Ponedjeljak, 14.04.2025 | 16:46
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Jesu li stabljike brokule JESTIVE?

Često zanemarena u pripremi jela, stabljika brokule izvrsnog je ukusa i teksture, iako nešto drugačija od najpopularnijeg dijela biljke - cvijeta.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Iako su cvjetovi brokule najčešće konzumirani jer su mekši i nježniji, stabljika sadrži značajne nutritivne vrijednosti te se, uz pravilnu pripremu, može koristiti u mnogim jelima.

Stabljika brokule bogata je vlaknima, vitaminima i mineralima. Sadrži vitamine C i K, koji su važni za imunološki sustav, zdravlje kostiju i za opšte funkcioniranje tijela. Takođe, sadrži i antioksidanse koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Iako je tekstura stabljike čvršća i ponekad vlaknasta, njena nutritivna vrijednost čini je vrijednim dodatkom ishrani.

Kulinarske mogućnosti

Zbog čvršće strukture, preporučuje se prethodna priprema stabljike prije konzumacije.  Vještačka inteligenciju pitali smo kako pripremiti stabljiku brokule za upotrebu pri kuhanju. Evo nekoliko savjeta:

Oguliti vanjski sloj: Vanjski dio stabljike može biti tvrd i vlaknast, stoga je najbolje oguliti ga. Guljenje uklanja vanjski sloj, ostavljajući mekši dio koji se lakše obrađuje.

Narezati na tanke kolutiće: Nakon guljenja, stabljiku narežite na tanke kolutiće ili štapiće. Na taj način biće je lakše skuvati ili pržiti, a rezultiraće ugodnijom teksturom.

Integracija u jela: Oguljena i narezana stabljika savršeno se uklapa u supe, salate, variva ili kao dodatak pečenju povrća. Čak se može upotrijebiti i kao hrskava komponenta u smutijima, ako tražite način da povećate unos vlakana.

Ukus i tekstura

Iako je okus stabljike blago orašast, njena tekstura može biti malo čvršća u odnosu na cvjetove.

Ovaj kontrast može obogatiti jelo, dodajući mu različite dimenzije. Neki kuvari preferiraju upravo kombinaciju mekših cvjetova i čvršćih stabljika, jer time postižu zanimljiviju prezentaciju i raznolikost u obroku.

Ekološki i ekonomski aspekt

Konzumiranjem cijele brokule, uključujući stabljiku, smanjuje se količina otpada te se povrće iskorištava na maksimalan način. Ovo je važan aspekt u svijetu gdje postaje sve popularnija održiva ishrana, i pokušava se baciti količina bačene hrane. Osim ekološkog benefita, korištenjem cijele brokule povećavate nutritivnu vrijednost svakog obroka.

Stabljika brokule nije samo jestiva, već je i hranljiva te može obogatiti vašu prehranu na više načina. Uz malo pripreme, možete iskoristiti sve prednosti ovog dijela povrća. Bez obzira da li je koristite u varivima, salatama ili kao prilog, stabljika brokule pruža dodatnu nutritivnu vrijednost i doprinosi smanjenju kuhinjskog otpada, čime se istovremeno brinete za svoje zdravlje i okoline.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Budva: Kvad se zapalio nakon sudara sa autobusom

Subota, 28.03.2026 | 17:55

U saobraćajnoj nezgodi koja se oko 16 časova dogodila kod restorana „Vista“ u Budvi, nakon sudara kvada i autobusa došlo je do zapaljenja kvada, a dvije osobe su zadobile lakše povrede, potvrđeno je Portalu RTCG iz Uprave policije.  

Lav XIV u Monaku, prvi papa u posjeti toj državi još od 16. vijeka

Subota, 28.03.2026 | 18:44

Papa Lav XIV danas je u jednodnevnoj posjeti Monaku pozvao građane te kosmopolitske mediteranske kneževine da iskoriste svoje bogatstvo, uticaj i katoličku vjeru za dobro, a posebno da podrže katoličko učenje o zaštiti svjetosti života.    

Samardžić na izlaznim vratima Atalante?

Subota, 28.03.2026 | 18:34

Atalanta je spremna da sasluša ponude za Lazara Samardžića tokom ljetnjeg prelaznog roka, prenosi dobro obaviješteni Mateo Moreto, a čini se da bi srpski vezista ovog puta zaista mogao da promijeni sredinu.  

UP: Za 13 stranaca naložen povratak u zemlju porijekla

Subota, 28.03.2026 | 18:20

Službenici granične policije sproveli su juče intenzivne kontrole boravka stranih državljana širom zemlje, pri čemu je izvršeno ukupno 1.884 provjera prijava boravka.  

Grbalj savladao Otrant za plus pet

Subota, 28.03.2026 | 18:08

Grbalj je u derbiju savladao Otrant u Radanovićima 2:1 i stekao pet bodova prednosti na vrhu drugoligaške tabele.     

Novi Jeep koncepti spajaju prošlost, sadašnjost i budućnost

Subota, 28.03.2026 | 17:44

Easter Jeep Safari svake godine predstavlja jedinstvenu priliku da Jeep prikaže niz konceptnih vozila koja često nagovještavaju buduće dizajnerske i tehnološke pravce serijskih modela. Ove godine predstavljeno je pet koncepata, u čast 85 godina postojanja brenda i 60 godina same manifestacije.

Katar i Ukrajina potpisali sporazum o saradnji u oblasti odbrane

Subota, 28.03.2026 | 17:33

Katar i Ukrajina potpisali su sporazum o saradnji u oblasti odbrane koji uključuje presretanje projektila i bespilotnih letjelica, čime je dodatno ojačana sigurnosna saradnja između dvije zemlje.    

Muškarac nepravedno proveo u zatvoru 38 godina: Pokrenuta istraga

Subota, 28.03.2026 | 17:21

Piter Saliven tvrdi da ga je policija ucijenila da prizna ubistvo, što je dovelo do najduže sudske nepravde u istoriji Velike Britanije.     

Trump bi mogao obesmisliti NATO: Želi princip "plati pa učestvuj" i povlačenje američke vojske iz Njemačke

Subota, 28.03.2026 | 17:07

Američki predsjednik Donald Tramp razmatra reorganizaciju NATO-a s ciljem kažnjavanja članica koje ne ispunjavaju njegove zahtjeve o finansiranju, piše The Telegraph.

Vuković Kuč: Znamo ko su trojanski konji Rusije u Crnoj Gori

Subota, 28.03.2026 | 16:55

Ubuduće ćemo razgovarati isključivo sa institucijama EU i predstavnicima Brisela, jer dobro znamo ko su trojanski konji Rusije u srcu Crne Gore – kazala je potpredsjednica i poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč.