Nemojte se začuditi ako čujete sebe kako izgovarate rečenicu - "u moje vrijeme, muzika je bila bolja".
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Kada ste bili tinejdžeri, vaši roditelji najvjerovatnije nisu bili previše zainteresovani za muziku koju ste u to vrijeme slušali. Za njih je to bila "buka", za razliku od "lijepe i kvalitetne" muzike koju oni slušaju.
Takav pogled na muziku vjerovatno se zdržao i tokom ostatka života, pa ste i vi sami u nekom njegovom periodu uhvatili sebe u konstataciji da je "muzika u vaše vrijeme bila bolja".
Ovom tematikom pozabavili su se stručnjaci koji su za Big Think objasnili o čemu se tu zapravo radi.
Razvoj muzičkog ukusa
Poznato je da muzički ukusi počinju da se razvijaju već oko 13. ili 14. godine života. U vrijeme kada smo u ranim 20-im godinama života, ti ukusi se prilično čvrsto formiraju. Studije su, zapravo, otkrile da je većina nas do 33. godine prestala da sluša novu muziku.
U međuvremenu, popularne pjesme objavljene kada ste bili u ranim tinejdžerskim godinama vjerovatno će ostati prilično popularne među ljudima vaših godina do kraja života.
A za to bi moglo da postoji biološko objašnjenje. Naime, postoje dokazi da se sposobnost mozga da pravi suptilne razlike između različitih akorda, ritmova i melodija pogoršava sa godinama. Zato bi starijim ljudima sve novije, manje poznate pjesme mogle da "zvuče isto".
Ipak, postoje jednostavniji razlozi za odbojnost starijih ljudi prema novijoj muzici.
Efekat izloženosti
Jedan od najistraženijih zakona socijalne psihologije je nešto što se naziva "efekt pukog izlaganja". Ukratko, to znači da što smo više izloženi nečemu, to nam se više sviđa. To se događa sa ljudima koje poznajemo, reklamama koje vidimo i, da – muzikom koju slušamo!
U ranim tinejdžerskim godinama, dosta vremena ćemo provoditi slušajući muziku ili gledajući muzičke spotove. Omiljene pjesme i izvođači će nam tako "ući u glavu" i postati dio rutine.
Mnogim ljudima starijim od 30 godina povećavaju se poslovne i porodične obveze, pa im ostaje manje vremena za otkrivanje nove muzike. Umesto toga, mnogi će jednostavno slušati stare, poznate favorite iz tog perioda života kada su imali više slobodnog vremena.
Psihološka istraživanja su pokazala da su emocije koje doživljavamo kao tinejdžeri djeluju intenzivnije na nas od onih koje dolaze kasnije. Takođe, znamo da su intenzivne emocije povezane sa jačim sećanjima i preferencijama.
Sve to može da objasni zašto pjesme koje slušamo u tom periodu postaju tako nezaboravne i omiljene.
KOMENTARI (0)