Utorak, 24.06.2025 | 12:22
IZVOR: magazin.politika.rs

Nova studija - Što DUŽE sjedimo BRŽE STARIMO

Pasionirani televizijski gledaoci koji provode šest sati dnevno ispred ekrana žive kraće za 4,8 godina.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Sjedenje nije samo znak lenjosti, već i fenomen koji je izazovan za istraživače. Da bi ukazali koliko je ono štetno, naučnici su nabrojali čak trideset pet različitih vrsta bolesti koje se javljaju kao posljedica preterane neaktivnosti. Ono što dodatno zabrinjava jeste to što se negativne posljedice docnije ne mogu u potpunosti otkloniti ni naknadnim vježbama.

Previše vremena pred televizorom ili kompjuterom utiče na skraćivanje telomera koje se nalaze u našim ćelijama, pa su i ćelije podložnije oboljenjima. (Na kraju svakog hromozoma nalaze se telomere koje se, kako starimo, skraćuju pa se tako povećava i rizik od demencije, bolesti krvnih sudova i tumora, objašnjavaju ljekari). Najčešće je po sredi karcinom dojki, debelog crijeva, pankreasa i prostate.

Zaključak je jasan – što duže sjedimo, brže starimo i više oboljevamo. Rizik kod srčanih bolesnika je veći za čak 27 odsto, a ono što je još veće iznenađenje jeste povećani uticaj „fotelje” na pojavu tumora i to za 21 procenat, kažu studije.  

Evo i nekoliko statističkih podataka do kojih se došlo na osnovu opsežnih istraživanja – izračunato je da jednočasovno gledanje televizije skraćuje život za 22 minuta, a oni koji se „druže” s daljinskim upravljačem šest sati dnevno žive kraće za 4,8 godina.

Da bi se promijenile navike čini se mnogo toga, u stranim kompanijama sve su češći sastanci u hodu, u 80 odsto firmi u Evropi i na sjevernoameričkom kontinentu zaposleni vežbaju u pauzama. Amerikanac u prosjeku provede osam sati dnevno u sjedećem položaju, a 70 odsto kancelarijskih službenika više od pet sati dnevno sedi za radnim stolom.

Što se duže sjedi, krv slabije cirkuliše pa su mnogi organi na udaru zbog manjka kiseonika.

Istraživači s Državnog univerziteta u Mičigenu ispitivali su uticaj aerobnih vežbi na pamćenje kod zdravih, odraslih ljudi. Ovo istraživanje potvrdilo je da  pojedinci koji imaju manje kondicije vremenom gube više memorije. Čak i zdravi ljudi ako nisu u aerobnoj kondiciji mogu da imaju probleme s dugoročnim pamćenjem.

Kako sebi pomoći?

Fizijatri preporučuju vježbe pre odlaska. Najkorisnije je uraditi set vježbi za vratnu kičmu, rameni pojas i lumbalnu kičmu u trajanju od pola sata. Veoma su korisne i vježbe istezanja mišića i jačanja muskulature: pilates, plivanje i brzo hodanje, ali važno je upražnjavati vježbe na poslu i to za kičmu i rameni pojas.

S preventivom se mora početi u najranijem uzrastu. U školama takođe bi trebalo početi s praktikovanjem kratkih petominutnih vježbi na časovima, jer poznato je da djeca u osnovnoškolskom uzrastu ne mogu da drže pažnju duže od dvadeset minuta. 

Evo i nekoliko savjeta lekara kako da se dodatno izborimo s  negativnim efektima dugotrajnog sjedenja.

Jedno od najvažnijih pravila jeste da u jsedećem stavu leđa budu prava, a da ramena blago idu unazad. Gornja ivica monitora kompjutera treba da bude u nivou  očiju. Nije loše imati na umu povremeno istezanje ruku, nogu, vrata. Treba i pomerati ramena naprijed i nazad, a glavu lijevo i desno. Ako već moramo da radimo sjedeći, trebalo bi povremeno ustati i prošetati da bi se povratila cirkulacija u rukama i nogama. Umjesto lifta, treba koristiti stepenice, potrebno je znati i pravilno disati, a to znači disati stomakom dubokim udisajem, a vazduh ispuštati kroz usta. I još jedan savjet ljekara – treba piti mnogo vode, jer tečnost poboljšava koncentraciju. A koncentracija je važna da bi se sjetili da povremeno primijenimo savjete ljekara tokom radnog vremena.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Evo kako vam MAGNEZIJUM može pomoći u borbi protiv NESANICE

Petak, 25.07.2025 | 08:22

Prirodni mineral koji umiruje nervni sistem i poboljšava kvalitet sna.

Gladni ste u toku NOĆI? Evo zbog čega se to javlja i šta je "bezbjedno" da pojedete

Četvrtak, 24.07.2025 | 21:55

Biti gladan je potpuno prirodan i zdrav proces. Kada je naš stomak prazan, nivo insulina opada i naše telo proizvodi hormon koji se zove grelin. Ovo stvara osjećaj "gladi" u stomaku.

Ako osjetite OVAJ MIRIS u aspirinu, nemojte ga konzumirati

Srijeda, 23.07.2025 | 21:38

Stručnjaci savjetuju oprez...

Jeste li čuli za "profesionalne njuškače"? MIRISI svakodnevice imaju svoje AUTORE

Srijeda, 23.07.2025 | 14:34

Posao koji zahtijeva da svaki dan njušite mirise i birate najbolje? Zvuči savršeno. Upravo to je posao "profesionalnih njuškača" u kompaniji Symrise u Hanoveru, a oni su ti koji su zapravo "krivci" za to kako mnogi popularni omekšivači, ali i drugi proizvodi za tijelo i dom.

OLIMPIJSKA DIJETA topi salo do poslednjeg grama - Tajna je u ova tri PRAVILA

Utorak, 22.07.2025 | 20:26

Profesionalni sportisti nisu isto što i mi obični smrtnici, složićete se. Mnogih stvari moraju da se odreknu ako žele rezultate, odnosno medalje, pehare, rekorde, a jasno je da je i njihova ishrana pod specijalnim nadzorom. Podrazumijeva se da je zdrava i da moraju da poštuju određena pravila. A zašto ne bismo usvojili nekoliko olimpijskih navika od njih? Pomoći će nam i da isklešemo tijelo o kakvom sanjamo, i da ljepše i kvalitetnije živimo.

Vuković Kuč: PES omogućio Mandiću da LEGALIZUJE nasilje u Crnoj Gori

Četvrtak, 24.07.2025 | 15:31

Pokret Evropa sad (PES) omogućio je predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću da legalizuje nasilje u Crnoj Gori, saopštila je potpredsjednica DPS-a i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković Kuč.

Vlada do juna OSTVARILA 53,7 odsto plana - Najuspješniji resori Đeljošaja i Vukićević

Četvrtak, 24.07.2025 | 15:15

Vlada Crne Gore realizovala je 53,7 odsto od ukupno 229 planiranih aktivnosti u prvih šest mjeseci 2025. godine, pokazuje Statistički prikaz realizacije za I i II kvartal. Većina resora pokazala je određen stepen efikasnosti, a razlike u učinku među ministarstvima su drastične, jer su neka realizovala gotovo sve aktivnosti, a druga nijesu ostvarila nijednu.

Širi se NOVI PUTNI TREND – "KULKEJŠN": Da li znate šta on podrazumijeva?

Četvrtak, 24.07.2025 | 15:53

Sve je zastupljenije i to od ovog ljeta.

Izvođač radova za drugu dionicu auto-puta u septembru, nakon toga i pripremni radovi

Četvrtak, 24.07.2025 | 16:42

Vlada Crne Gore sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) danas je zaključila Ugovor o kreditu i Ugovor o projektu za finansiranje i realizaciju projekta izgradnje druge dionice autoputa Bar-Boljare.

Dončić potpisuje NAJVEĆI UGOVOR u karijeri – Put u Los Anđeles PRIJE reprezentacije

Četvrtak, 24.07.2025 | 18:27

Luka Dončić je pristao na produženje saradnje sa LA Lejkersima i otputovaće u SAD prije okupljanja sa slovenačkom reprezentacijom kako bi potpisao ugovor do 2029. godine

Na putu Nikšić – Žabljak PREVRNUO se kamion, POVRIJEĐEN VOZAČ

Petak, 25.07.2025 | 15:07

Na magistralnom putu Nikšić-Žabljak, dogodila se saobraćajna nezgoda u kojoj se prevrnuo kamion, objavljeno je na Viber grupi Patrola CG.

Baš ne znaju da kažu 'hvala' - Ovo su najnezahvalniji znakovi horoskopa

Petak, 25.07.2025 | 14:58

Pola horoskopa nezahvalno.

Pravi uzrok SLABOG interneta - Pet stvari pored kojih RUTER ne smije da stoji

Petak, 25.07.2025 | 14:48

Ako imate problema sa slabim Wi-Fi signalom u svom domu, možda je uzrok bliži nego što mislite – i možda dolazi iz vaše kuhinje ili dnevne sobe.  

Mandić čestitao Dan opštine: Plav zaslužuje da bude mjesto gdje mladi ostaju, porodice napreduju, a privreda raste

Petak, 25.07.2025 | 14:37

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uputio je čestitke rukovodstvu, građankama i građanima opštine Plav povodom Dana opštine, poželjevši im da praznik provedu u zdravlju, miru i zajedništvu.

Spot Lepe Brene koji je ostao misterija: - Fanovi otkrili DETALJE koji su dugo bili tajna (VIDEO)

Petak, 25.07.2025 | 14:21

Najveća balkanska zvijezda Lepa Brena oduvijek je bila sinonim za autentičnost kako u pjesmama koje je snimala tokom svoje višedecenijske karijere, tako i kada je reč o spotovima koji su privlačili ogromnu pažnju.

MUP: Dobijena saglasnost za USPOSTAVLJANJE sistema VIDEO nadzora na Cetinju

Petak, 25.07.2025 | 13:54

Nakon što je ministar unutrašnjih poslova potpisao Odluku o uspostavljanju sistema video nadzora na teritoriji Prijestonice Cetinje, dobijena je saglasnost Agencije za zaštitu ličnih podataka kao i saglasnost svih relevantnih subjekata, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Dženifer Aniston ponovo ZALJUBLJENA, a Bred Pit joj poručio jedno - Fanovi oduševljeni!

Petak, 25.07.2025 | 13:42

Izvori bliski Bredu Pitu otkrili su da se 61-godišnji glumac, uprkos svemu što se dogodilo tokom njihove burne ljubavne prošlosti, raduje što je njegova bivša, Dženifer Aniston, napokon pronašla sreću.

Odbor za sveobuhvatnu izboru reformu jednoglasan: Opšti lokalni IZBORI da budu 13. juna 2027. godine

Petak, 25.07.2025 | 13:28

Članovi Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu na današnjoj sjednici jednoglasno su podržali Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o izboru odbornika i poslanika, kao i Predlog zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

Znate li o čemu SANJA vaš PAS? Evo šta se krije iza njihovih slatkih pokreta u snu

Petak, 25.07.2025 | 13:18

S obzirom na to koliko su psi emocionalno povezani sa svojim vlasnicima, vrlo je moguće da u snovima vide vaša lica, osjećaju vaš miris ili čak “doživljavaju” situacije u kojima vas razvesele – ili iznerviraju. 

Spajić: U ponedjeljak Dan žalosti u znak poštovanja prema IZGUBLJENIM životima u TRAGEDIJAMA koje su se dogodile prethodnih dana

Petak, 25.07.2025 | 12:56

Ponedjeljak, 28. jul proglašen je Danom žalosti u znak poštovanja prema izgubljenim životima u nizu tragedija koje su se prethodnih dana dogodile u našoj zemlji, saopštio je premijer Milojko Spajić na društvenoj mreži X.