Ministarstvo zdravlja Crne Gore zvanično je pokrenulo kampanju pod nazivom „Potpis za život! Donorska kartica – kartica sa najvećom vrijednošću“, sa ciljem podizanja svijesti javnosti o značaju donorstva organa i pozivanja građana da razmotre mogućnost da postanu donori.
Foto: Vlada Crne Gore, Saša Matić
Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun istakao je da ova kampanja predstavlja poziv na humanost, solidarnost i hrabrost.
„Donošenje odluke da budemo donor organa jeste odluka da nečiji život, nakon našeg, može da se nastavi. Jedan potpis može značiti novi život – novo disanje, otkucaje srca, pogled na svijet. Trenutno, 99 pacijenata u našoj zemlji, među kojima je osmoro djece, čeka transplantaciju. Mnogi, nažalost, nikada ne dočekaju svoju šansu“, rekao je ministar Šimun.
Ministar je naglasio da su ključni ciljevi kampanje: jačanje kapaciteta za transplantaciju unutar zemlje, edukacija stručnog kadra kroz nacionalne i međunarodne centre izvrsnosti, unapređenje sistema prepoznavanja potencijalnih donora i razvoj infrastrukture za efikasno i bezbjedno sprovođenje transplantacionog procesa.
Direktor Kliničkog centra Crne Gore dr Aleksandar Radović podsjetio je da je ove godine nastavljen program transplantacije bubrega sa živog donora i započet program transplantacije matičnih ćelija. Posebno je naglasio značaj prepoznavanja moždane smrti kao medicinski utvrđene i zakonski priznate smrti čovjeka, koja omogućava kadaverične transplantacije.
„Transplantacija organa je jedina terapijska opcija za pacijente sa trajnim gubitkom funkcije određenih organa. Jedan donor može spasiti do sedam života – srce, pluća, bubrezi, jetra, pankreas – a rožnjača može značajno poboljšati kvalitet života osoba sa oftalmološkim oboljenjima“, naglasio je dr Radović.
Predsjednica Nacionalnog koordinacionog tijela za transplantaciju i generalna direktorica za javno zdravlje u Ministarstvu zdravlja dr Ivana Živković, istakla je da je razvoj kadaveričnog programa prioritet, te da je sada moguće dobiti donorsku karticu kod izabranog doktora.
„Odluka o doniranju se donosi u razgovoru sa ljekarom i može se u svakom trenutku opozvati. To poštovanje slobodne volje svakog građanina je suština ovog procesa“, poručila je dr Živković.
Govoreći o konkretnim rezultatima, dr Živković je navela čvrstu saradnju sa VMA iz Beograda i centrima u Minsku i Turskoj, kao i pripreme za prve transplantacije bubrega kod djece u saradnji sa londonskom bolnicom Great Ormond Street Hospital (GOSH).
Foto: Vlada Crne Gore, Saša Matić
Direktor Klinike za nefrologiju KCCG, dr Elvir Mučić, istakao je da se Crna Gora suočava sa stalnim porastom broja bubrežnih bolesnika.
„Za 14 godina broj pacijenata na hemodijalizi povećao se za 35%, a broj transplantiranih za 25%. Transplantacija je zlatni standard u liječenju terminalne faze bubrežne bolesti“, rekao je dr Mučić.
Snažno i emotivno svjedočenje imao je Enes Ferizović, transplantirani pacijent.
„Zdrav čovjek ima sto želja, a bolestan čovjek ima jednu želju. Meni je od svih tih 100 želja ostala samo jedna, da ozdravim. Kada izgubite zdravlje, život se mijenja iz korijena, sve se obaveze reduciraju, planovi za budućnost nestaju. Nakon transplantacije bubrega 2018. godine, život mi se vratio. Počeo sam ispočetka, s novim planovima i željama. Kampanja „Potpis za život“ je prava poruka u pravo vrijeme“, kazao je Ferizović, pozivajući sve građane i institucije da podrže ovu misiju.
Ministarstvo zdravlja i svi partneri u ovoj kampanji pozivaju građane Crne Gore da se informišu, razgovaraju sa porodicom i izaberu da budu dio ove humane inicijative – jer jedan potpis može spasiti živote.
KOMENTARI (0)