Profesionalni sportisti nisu isto što i mi obični smrtnici, složićete se. Mnogih stvari moraju da se odreknu ako žele rezultate, odnosno medalje, pehare, rekorde, a jasno je da je i njihova ishrana pod specijalnim nadzorom. Podrazumijeva se da je zdrava i da moraju da poštuju određena pravila. A zašto ne bismo usvojili nekoliko olimpijskih navika od njih? Pomoći će nam i da isklešemo tijelo o kakvom sanjamo, i da ljepše i kvalitetnije živimo.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Dok većina nas nastoji da se otrese suvišnih kilograma i smanji unos kalorija, kod sportista je ta priča drugačija. Oni moraju da obnove energiju posle napornih treninga, zbog čega su im i obroci jači i obilniji. Ipak, nekih postulata možemo i mi da se pridržavamo, iako se ne spremamo za olimpijski maraton, Vimbldon ili svjetsko prvenstvo u vaterpolu. Olimpijska dijeta zapravo nije klasična dijeta, već način ishrane kog se pridržavaju vrhunski sportisti.
Zdrava ishrana u olimpijskom duhu zasniva se na disciplini, prije svega. A upravo je disciplina mnogima najveći problem, jer, koliko god želeli, nekad ne mogu da se prilagode takvom izazovu. Ili su to samo izgovori? Kako god, ako budete sledili ova sportska pravila, nećete imati problema sa obimom struka, kukova i ostalih djelova tijela.
Da krenemo od prvog - vrhunske atlete ne preskaču doručak. Neophodno im je gorivo kako bi krenuli u nove radne pobjede, a izbjegavanje prvog dnevnog obroka može da utiče na energiju i funkcije mišića.
Najbolji doručak sadrži složene ugljene hidrate, vlakna i proteine. Obezbjediće vam bolju koncentraciju na poslu, kao i energiju potrebnu za aktivnosti koje vas čekaju u toku dana.
Recite "zbogom" praznim kalorijama
Nemojte da jedete ono što vam nije potrebno, to je drugo pravilo. Rasporedite dnevni unos kalorija i pratite sportiste koji rijetko kad posežu za mastima i šećerom, a posebno ne za brzom hranom. Znaju da im ništa od toga neće obezbijediti važne nutrijente.
Bijelo peciva zamijenite integralnim, umjesto čipsa pojedite neku voćku, zaboravite na gazirana pića – bolja opcija je obična voda ili svježe cijeđeni sok. Ako baš ne možete bez pice, slobodno "zgriješite" sa jednim parčetom, ali jednom u toku nedelje.
Izbjegavajte velike obroke
Nemojte da jedete kao sportista ako to niste. Drugim riječima, ne unosite previše hrane i izbjegavajte obilne obroke, jer će se to na vašoj liniji primijetiti. Na njihovoj neće - oni redovno i naporno treniraju. Količinu obroka planirajte u zavisnosti od toga koliko se krećete i vježbate. Pronađite ravnotežu i u svemu budite umjereni.
KOMENTARI (0)