novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature pokazalo je da su i prekratko i predugo spavanje povezani s bržim biološkim starenjem mozga, srca, pluća i imunološkog sistema.

Pijete gaziranu vodu svaki dan? Evo kako može uticati na vaš organizam

Utorak, 12.05.2026 | 09:14

Mnogi svakodnevno piju gaziranu vodu, smatrajući je jednostavnim i osvježavajućim napitkom. Ipak, iako većina ljudi nema problema s njenom konzumacijom, važno je znati da gazirana voda može različito djelovati na organizam i da nisu svi napici isti.

Kako da provjerite da li je telefon original ili kopija? Jedan kod otkriva sve za nekoliko sekundi

Subota, 16.05.2026 | 21:30

Samo unesite ovaj kod u telefon..

Košarkašice se okupile u Podgorici, Škerović: Cilj je održati kontinuitet rada

Subota, 16.05.2026 | 21:00

Ženska seniorska košarkaška reprezentacija Crne Gore okupila se u Podgorici, gdje će trenirati do 29. maja, a u međuvremenu odigrati i dvije kontrolne utakmice sa Slovenijom u Mariboru.

Pravni tim Ane i Mila Đukanovića: Nečuveno da premijer u medijima daje sugestije Vrhovnom sudu kako da odluči

Subota, 16.05.2026 | 18:38

Nečuven i nezakonit presedan je i kada potpredsjednik Vlade u medijima daje, otvoreno i bez imalo zazora, sugestije Vrhovnom sudu kako treba da odluči i kako treba da obrazloži svoju odluku, saopšteno je iz Pravnog tima Mila i Ane Đukanović.

MUP Srbije: Dačić nije u bolnici, redovno obavlja preglede

Subota, 16.05.2026 | 18:04

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije demantovalo je da se ministar Ivica Dačić trenutno nalazi “u bolnici zbog problema sa dijabetesom”, prenosi N1.

Uspješno realizovano prvo online testiranje učenika

Subota, 16.05.2026 | 19:30

Ispitni centar uspješno je realizovao prvo onlajn nacionalno testiranje učenika osnovne škole, saopšteno je iz te javne ustanove.

Siner u finalu nakon meča koji je trajao dva dana

Subota, 16.05.2026 | 19:00

Janik Siner je nastavio veliku seriju pobjeda na masters turnirima.

VIDEO: Volkswagen predstavio prvi električni GTI - Ovo su DETALJI

Subota, 16.05.2026 | 20:00

Volkswagen će ponuditi kupcima prvi potpuno električni GTI model u istoriji brenda – ID. Polo GTI.

Stiže AI koji zna šta želite prije nego što to i sami pomislite

Subota, 16.05.2026 | 17:51

Iz kompanije Anthropic stižu najave koje mijenjaju sve – zaboravite na kucanje naredbi, vještačka inteligencija postaje proaktivna.

Kod Gusinja uhapšen Novosađanin kojeg potražuje Srbija

Subota, 16.05.2026 | 18:00

Granična policija juče je u mjestu Grnčar na putu ka Opštini Gusinje uhapsila M.B. (25) iz Novog Sada, koji je nezakonito prešao našu državnu granicu, a kojeg zbog izvršenja više krivičnih djela i prekršaja potražuje Srbija, saopšteno je iz Uprave policije.

Navodni Medenica se ponovo obratio, evo šta je govorio o Vučiću i Miliću

Subota, 16.05.2026 | 17:20

Navodni Miloš Medenica se danas ponovo obratio video na mreži X.