Petak, 09.05.2025 | 17:23
IZVOR: danas.rs/klix.ba

Zašto je preporučljivo konzumirati samo SEDAM CRNIH maslina dnevno?

Crne masline često se smatraju pogodnim prilogom uz sir i meso, ali naučna istraživanja potvrdila su njihove brojne zdravstvene prednosti, posebno za žene koje prolaze kroz hormonske promjene.




Foto: ilustracija/Pixabay.com 

Nutricionistkinja iz madridskog Anti-aging instituta, Jaraset del Kastiljo, objašnjava da crne masline nisu samo slani dodatak ishrani – one sadrže mnoge korisne materije poput oleinske kiseline, vitamina E, vlakana i gvožđa.

Ipak, najznačajniji su fenolni spojevi, poput oleuropeina i hidroksitirozola, koji imaju snažna protivupalna i antioksidativna svojstva, piše klix.ba.

Crne masline mogu biti posebno korisne ženama u periodu perimenopauze i menopauze.

Nutricionistkinja ističe da ishrana bogata antioksidansima može ublažiti brojne simptome ovih životnih faza i pomoći u prevenciji različitih zdravstvenih problema.

Preporučuje se konzumacija sedam crnih maslina dnevno, što je sasvim dovoljno za pozitivan uticaj na organizam. Ova količina obezbjeđuje korisne masti i antioksidanse u količini sličnoj jednoj kašiki maslinovog ulja – ali uz dodatne zdravstvene benefite.

Takođe, crne masline sadrže više gvožđa od zelenih, što ih čini idealnim za osobe koje pate od hroničnog umora ili anemije.

Visoka koncentracija hidroksitirozola i vitamina E pomaže u zaštiti ćelija od oksidativnih oštećenja. Uz to, spojevi iz pokožice masline mogu smanjiti rizik od razvoja polipa u crijevima, čime doprinose prevenciji kolorektalnog karcinoma.

Oleinska kisjelina, prisutna u maslinama, pomaže u održavanju normalnog nivoa holesterola.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

UP: Krivična prijava protiv jednog fudbalera Berana

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 11:56

Dežurna služba Odjeljenja bezbjednosti Podgorica obaviještena je juče, oko 11 časova, da je na pomoćnom stadionu FK "Budućnost" u Podgorici, tokom utakmice Druge omladinske lige između FK "Stari Aerodrom" i FK "Berane", došlo do narušavanja javnog reda i mira fizičkim napadom u kojem je jedno lice zadobilo lake tjelesne povrede, saopšteno je iz Uprave policije.

DPS Pljevlja: Vlast odgovorna jer su cijene peleta rekordno visoke

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 11:46

Iz Opštinskog odbora DPS Pljevlja saopštili su da ne postoji segment rada pljevaljske lokalne samouprave koji nova vlast nije kompromitovala.

Tokom vikenda uhapšeno 56 vozača: Vozili pod dejstvom alkohola, droga, odbijali testiranje

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 11:29

Tokom prethodnog vikenda, odnosno od 21. do 23. novembra, uhapšeno je 56 vozača, saopšteno je iz Uprave policije.    

Slabiji zemljotres kod Podgorice

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 11:15

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju je danas u 10:17 sati registrovao zemljotres manje jačine, sa epicentrom sedam kilometara istočno od Podgorice.

Osumnjičen da je prijetio ženi pred djetetom

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 11:13

Određeno zadržavanje osumnjičenom za nasilje u porodici.   

ANKETA: Da li možete da uštedite od plate?

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 11:09

Iako mnogi žele da uštede dio plate, aktuelno ekonomsko stanje u Crnoj Gori to čini sve težim.

Koprivica: Povlačim kandidaturu za v.d. KIC-a Budo Tomović

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 10:42

Dragan Koprivica povukao je kandididaturu za v.d. direktora KIC-a "Buda Tomovića".

Premijerski sat 27. novembra

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 10:31

Zakazana posebna sjednica parlamenta.

Država ima kapacitet da sama razvija aerodrome

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 10:17

Ponude na tenderu za davanje crnogorskih aerodroma u koncesiju su apsolutno mogle da budu bolje, ocijenila je u intervjuu Pobjedi ministarka saobraćaja Maja Vukićević.

Šimun danas pred poslanicima: Odgovaraće na pitanja o ostavci i zdravstvenom sistemu

Ponedjeljak, 24.11.2025 | 10:00

Prva tačka današnjeg radnog dana Skupštine je Druga posebna sjednica Drugog redovnog zasijedanja u 2025. godini (osmi dan), na kojoj će ministar zdravlja Vojislav Šimun odgovarati na poslanička pitanja.